Ciemne wnętrza – o czym należy pamiętać, decydując się na taką aranżację?

19 sierpnia '22

Wnętrza w ciemnych barwach z pewnością nie każdemu przypadną do gustu. Zawłaszcza małe przestrzenie wydają się być skazane na jasne barwy. Ciemne aranżacje bywają jednak bardzo przytulne i mają swoich zwolenników. Jak stworzyć takie wnętrze by było pięknie, a jednocześnie funkcjonalne?

Wnętrze w ciemnych barwach

Wnętrze w ciemnych barwach warto doświetlić w wyjątkowo przemyślany sposób

© Unsplash

W wielu nowoczesnych wnętrzach stawia się na ciemną tonację. Jest to jednak wyzwanie, które wymaga niezwykle umiejętnego zestawienia kolorów i faktur. Aby wnętrze nie wyglądało zbyt posępnie i ponuro należy wziąć pod uwagę wiele elementów, takich jak kolory ścian, podłóg czy drzwi. Podstawową kwestią jest również światło, które w ciemnym wnętrzu będzie w znacznym stopniu pochłaniane. Dobór i rozmieszczenie lamp będzie tu więc nie lada wyzwaniem.

Wnętrze w ciemnych barwach

Sypialnia w ciemnych barwach

© Pexels

Jasne wnętrza w naturalny sposób poszerzają pomieszczenie i tym samym wydają się być bardziej przestronne. Nie w każdym typie pomieszczeń jest to efekt pożądany. Choćby sypialnia to miejsce, gdzie dużo ważniejsze od przestronności jest poczucie przytulności. Stonowana kolorystyka będzie więc doskonale wspierała klimat snu i odpoczynku.

Wnętrze w ciemnych barwach        Wnętrze w ciemnych barwach

Wnętrze w ciemnych barwach

© Pexels

Dzięki ciemnym barwom możemy też skutecznie ukryć niedoskonałości przestrzeni oraz wyeksponować jej zalety. Jeśli na przykład pomalujemy w tym samym kolorze zarówno ściany jak i sufit, zgubimy optycznie granice, sprawiając, że pomieszczenie wyda się nieco większe. Duże znaczenie ma także tonacja – delikatnie chłodny odcień również wpłynie na poczucie większej przestrzeni. Pokrywając natomiast ciemnymi barwami wybrane ściany, stworzymy we wnętrzu klimat ciepła i przytulności.

Wnętrze w ciemnych barwach        Wnętrze w ciemnych barwach

Łazienki w ciemnych barwach muszą być odpowiednio doświetlone

© Pexels

Bardzo ważnym aspektem jest doświetlanie ciemnych aranżacji. Powinno znajdować się tu wiele źródeł światła, aby zminimalizować uczucie przytłoczenia oraz nadać wnętrzu elegancji.

Wnętrze w ciemnych barwach

Aranżacja kuchni glamour w ciemnych barwach

© Pexels

Elegancja to największa zaleta ciemnych wnętrz. Ponadczasowy szyk możemy osiągnąć, projektując powierzchnie w odcieniach butelkowej zieleni, głębokich fioletów, szarości czy czerni. To propozycje, które znajdą zastosowanie zarówno we wnętrzach w stylu glamour, jak i w aranżacjach postindustrialnych. Ciemne, intensywne barwy doskonale wyeksponują metalowe czy też szklane dodatki. Również w połączeniu z elementami drewnianymi będą się idealnie komponować.

Opracowanie: Liwia Sus

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Bestsellery
W poszukiwaniu idealnego snu
Z pasji do mebli, z szacunku do tradycji – komfortowe i funkcjonalne meble Puszman
Skuteczna i prosta w montażu izolacja to klucz do energooszczędności