Światło ciepłe vs. zimne. Jak barwa światła może wpływać na Twoje wnętrze

28 grudnia '21

W dzisiejszym świecie używamy oświetlenia jako czegoś więcej niż, tylko sposobu na złagodzenie ciemności. Światło tworzy atmosferę, kształtuje doznania i nadaje przestrzeni funkcjonalność. To te zadania stają się coraz ważniejsze. Podczas tworzenia projektu oświetlenia temperatura barwy światła odgrywa kluczową rolę. Nie tylko określa, jak wygląda przestrzeń, ale także definiuje to, jak czują się osoby przebywające we wnętrzu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej barwom światła — wyjaśnimy różnicę między ciepłym i zimnym odcieniem oraz gdzie i kiedy należy zastosować różne temperatury w projektowaniu oświetlenia.

Barwa światła żarówek
w stopniach Kelwina

Barwa światła żarówek w stopniach Kelwina

© Wikimedia.org

Temperatura barwowa światła

Mówiąc o temperaturze barwy światła, mamy na myśli jego ciepło i chłód. Ciepłe światło wydaje się żółte, podczas gdy chłodniejsze światło ma kolor biało-niebieski.

Temperatura barwowa światła jest uszeregowana w stopniach Kelvina (K). Im cieplejszy kolor, tym niższa temperatura. Na przykład świece palą się w temperaturze barwowej około 2000 stopni Kelvina, co jest kolorem pomarańczowo-żółtym. 5600 K do 6500 K to światło dzienne -wtedy mówimy o świetle zimnym.

Kolorowy wyświetlacz również odgrywa ogromną rolę w oświetleniu. Mierzy to, jak dobrze jesteśmy w stanie zobaczyć kolory w określonym świetle. Wartość wyświetlanego koloru jest mierzona za pomocą wskaźnika oddawania barw CRI (z angielskiego Color Rending Index), w skali od 1 do 100 Ra. Idealny wynik wyświetlania kolorów wyniósłby 100 Ra (co jest naturalnym światłem dziennym), przy czym 80 Ra jest zwykle widoczne w większości środowisk. Jednak dla miejsc, w których oświetlenie jest niezwykle ważne jak np. galerie sztuki, muzea, sklepy odzieżowe — norma wynosi około 90 Ra.

Ciepłe oświetlenie sprzyja
relaksowi

Ciepłe oświetlenie sprzyja relaksowi

© Jean Philippe

Ciepłe światło VS zimne światło — Gdzie używać

Temperaturę barwową światła należy wybrać w zależności od tego, gdzie i dlaczego jest ona potrzebna. Można to ustalić podczas procesu projektowania oświetlenia.

Ciepłe światło o mocy od 2700 do 3000k jest idealne dla wnętrz domu. Niemal żółta poświata pomaga stworzyć przyjazny efekt ciepła i komfortu. Nie jest to jednak optymalny wybór oświetlenia, kiedy zamierzamy się skupić i spędzić czas produktywnie. Ciepłe światło tworzy duży kontrast, co oznacza, że Twoje oczy muszą się wysilać, aby się przystosować, co na dłuższą metę staje się męczące. Dlatego w przypadku biura lub innego środowiska pracy zalecamy stosowanie chłodniejszego oświetlenia między 3500 a 5500 K

Oto zestawienie typowych temperatur barwowych żarówek i ich źródła:

1800k - Płomień świecy, zachód/wschód słońca
2400k – Standardowe żarówki
2550k – Miękkie białe lampy żarowe
2700k – Miękkie białe świetlówki kompaktowe i lampy LED
3000k – Ciepłe białe świetlówki kompaktowe i lampy LED
3200k – Lampy studyjne/fotoflood
5000k – Rurowe lampy fluorescencyjne lub kompaktowe lampy fluorescencyjne w kolorze chłodnej bieli/światła dziennego
5500-6500k – światło dzienne, zachmurzenie, elektroniczna lampa błyskowa
6500-9500k – ekran LCD lub CRT
15 000-27 000 tys. – Bezchmurne niebo na biegunach

Kuchnia oświetlona ciepłym
światłem         Kuchnia oświetlona zimnym światłem

Kuchnia oświetlona ciepłym vs. zimnym światłem

© Sidekix Media

Jak temperatura światła wpływa na Twoje wnętrze

Wybierając temperaturę barwową w swojej przestrzeni, należy wziąć pod uwagę wykończenia i paletę kolorów wykorzystaną w projekcie wnętrza. Czerwienie, pomarańcze i żółcie wyglądają oszałamiająco po oświetleniu ciepłym białym światłem (3000k). Natomiast błękity i szarości mogą wyglądać czysto i wyraźnie w chłodnym białym świetle (4000k).

Kuchniałazienka – tutaj ważna jest funkcjonalność. Można to osiągnąć dzięki dużej ilości chłodnego światła, które naśladuje naturalne światło dzienne. Do tego kuchnie i łazienki są na ogół białe, a przy chłodnym świetle można stworzyć czystą i sterylną aranżację.

Temperatur światła nie należy mieszać w pomieszczeniu. Gdy już zdecydujemy się na wygląd i styl, który zamierzamy stworzyć, i co jest wymagane do maksymalnej praktyczności, trzymajmy się żarówek o tej samej temperaturze barwowej.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik

 

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
Stylowe wnętrza – wybierz grzejniki retro
Płytki klinkierowe, które tworzą niepowtarzalny klimat i ponadczasową elegancję
Wnętrze zaczyna się od drzwi