Wcześniej przyglądaliśmy się już aranżacji sypialni oraz domowego biura projektu Katarzyny Arsenowicz z pracowni Arsenowicz Design. Dziś odwiedzamy kuchnię domu pod Warszawą.
Przytulny minimalizm
Inwestorzy chcieli, aby we wnętrzach dominowały ciemne kolory, a przestrzeń nie była przeładowana sprzętami. W pomieszczeniach miały znaleźć się tylko najpotrzebniejsze meble jak najmniej ozdobników i dekoracyjnych detali. Projekt Katarzyny Arsenowicz wpisuje się w ten nurt minimalizmu, ale równocześnie zachwyca dopracowaną kompozycją oraz subtelną grą faktur i odcieni.
Wnętrze utrzymane jest w duchu minimalizmu
Fot. Yassen Hristov Stylizacja: Agnieszka Możdżer
Monochromatyczna baza z charakterem
Kuchnia jest częścią otwartej strefy dziennej. Jej aranżacja to manifest nowoczesnej elegancji, w której króluje głęboka czerń i luksusowe materiały. Cała zabudowa kuchenna została utrzymana w czerni – od matowych, fornirowanych frontów po szereg wysokiej klasy sprzętów AGD w tej samej tonacji.
Kuchnia utrzymana jest w odcieniach czerni
Fot. Yassen Hristov Stylizacja: Agnieszka Możdżer
Kuchnia z wyrazistym kamieniem
Głównym bohaterem tej przestrzeni jest kamień o głębokiej czarno-szarej tonacji, ozdobiony dynamicznym rysunkiem żyłek w odcieniach bieli i szarości. Jego surowa faktura i matowe wykończenie dodają wnętrzu wyrazistości. Ciemne tło pozwala wyeksponować wyjątkowy kamień, z którego wykonana została całość wyspy. Właściciele osobiście wybierali slaby u kamieniarza.
Wyspa kuchenna została w całości wykonana z kamienia
Fot. Yassen Hristov Stylizacja: Agnieszka Możdżer
Funkcjonalność ukryta w detalach
Minimalistyczne podejście do designu nie oznacza kompromisów w ergonomii. Sporych rozmiarów wyspa kuchenna to prawdziwe centrum dowodzenia. Stworzono na niej strefę mokrą ze zlewem i bateriami do bieżącej oraz pitnej wody, a także płytę grzewczą idealnie zlicowaną z powierzchnią blatu. Przemyślane rozmieszczenie sprzętów zapewnia wygodę użytkowania, a ukryte uchwyty tworzą harmonijną całość. Masywną wyspę uzupełniają stylowe, metaliczne hokery. Powyżej zawieszono natomiast subtelną, liniową lampę, której geometryczna forma dopełnia nowoczesny charakter kuchni. Pod masywnym blatem stanęły fornirowane szafki na podręczne akcesoria. W zabudowie meblowej, która zajmuje całą przeciwległą ścianę, znalazło się miejsce na naczynia oraz podstawowe sprzęty.
Na wyspie umieszczono strefę mokrą
Fot. Yassen Hristov Stylizacja: Agnieszka Możdżer
Praktyczny podział przestrzeni
To jednak nie wszystko. Z reprezentacyjnej części kuchni przechodzimy do kubiku, w którym architektka schowała tzw. kuchnię brudną, czyli część roboczą, oraz spiżarnię. Dzięki dużemu przeszkleniu w tle, kuchnia zyskuje dostęp do naturalnego światła. Strefa kuchenna płynnie łączy się także z jadalnią. Tutaj stanęła największa duma właścicieli. To masywny stół zrobiony na zamówienie z dwóch kawałków litego drewna, z widocznymi sękami i spękaniami.
Stół w jadalni został wykonany z litego drewna
Fot. Yassen Hristov Stylizacja: Agnieszka Możdżer
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK