Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Nowe życie modernistycznej ikony Poznania

07 lutego '22

Jedna z modernistycznych ikon Poznania – hala widowiskowo-sportowa Arena przejdzie modernizację i rozbudowę. Z zewnątrz bryła nie ulegnie zasadniczej zmianie, natomiast w środku oraz w najbliższym sąsiedztwie dojdzie do rewolucji. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia CDF Architekci.

Arena za dwa lata będzie obchodzić półwiecze istnienia. Charakterystyczny budynek na planie koła (średnica ok. 80 m, wysokość: 28 m) zaprojektowany przez poznańskiego architekta Jerzego Turzenieckiego otwarto w 1974 roku w parku Kasprowicza (widoki z budowy i pierwszych lat użytkowania: tutaj). Bryła nawiązuje dość silnie do rzymskiego Palazzetto dello Sport z 1958 roku, którego autorami byli Pier Luigi Nervi i Annibale Vitelozzi. Charakterystyczną cechą Areny określanej często mianem „odwróconego spodka” są uwidocznione na zewnątrz żelbetowe przypory - elementy konstrukcji służące jednocześnie jako rynny. Przez pierwsze lata uwagę przykuwał również „złoty” dach pokryty płytkami z aluminium barwionymi na złotawy odcień.

Hala, która pierwotnie mogła pomieścić ok. 4 tys. widzów (w ostatnich latach nieco powyżej 3 tys.) była intensywnie wykorzystywana przez organizatorów imprez sportowych, koncertów oraz widowisk. W ostatnim dwudziestoleciu niewielka pojemność Areny oraz pogarszający się stan techniczny budowli sprawiły, że hala była używana rzadziej. Względy bezpieczeństwa ograniczały zakres potencjalnych imprez. W 2018 roku, krótko po doraźnym remoncie, odpadły fragmenty podwieszanego sufitu i Arenę czasowo zamknięto.

pokraczne substytuty

Niedostateczną konserwację obiekt zawdzięczał m.in. coraz silniejszej od początków tego stulecia chęci zastąpienia oryginalnej budowli nowym obiektem. Media donosiły o takich zamiarach, publikowano nawet dość kuriozalne amatorskie wizualizacje nowej Areny nawiązujące w nieudany sposób do oryginału. Na szczęście wraz z upływem czasu rosła świadomość architektonicznej wartości obiektu, głos w jego sprawie zabierała miejska konserwator zabytków. Wreszcie, Arena zarządzana przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji została 4 lata temu przekazana innej miejskiej spółce: Międzynarodowym Targom Poznańskim (Grupie MTP). Zapadła decyzja o gruntownej modernizacji.