Jak, i czy warto samemu tapicerować fotel?

13 września '22

Renowacja starego fotela to proces przyjemny, choć też niezwykle zajmujący, wymagający sprytu i staranności. Jeśli lubimy jednak własnoręcznie odnawiać wysłużone meble, będzie to doskonały sposób na pobudzenie zdolności artystycznych i zaspokojenie naszych wymogów estetycznych. Odnawianie mebli to także oszczędność, ekologia oraz podziw i szacunek dla wzornictwa z dawnych lat. Jak więc wymienić tapicerkę naszego ulubionego, lecz podniszczonego już siedziska?

Fotel tapicerowany        Fotel tapicerowany

Fotele obite płótnem

© Unsplash

Wybór materiału

Wszystko zaczyna się od wyszukania odpowiedniej tkaniny obiciowej. Niekiedy warto przyjąć zasadę czystości stylowej oraz powrotu do pierwotnego projektu, i zastosować materiał identyczny lub jak najbardziej zbliżony do pierwotnego. Nie zawsze jednak będzie to najlepsze rozwiązanie, ponieważ wiele z siedzisk, projektowanych na przykład w okresie PRL-u, do których tak chętnie dziś powracamy, posiadało szorstkie i sztuczne w dotyku obicia. Jeśli więc nie jesteśmy zwolennikami puryzmu w konserwacji i odświeżamy mebel na własny użytek, możemy pozwolić sobie na odrobinę kreatywności i zastosować nowoczesne wzory i nietypowe rodzaje tkanin.

Bardzo popularne są materiały typu welwet i plusz. Są przyjemne, miękkie i idealne na fotele o zaokrąglonych formach. Niektóre z nich pokryte są specjalną powłoką, która ułatwia czyszczenie i zapobiega przed wsiąkaniem płynów.

Możemy sięgnąć również po tkaniny dekoracyjne. Wzorzyste obicie podkreśli wyjątkowość mebla i nada wnętrzu wyrazistego charakteru. Jeśli aranżacja jest stonowana, ekspresyjna kolorystyka fotela może artystycznie przełamać monotonię. Jest to ciekawy pomysł zarówno dla wnętrz nowoczesnych, loftowych, a także klasycznych czy też rustykalnych.

Niekiedy możemy pokusić się o wykorzystanie ekoskóry, co nada meblowi elegancji, a przy tym będzie dość praktycznym rozwiązaniem, natomiast sam proces tapicerowania będzie wymagał on nas nieco większego doświadczenia, a nawet niestandardowej maszyny do szycia.

Często wykorzystywane są też szykowne welury. To bardzo wytrzymałe, a przede wszystkim modne tkaniny. Mają przyjemną strukturę i ciekawą, głęboką kolorystykę.

Poszukując najodpowiedniejszego materiału, należy wziąć również pod uwagę gramaturę. Im jest ona wyższa, tym bardziej wytrzymała jest tkanina. Bardzo istotny jest tu wynik testu Martindale, który określa ten poziom.

Fotel tapicerowany        Fotel tapicerowany

Fotele eleganckie, tapicerowane materiałami połyskliwymi, jednolitymi kolorystycznie

© Unsplash

Tapicerowanie krok po kroku

Nim przystąpimy do tapicerowania, musimy pozbyć się dawnego obicia oraz pianki, a co za tym idzie wielu gwoździ i zszywek, co wymaga siły i cierpliwości.

Mając przed elementy samej konstrukcji, warto zamontować specjalne pasy, które dodatkowo ustabilizują siedzisko i oparcie. Pasy należy mocno naciągnąć i przymocowywać za pomocą zszywacza tapicerskiego.

Tapicerowanie dobrze jest zacząć od przymocowania zszywkami warstwy wigofilu, czyli wytrzymałej tkaniny tapicerskiej. Kolejno nakładamy gąbkę tapicerską, którą wcześniej należy wyciąć i przykleić specjalnym do tego celu klejem. Następnie warto nałożyć watę meblową, dzięki której tkanina obiciowa będzie odpowiednio się układać. Końce waty można upchnąć pod gąbką i zszyć całość w mało widocznych miejscach.

Materiał wierzchni może wymagać zszycia go z kilku połaci maszyną do szycia. Zależne to będzie od jego kształtu i naszego projektu. Nowy mebel może być bowiem pokryty tkaniną patchworkową. Gdy mamy już odpowiednio dopasowaną tkaninę, należy przyszyć ją pod ramą fotela za pomocą zszywacza.

Fotel tapicerowany

Fotel tapicerowany

© Unsplash

Rozchwiane nogi

Jeśli nasz mebel jest niestabilny, ponieważ gwint nóżek jest zbyt luźny po odczyszczeniu go z kleju, można położyć na otworze kawałek materiału posmarowany klejem i wbić młotkiem albo wcisnąć do środka nóżkę, a nadmiar tkaniny odciąć. Jeśli nóżka nie udaje się wyjąć, można też wbić obok drewniane kliny.

Opracowanie: Liwia Sus

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
Zaczynamy od podstaw! Dlaczego nie warto rezygnować z odpowiedniej hydroizolacji?
Listwy wykończeniowe do systemów dociepleń budynków metodą „lekką – mokrą”
Mexen – nowoczesne wyposażenie Twojej łazienki