8 sposobów na nieużywany pokój w domu

10 grudnia '21

Czasem zdarza się tak, że w Twoim domu znajdzie się przestrzeń, która nie jest zbyt dobrze zagospodarowana. Pokój, bez pomysłu na jego funkcję często staje się tzw.: „graciarnią”, w której składujemy całkiem niepotrzebne bibeloty. Jeśli szukasz inspiracji na zagospodarowanie takiego miejsca, przedstawiamy 8 pomysłów na aranżacje wolnego pokoju!

Salę kinową możemy
wzbogacić o dodatkowe głośniki

Salę kinową możemy wzbogacić o dodatkowe głośniki

© loeve

1. Nietuzinkowa sala kinowa

To świetny pomysł, choć potrzebny jest nieco wyższy budżet. Konieczny będzie telewizor lub projektor, który wyświetli filmy na ścianie, bądź specjalnym ekranie. Zadbaj także o dźwięk przestrzenny, instalując głośniki. Wygodne kanapy, pufy lub leżaki to coś, co zapewni komfort. Możesz też zrobić całą widownię samodzielnie, używając np. palet i pianek obszytych kolorowymi materiałami. Gotowe! Teraz ten pokój wygląda na niezmiernie wygodny i jest doskonałym miejscem na zwinięcie się w kłębek i obejrzenie dobrego filmu.

W takiej garderobie już nigdy
nie zabraknie miejsca na żadne z ubrań

W takiej garderobie już nigdy nie zabraknie miejsca na żadne z ubrań

©Huy Nguyen

2. Dodatkowa garderoba

Czy uważasz, że Twoja aktualna szafa jest za mała? Czy ciągle masz ubrania porozrzucane po całym domu, a może chcesz pozbyć się komody, aby zrobić więcej miejsca w sypialni? Wykorzystaj swój wolny pokój jako garderobę. Potrzebnych będzie dużo wieszaków na ubrania i półki np. na buty. Jeśli zostanie jeszcze jakiś kąt, można pokusić się o odrobinę filmowego luksusu i wstawić lustro, sofę czy fotel. Teraz możesz poczuć się jak w swoim własym królestwie!

W dedykowanym pomieszczeniu dla
artysty lub majsterkowicza nie będzie już problemu z przyrządami krzątającymi się po całym domu

W dedykowanym pomieszczeniu dla artysty lub majsterkowicza nie będzie już problemu z przyrządami krzątającymi się po całym domu

©Annie Spratt

3. Pokój pełen pasji

Wolny pokój może być właściwym miejscem na założenie pracowni artystycznej. Zmień go w spokojne i inspirujące miejsce, w którym możesz być kreatywny i oderwać się od codziennych obowiązków. Pomyśl jakie pasje mają domownicy, może ktoś uwielbia majsterkowanie, malowanie lub tworzy biżuterię? W takim pokoju nie trzeba za każdym razem sprzątać raz rozpoczętego dzieła!
W zależności od pasji dostosujmy to pomieszczenie przez dodanie dodatkowych szafek czy szuflad. Bardzo istotne jest też światło – przede wszystkim naturalne, ale również i lampy. Zadbaj oto, aby każde miejsce pracy było odpowiednio doświetlone.

W zacisznym biurze łatwiej
skupić się na pracy

W zacisznym biurze łatwiej skupić się na pracy

©Nathan Dumlao

4. Domowe biuro

Przez ostatnie miesiące praca zdalna zyskała na popularności. Jeśli stosunkowo często pracujesz w domu, możesz wykorzystać swój dodatkowy pokój jako miejsce specjalnie przeznaczone do pracy. Możesz wtedy rozdzielić sferę zawodową i prywatną oraz skupić się na swojej pracy bez rozpraszania uwagi. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdzie się w jednym miejscu. Udekoruj pokój kolorami, które lubisz, abyś czuł się w nim komfortowo. Pamiętaj także o zdrowiu swoich pleców, jeśli Twoja praca jest siedząca. Wybierz odpowiedni fotel dostosowany do Twoich potrzeb oraz innych akcesoriach, które będą przypominać Ci o zmianie postawy.

Dzieci uwielbiają budować
szałasy i chować się w zakamarkach

Dzieci uwielbiają budować szałasy i chować się w zakamarkach

©Nathan Dumlao

5. Dedykowany pokój zabaw dla dzieci

Osoby posiadające dzieci mogą pomyśleć o wykorzystaniu wolnego pokoju jako pokoju zabaw. Uporządkuj wszystkie zabawki, aby stworzyć dużą przestrzeń na szaleństwa, zabawy i aktywności.
Pomyśl o zakupie dywanu o dużej powierzchni, aby wygodniej było usiąść bezpośrednio na podłodze. Zaopatrz to miejsce w mnóstwo artykułów artystycznych i rzemieślniczych, możesz też pokusić się o rozłożenie namiotu, a nawet zbudowane jakiejś drewnianej konstrukcji. W przypadku deszczowej pogody Twoje pociechy już nigdy nie będą się nudzić!

Rośliny możemy doświetlić specjalnymi lampami

© Vadim Kaipov

6. Całoroczny ogród

Zamień zapasowy pokój w pomieszczenie do uprawy roślin i ciesz się zieloną dżunglą przez wszystkie pory roku. W takim dedykowanym pomieszczeniu możesz kontrolować temperaturęświatło wpadające do wnętrza. Nigdy nie musisz się martwić o zimno, a przy niedoborze światła możesz zainstalować specjalne lampy doświetlające. Takie pomieszczenie może zastąpić ogród zimowy!

Własnoręcznie zrobione
półki na książki dodadzą klimatu w nowej bibliotece

Własnoręcznie zrobione półki na książki dodadzą klimatu w nowej bibliotece

©Paul Melki

7. Biblioteka – nie tylko dla książkowych moli

Fani czytania z pewnością pokochają ten pokój, w którym znajdują się regały na książki sięgające od podłogi do sufitu. Wykańczając pokój kilkoma wygodnymi krzesłami i kanapami, stworzysz wnętrze, w którym można też po prostu usiąść, czy uciąć sobie szybką drzemkę w bardziej intymnym i cichym otoczeniu.
Półki są łatwe do zbudowania samemu. Możesz także umieścić tam wykonane na zamówienie półki w odpowiednim stylu, aby uzyskać bardziej ekskluzywny wygląd. Upewnij się, że oświetlenie w pomieszczeniu jest dobre. Tu idealne sprawdzą się lampy podłogowe

Własna siłownia
z pewnością pomoże w zmotywowaniu się do ćwiczeń

Własna siłownia z pewnością pomoże w zmotywowaniu się do ćwiczeń

© Jonathan Borba

8. Coś dla ciała – siłownia

W zależności od tego, jaki styl aktywności lubisz, możesz zamienić tę wolną przestrzeń w swoim domu na coś, co przyniesie korzyści także dla utrzymana tężyzny fizycznej. To może być niesamowita domowa siłownia ze wszystkim, czego potrzebujesz lub relaksujące studio jogi.
Umieść duże lustro lub nawet kilka luster na ścianie i upewnij się, że masz maty, które możesz położyć na twardej podłodze.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik

 

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
Zaczynamy od podstaw! Dlaczego nie warto rezygnować z odpowiedniej hydroizolacji?
Listwy wykończeniowe do systemów dociepleń budynków metodą „lekką – mokrą”
Mexen – nowoczesne wyposażenie Twojej łazienki