PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Korzystaj z darmowej wersji online

Płytki inspirowane sztuką początku XX wieku od Ceramiki Paradyż

11 grudnia '21

Niebanalne, pełne blichtru płytki ceramiczne projektu Gosi Baczyńskiej zaprojektowane dla Ceramiki Paradyż.
Z cyklu „Trendy wnętrzarskie 2022”

Nieoczywiste struktury, bogate zdobienia, dynamiczne linie oraz nuta elegancji rodem z powieści Francisa Scotta Fitzgeralda, Wielki Gatsby. Stylistyka początków XX wieku ponownie wraca do wnętrz, dyktując najnowsze trendy. Niebanalne, pełne blichtru płytki ceramiczne projektu Gosi Baczyńskiej są tego najlepszym przykładem. Inspirowane światem wielkiej mody kolekcje zachwycają detalami, które zamienią naszą przestrzeń w prawdziwe królestwo luksusu.

Początek XX wieku to przede wszystkim czas wielkich zmian, rozwoju i przełamywania schematów, także w sztuce i architekturze. Nieustanne poszukiwanie piękna w przedmiotach użytkowych i odważne podejście twórców tamtych czasów, dało początek wielu stylom, z których czerpiemy do dziś. Wśród najmodniejszych obecnie rozwiązań w aranżacji wnętrz, znajdziemy zarówno elementy nawiązujące do estetyki art nouveau, jak również królującego w latach dwudziestych stylu art déco. Płynne, dynamiczne linie, swobodne układy kompozycyjne, bogata ornamentyka z czasów secesji przeplata się wyrafinowaniem eleganckiego art décostylu powstałego w wyniku sprzeciwu wobec braku dyscypliny przestrzennej, typowej dla sztuki secesyjnej. Doskonale widoczne jest to w kolekcjach płytek ceramicznych autorstwa Gosi Baczyńskiej dla Ceramiki Paradyż.

Odważne lśnienie

Noisy Whisper to ciekawa interpretacja błysku typowego dla pełnej przepychu sztuki z początków zeszłego stulecia. Znajdziemy w niej elementy inspirowane cekinami, niczym z wieczorowej sukni. Trójwymiarowa, powstała z dbałością o najmniejsze szczegóły struktura płytek, wiernie oddaje migoczącą tkaninę. 

Noisy Whisper

Noisy Whisper

© Ceramika Paradyż

Płytki świetnie sprawdzą się jako modny element dekoracyjny na ścianie w najbardziej reprezentacyjnych częściach domu, na przykład przy kominku. Elementy kolekcji w złocie i brązie, będą pasowały niemal do każdego wnętrza, roztaczając w nim stylową poświatę. 

Noisy Whisper

Noisy Whisper

© Ceramika Paradyż

Doskonale sprawdzą się w aranżacji bazującej zarówno na jasnej, jak i na ciemniejszej palecie barw, dobrze korespondując z marmurem, drewnem, modną ostatnio sztukaterią czy matowymi, modernistycznymi powierzchniami.

Noisy Whisper

Noisy Whisper

© Ceramika Paradyż

Zaskakująca ekstrawagancja

Charakterystycznym motywem zaczerpniętym z początków XX wieku, jest także łączenie różnych struktur i stosowanie biżuteryjnych zdobień, które nadają całości charakteru. Takie podejście możemy dostrzec w Fashion Spirit. Znajdziemy tutaj nietypową konfigurację płytek, która doskonale wpisuje się w stylistykę czerpiącą z portretu lat dwudziestych. Całość opiera się na dwóch ponadczasowych, a zarazem ekstrawaganckich zestawieniach kolorystycznych: czerni i złota oraz czerni i bieli

Fashion Spirit

Fashion Spirit

© Ceramika Paradyż

Fashion Spirit

Fashion Spirit

© Ceramika Paradyż

Sercem kolekcji są płytki o strukturze przypominającej skórę krokodyla i matowym wykończeniu, które przełamano charakterystycznymi listwami dekoracyjnymi w formie łańcucha. W zależności od osobistych preferencji i charakteru wnętrza, możemy sięgnąć po płytki w czarnym kolorze i połączyć je ze złotym detalem lub postawić na charakterystyczny dla art déco, minimalistyczny kontrast i wybrać kafle w bieli oraz czarny, błyszczący dekor.

Fashion Spirit

Fashion Spirit

© Ceramika Paradyż

Artystyczna przestrzeń

Ważnym wyróżnikiem stylu minionej epoki są również bogate, ozdabiane złotem i srebrem wzory. Wyrafinowane, pełne przepychu zdobienia od lat święcą triumfy we wnętrzach, przyjmując coraz to inne formy. W najnowszej kolekcji płytek ceramicznych autorstwa Gosi Baczyńskiej - Unique Lady, znajdziemy wzory inspirowane strukturą koronki

Unique Lady

Unique Lady

© Ceramika Paradyż

Zdobienie wykonano w kolorze starego, szlachetnego złota i umieszczono na płytkach w stonowanym odcieniu, głębokiej, zgaszonej zieleni, o niejednorodnej strukturze. Podobnie jak koronkowa tkanina, na pierwszy rzut oka zdobienie to jest delikatne i kruche, jednak rządzą nim twarde prawa geometrii i przemyślanej konstrukcji. W tym duchu stworzono też szklane inserta w kształcie heksagonów oraz trapezowe mozaiki, które pozwolą na stylowe zaaranżowanie przestrzeni na wiele sposobów.

Zaproponowane przez Gosię Baczyńską oraz Ceramikę Paradyż połączenie tradycji, nowoczesności i awangardy z pewnością przypadnie do gustu wszystkim pasjonatom odważnych rozwiązań i niestandardowego podejścia do urządzania domowej przestrzeni. Kolekcje z linii Paradyż My Way by Gosia Baczyńska oferują szeroki wachlarz kolorów, oryginalnych struktur i różnych formatów, a także zostały pomyślane zgodnie z zasadą MIX ‘N’ MATCH, dzięki czemu wszystkie elementy można ze sobą dowolnie zestawiać i układać, tworząc nieskończoną ilość aranżacji.

Uwaga! Konkurs Paradyż Designers

Architekci i projektanci, stwórzcie wizję dowolnego wnętrza z wykorzystaniem kolekcji Paradyż My Way by Gosia Baczyńska i zgłoście swój projekt w konkursie Paradyż Designers. Pula nagród to ponad 60 tys. zł.
Sprawdź szczegóły na stronie.

 

Więcej informacji na stronie firmy Ceramika Paradyż Sp. z o.o. w portalu PdA.

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE