4 zasady dotyczące kolorów, które każdy entuzjasta wnętrz powinien znać

08 grudnia '21

4 zasady dotyczące kolorów, które każdy entuzjasta wnętrz powinien znać

Kolor jest często najtrudniejszą częścią do wyboru jeśli chodzi o aranżacje wnętrza. Do wyboru jest tak wiele odcieni i wielką sztuką jest umiejętność ich doboru w odpowiednich proporcjach barwach i odcieniach. W przeciwnym razie nie będą ze sobą współpracować w harmonii. Odpowiedni dobór kolorystyki wpływa nie tylko na doznania estetyczne, ale przede wszystkim na codzienne samopoczucie i… zdrowie. Na szczęście istnieje kilka zasad dotyczących kolorów, które możesz użyć, aby za każdym razem Twoje wnętrza wyglądały na świetnie i pasowały do siebie. Wymieniliśmy je poniżej. Przeczytaj je, aby raz na zawsze opanować dobór kolorów w aranżacji wnętrz.

Galeria Wnętrz DOMAR

Galeria Wnętrz DOMAR

© VERO WAJNERT

Zasada 60-30-10

Zasada 60-30-10 podaje procentowe zestawienie kolorów użytych w naszej aranżacji. W tej konfiguracji użyjesz trzech kolorów. Oto, jak to działa: najpierw wybierz jeden odcień, który będzie Twoim dominującym odcieniem i zajmie około 60 procent pomieszczenia. Zwykle będzie to neutralny lub stonowany odcień, który może zająć dużo miejsca bez poczucia przytłoczenia. Drugi kolor, jest zwykle nieco odważniejszy i zajmuje około 30 procent Na końcu mały akcent najintensywniejszy kolor, który i powinien stanowić pozostałe 10 procent. Jeśli mamy, na przykład, ulubiony obraz i pojawia się w nim dominujący kolor, to możemy go przenieść na pozostałe elementy wyposażenia na przykład sofę lub fotele.

Galeria Wnętrz DOMAR

Galeria Wnętrz DOMAR

© IWCHOME

Zestawienie ciepłych i chłodnych kolorów

Tradycyjnie barwy takie jak czerwony, pomarańczowy i żółty są uważane za ciepłe, ponieważ są bardziej żywe. Ponieważ ciepłe kolory zwykle wprowadzają do pokoju przyjazny i optymistyczny charakter, najlepiej sprawdzają się w przestrzeniach rozrywkowych. Pomyśl również o zastosowaniu tych odcieni w jadalni lub kuchni. Jeżeli nie lubimy barw kojarzących się z intensywnymi, słonecznymi miejscami, warto zaczerpnąć inspirację z ziemi, gdzie mamy mnóstwo odcieni beżu, brązów, i szarości. Te harmonizujące z naturą zawsze wprowadzą do wnętrza odrobinę spokoju.
Po drugiej stronie spektrum są kolory chłodne, czyli niebieski, zielony i fioletowy, a także szary. Wybór kolorów ciepłych lub chłodnych wpłynie na energię przestrzeni. Chłodne kolory są bardziej stonowane. Najlepiej sprawdzają się w sypialniach i przestrzeniach biurowych, gdzie doceniana jest uspokajająca energia.

Wybierając sofę,
kredens, fotel czy szafę odwiedźmy Wrocławską Galerię Wnętrz DOMAR, prezentującą rozwiązania wielu znakomitych producentów.

Wybierając sofę, kredens, fotel czy szafę odwiedźmy Wrocławską Galerię Wnętrz DOMAR, prezentującą rozwiązania wielu znakomitych producentów.

© SWALEN/Gal

Kieruj się naturą

Jeśli popatrzymy na las, to mamy zieleń, drewno i ewentualnie błękit nieba. Czasem pojawiają się też łąki, na których są kolorowe kwiaty. W momencie, gdy postawimy na jeden mocniejszy kolor i zastosujemy go albo w formie dodatków, bądź też obicia kanapy, to uzyskamy doskonały efekt jednak pod warunkiem, że pozostałe kolory zostaną stonowane.
Warto zaznaczyć, że „bezpiecznym” wyborem będzie zawsze drewno. Jeśli, na przykład, skomponujemy drewnianą podłogę, granatową ścianę i dodamy różową kanapę w pastelowym odcieniu całości nadamy wyjątkowo piękny charakter. Takie zestawienie z pewnością przyciągnie naszą uwagę

W łazience pozwolić
możemy sobie na więcej szaleństwa – jest to bowiem przestrzeń, w której przebywamy rzadziej i krótko. Możemy tu stworzyć wnętrze,
na przykład, w stylu arabskim, które będzie odbiegać od pozostałej części wystroju

W łazience pozwolić możemy sobie na więcej szaleństwa – jest to bowiem przestrzeń, w której przebywamy rzadziej i krótko. Możemy tu stworzyć wnętrze, na przykład, w stylu arabskim, które będzie odbiegać od pozostałej części wystroju

© Sylwia Gulewicz-Wysocka

Kolory dopełniające

Spośród wszystkich zasad kolorystycznych stosowanych przez projektantów wnętrz, często uważa się, że dopełniająca kolorystyka jest najprostsza. To dlatego, że ta kolorystyka obejmuje tylko dwa odcienie, które znajdują się naprzeciwko siebie na kole kolorów, co oznacza, że otrzymujesz kombinacje takie jak niebieski i pomarańczowy, żółty i fioletowy lub czerwony i zielony.

Pamiętajmy, że pomieszczenia, w których spędzamy więcej czasu, powinny być odzwierciedleniem tego, co lubimy — a nie tego, co jest modne. Nie podążajmy ślepo za pojawiającymi się trendami. Ważne jest, aby nasza aranżacja współgrała z tym, co nam się najbardziej podoba. Dlatego, jeżeli lubimy dany kolor, śmiało zdecydujmy się nawet na największy element wyposażenia w tym odcieniu.

Więcej informacji na stronie firmy Galeria Wnętrz DOMAR w portalu PdD.

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Bestsellery
Ergonomiczność i estetyka: najnowocześniejsze aluminiowe okucia okienne i drzwiowe
Oryginalne wanny, brodziki oraz zlewy emaliowane polskiej marki z tradycjami
Deszczownice i kaskady Aquatec – najprostszy sposób na domowe SPA we własnej łazience