Periwinkle – „uroczy barwinek”, który kradnie serca w 2022 roku

07 lutego '22

Wybrany przez ekspertów Instytutu Pantone’a kolor roku 2022 „Very Peri” — czy też „periwinkle” (ang. Barwinek) — to skrzyżowanie chłodnego błękitu i czerwieni. Symbolizując połączenie świata cyfrowego oraz fizycznego, odzwierciedla nastroje wynikające z przedefiniowania granic między tym, co wirtualne a realne — wszak pandemia nauczyła nas łączyć te dwa światy w życiu zawodowym i prywatnym. O tym, w jaki sposób będziemy wprowadzać Very Peri do naszych wnętrz opowiada Sylwia Gulewicz – Wysocka, architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.

Wyciszające odcienie nadają wnętrzu harmonii, tworząc doskonałe środowisko pracy oraz wypoczynku. W przypadku Very Peri odcień ten ma kierować również ku eksperymentom, kreatywności i ciekawości poznawczej, jednocześnie zachęcić do autorefleksji. To kolor delikatny, lecz wyrazisty — przypominający, że dla naszego spokoju ducha, ale też twórczej aktywności, konieczne jest zachowanie równowagi między naturą i technologią. Mimo pędzącego naprzód świata warto zatrzymać się, rozejrzeć i zachwycić nad urokiem otoczenia.

Delikatne barwy jagód czy energetyczny Periwinkle?

Very Peri to kolor kojarzący się przede wszystkim z delikatnością, deserem jagodowym czy płatkami leśnych kwiatów. Ta wyjątkowa barwa łączy w sobie wiele elementów, pozwalających na różne interpretacje oraz indywidualny odbiór. Według Sylwii Gulewicz-Wysockiej z wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, Very Peri to bogaty odcień, który może dopełnić każde wnętrze:

 Jest to połączenie jasnego niebieskiego z tonami czerwieni. Łączy stabilność i energię, przez co powstaje nietypowe, ciekawe zestawienie. Choć fiolet kojarzy nam się z depresyjnym kolorem, Very Peri zdecydowanie od tej myśli odbiega. Zupełnie inaczej pracuje ze względu na moc czerwieni, dzięki czemu możemy wprowadzać go we wnętrza — w postaci dodatków, wazonów, ale może też się pojawić śmiało na przykład na ścianie w łazience, gdzie będzie tłem dla pięknej, białej ceramiki. Doskonale połączy się z czernią, z bielą, ale również z szarościami, ze wszystkimi odcieniami pastelowymi, z różem pudrowym, z miętą, z szałwią, z różnymi wariantami beżu i z drewnem. Potencjał Very Peri jest potężny, natomiast jest to kolor wymagający.

Niepozornie delikatny Very Peri dodaje naszemu wnętrzu energii. Rozpromieniający pomieszczenie kolor 2022 roku wpasuje się zarówno w minimalistyczny, stonowany wystrój, jak i ten bardziej barwny czy pastelowy.

Dekoracje i dodatki do domu

Dekoracje i dodatki do domu

© Galeria Wnętrz DOMAR

Very Peri – doskonałe dopełnienie wnętrza

Pobudzający wyobraźnię i inspirujący kolor periwinkle stanowi doskonałe uzupełnienie wnętrza. Jak wskazuje architektka Galerii Wnętrz DOMAR, Very Peri lepiej odnajdzie się w dodatkach, niż w dużych formatach. Jagodowy wazon, puchowy pled czy eleganckie poduszki w tym kolorze skontrastują stonowane beże i biele, nadając im delikatności oraz powiewu świeżości.

Very Peri nie jest on łatwym kolorem, więc wprowadzając go do wnętrza, automatycznie pobudzamy naszą wyobraźnię, tworząc w myślach aranżacje oraz dobierając pasujące do wybranego pomieszczenia barwy. Przykładem może być sypialnia, która rządzi się swoimi prawami. Jako że jest przestrzenią osobistą, prywatną, tylko dla nas, jak najbardziej możemy tu eksperymentować z Very Peri. Połączmy go na przykład z pudrowym różem czy odcieniami zieleni, najlepiej przydymionymi, takimi jak szałwia.

Stworzenie harmonijnego i spersonalizowanego wnętrza wymaga zabawy kolorami. Połączenie delikatnego periwinkle z pastelami wyeksponuje jego energetyczne tony. Z kolei skrzyżowana z błękitem czerwień zawarta w Very Peri wyodrębni swoją żywą naturę w połączeniu z zimną szarością czy bielą, a zestawiony z ciepłymi barwami błękit nada całości harmonii oraz spokoju. Kojarzący się z mistycyzmem oraz magią kolor doskonale sprawdzi się w ciemnym wnętrzu, w otoczeniu zieleni oraz beży. Nawiązując do natury, stworzy aurę spokoju i tajemniczości, niczym na leśnej polanie pełnej jagód.

Co za dużo, to niezdrowo!

Energetyczny charakter Very Peri w zbyt wielu elementach we wnętrzu może stać się agresywny. Połączenie ściany, narzuty oraz poduszek w tym kolorze to zdecydowanie za wiele dla wystroju jednego pomieszczenia. Potwierdza to architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR:

Jedna ściana w kolorze Very Peri we wnętrzu w zupełności wystarczy! Oczywiście dodatki czy drobiazgi w tym odcieniu jak najbardziej wzbogacą naszą aranżację, lecz pozostałe elementy pozostawmy w tonacjach pastelowych. Periwinkle jest energetyczny i mocny, nastroi nas wystarczająco optymistycznie w takim wydaniu.

Very Peri to kolor stworzony do ciekawych i niecodziennych aranżacji, zarówno w minimalistycznym, jak i eleganckim tonie, podobnie jak w pastelowym, weselszym wystroju. Delikatny, choć energetyczny kolor przykuje naszą uwagę oraz nada wnętrzu trójwymiarowości, doskonale kontrastując stonowane pomieszczenia. Ten odcień kojarzący się deserem jagodowym czy płatkami leśnych kwiatów znajdziemy również w wyposażeniu dostępnym w salonach wielu producentów na terenie Galerii Wnętrz DOMAR, co pozwoli na urządzanie funkcjonalnych i pięknych wnętrz – na miarę 2022 roku.

 

Więcej informacji na stronie firmy Galeria Wnętrz DOMAR w portalu PdD.

 

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Bestsellery
W poszukiwaniu idealnego snu
Z pasji do mebli, z szacunku do tradycji – komfortowe i funkcjonalne meble Puszman
Skuteczna i prosta w montażu izolacja to klucz do energooszczędności