Po co nawilżać powietrze w domu?

28 stycznia '22

Poradnik dotyczący konserwacji i użytkowania nawilżaczy powietrza

Nawilżacze powietrza mogą złagodzić problemy ze zdrowiem, gdy powietrze w naszych domach jest suche. Najczęściej zdarza się to w okresach jesienno-zimowych, gdy ogrzewamy pomieszczenia. Sprawdźmy, co jeszcze daje nam zainstalowanie nawilżacza w domu.

Kiedy przyda się nawilżacz?

Oprócz oczyszczaczy powietrza, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie, nawilżacze również mogą przydać się w każdym wnętrzu. Wilgotność powietrza działa jak naturalny środek nawilżający, który może łagodzić suchość skóry czy inne problemy zdrowotne. Z tego powodu nawilżacze są często używane, kiedy występują u nas następujące dolegliwości:

  • Sucha i podrażniona skóra czy popękane usta
  • Podrażnienie/ krwawienie z nosa
  • Zatkane zatoki/ból głowy
  • Suchość w gardle
  • Podrażnione struny głosowe
  • Suchy kaszel

Kontroluj poziom wilgotności

Większa wilgotność powietrza może być korzystna, ale jej zbyt duża ilość może powodować problemy zdrowotne. Wysoki poziom wilgotności może wywołać problemy z oddychaniem i powodować nieprzyjemne skutki takie jak np. powstawanie:

  • Roztoczy
  • Pleśni
  • Szkodliwych bakterii

Nawilżenie powietrza możemy sprawdzać za pomocą higrometru

Nawilżenie powietrza możemy sprawdzać za pomocą higrometru

© Kaffeebart

Jak mierzyć wilgotność

Najlepszym sposobem sprawdzenia poziomu wilgotności w domu jest higrometr. To urządzenie wygląda prawie jak termometr i mierzy ilość wilgoci w powietrzu. Zalecana wilgotność powietrza w domu wynosi od 30 do 50 procent. Można również kupić nawilżacz z wbudowanym higrometrem, który utrzymuje wilgotność w zdrowym zakresie (higrostat). Jeśli któryś z domowników ma alergię lub astmę, warto często sprawdzać wilgotność powietrza i utrzymywać ją na korzystnym dla zdrowia poziomie.

Wskazówki dotyczące utrzymania nawilżacza w czystości

Musimy jednak pamiętać, że takie urządzenie jak nawilżacz powietrza musi być często poddawane czyszczeniu. Trzeba też o nie odpowiednio dbać. Aby nasze nawilżacze były wolne od szkodliwych pleśni i bakterii, należy postępować zgodnie z wytycznymi zalecanymi przez producenta. Jest jednak kilka zasad, o których warto pamiętać, aby nawilżacz długo i dobrze nam służył.

Używaj wody destylowanej lub demineralizowanej.

Woda z kranu zawiera minerały, które mogą tworzyć osady w nawilżaczu, które sprzyjają rozwojowi bakterii. Po wypuszczeniu w powietrze minerały te często pojawiają się na meblach jako biały pył.

Czyść nawilżacze co 3 dni.

Odłącz nawilżacz z  prądu przed czyszczeniem. Usuń wszelkie osady mineralne ze zbiornika, lub innych części nawilżacza. Można to zrobić za pomocą 3% roztworu nadtlenku wodoru, który jest dostępny w aptekach. 

Często zmieniaj wodę w nawilżaczu.

Nie powinniśmy dopuścić do powstania osadów wewnątrz nawilżacza. Najpierw odłącz urządzenie, opróżnij zbiorniki, osusz powierzchnie wewnętrzne. Jeśli to możliwe, codziennie napełniaj je czystą wodą, aby uniknąć zanieczyszczeń.

Regularnie wymieniaj filtry nawilżacza.

Jeśli nawilżacz ma filtr, wymieniaj go przynajmniej tak często, jak zaleca producent — a nawet częściej, jeśli jest brudny. 

Sprawdź obszar wokół urządzenia

Jeśli zauważymy, że obszar wokół nawilżacza jest się wilgotny, należy zmniejszyć moc lub częstotliwość używania urządzenia.

Sprawdzaj stan swojego nawilżacza

Z biegiem czasu nawilżacze mogą gromadzić osady, które są trudne lub niemożliwe do usunięcia. Sprzyja to rozwojowi bakterii wewnątrz urządzenia. W takim wypadku należy wymienić nawilżacz na nowy.

Odpowiednio przechowuj nawilżacz

Należy dokładnie oczyścić i osuszyć nawilżacz, jeśli chcemy go przechowywać przez dłuższy czas. Powinno się również wyrzucić wszystkie zużyte wkłady, kasety lub filtry. Jeśli będziemy chcieli go użyć ponownie, dobrze jest, aby wyczyścić go ponownie.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Bestsellery
HOUSE OF ROHL Cztery różne marki. Jedna wspólna wizja.
Odpowiadamy na Wasze potrzeby. Bramy garażowe firmy Hörmann
Na zewnątrz i do pokoju. Drzwi marki Hörmann