Jak zadbać o rośliny podczas przeprowadzki?

25 lipca '22

Lato to czas przeprowadzek. W wielu przypadkach będą się one wiązały z przeniesieniem do nowego lokum większości rzeczy. Jak należałoby wówczas zadbać o delikatne rośliny? W jaki sposób je transportować, by ich nie uszkodzić?

Transport roślin

Transport roślin

© Unsplash

Zdrowie przede wszystkim

Nim zaczniemy pakować swoje rośliny, warto rozeznać ich stan. Rośliny, które zaatakowała choroba, należy odseparować na czas transportu, tak, by nie zakazić zdrowych. Nie powinniśmy więc układać tych kwiatów na przykład w jednym kartonie. Z niektórych okazów zajętych przez szkodniki, dobrze byłoby po prostu zrezygnować przy okazji przeprowadzki.

Dbajmy również o donice

Ozdobne donice bywają nieporęczne i bardzo ciężkie. Jeśli mamy taką możliwość, kilka tygodni wcześniej warto rozważyć przesadzenie roślin, które mają niepewne, mogące potłuc się w transporcie donice. Kwiaty będą miały czas, by spokojnie przystosować się do nowego podłoża. Po tygodniu od tej czynności warto przejrzeć dokładnie czy ich liście nie płowieją, albo nie opadają. Jeśli tak, należy zasięgnąć pomocy specjalisty.

Transport roślin        Transport roślin

Transport roślin

© Unsplash

Tuż przed podróżą

Kilka godzin przed wyruszeniem w trasę, kwiaty należy podlać. Nie przesadzajmy jednak z ilością wody, powinny być one jedynie zwilżone.

Ważny będzie podział roślin według rozmiaru, co ułatwi ich dalsze pakowanie. Mniejsze okazy możemy owinąć w papier i postawić jeden obok drugiego w skrzynce lub wysokim, tekturowym pudle, ale tak by nie istniało ryzyko przewrócenia się ich na siebie. Dobrze jest wykonać w kartonie niewielkie otworki, które zapewnią roślinom dopływ powietrza oraz podpisać kartony, co pomoże nam zachować czujność przy rozpakowywaniu paczek z bardziej wrażliwymi okazami. Wolną przestrzeń pomiędzy roślinami możemy wypełnić gazetami.

Małe rośliny to mały kłopot, przy dużych będziemy mieli trochę więcej pracy. Trzeba bowiem zabezpieczyć ziemię w donicach, by się nie wysypywała, owijając je na przykład folią spożywczą, a także delikatnie związać ze sobą wystające gałązki, by się nie połamały.

Transport roślin        Transport roślin

Transport roślin

© Unsplash/Pexels

Pomoc w transporcie roślin

Przewóz roślin możemy zlecić firmie transportowej, która ma doświadczenie w przewozie najróżniejszych rzeczy. Z pewnością będą potrafili zadbać również o komfortowe warunki dla roślin. Jeśli przeprowadzamy je do innego kraju, należy pamiętać, że w przypadku roślin chronionych, będziemy potrzebowali specjalnego pozwolenia na ich przewóz.

Opracowanie: Liwia Sus

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Bestsellery
W poszukiwaniu idealnego snu
Z pasji do mebli, z szacunku do tradycji – komfortowe i funkcjonalne meble Puszman
Skuteczna i prosta w montażu izolacja to klucz do energooszczędności