Odkrywamy karty. Poznajcie gości wiosennej edycji Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych
Poznajcie gości wiosennej edycji Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych Reform Architekt - Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych - wiosna 2022 YouTube A&B Facebook A&B Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych - wiosna 2022
expand

Projekt gmachu ASP we Wrocławiu pracowni WXCA

Wiktor Bochenek
04 lutego '22

Koncepcja nowego gmachu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pracowni WXCA zdobyła trzecie miejsce w konkursie organizowanym przez uczelnię i wrocławski SARP. Projekt został doceniony między innymi za „wyrazistą formę wpisaną w klimat architektury śródmiejskiej”.

głównym celem pracowni było stworzenie przestrzeni otwartej dla kreatywności

głównym celem pracowni było stworzenie przestrzeni otwartej dla kreatywności

© WXCA

odwołanie się do miejsca

O konkursie na nowy gmach Akademii Sztuk Pięknych imienia Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu pisaliśmy na naszym portalu. Koncepcja nowego gmachu WXCA stara się odwoływać do przestrzeni, w której powstaje. Kompleks zlokalizowany został na Przedmieściu Oławskim, które jest w bezpośrednim sąsiedztwie wrocławskiego Starego Miasta. Materiałem nawiązującym do bliskiej przestrzeni jest cegła, przywołująca pozytywne skojarzenia z historycznymi, ceglanymi obiektami dzielnicy. Załamanie się bryły poprzez subtelne pochylenia również ma odwoływać się do historycznej, nieregularnej zabudowy pełnej poprzemysłowych hangarów czy kominów.

wpasowanie się w charakter dzielnicy było kluczowe

wpasowanie się w charakter dzielnicy było kluczowe

© WXCA

Nowy gmach ma podkreślać rolę Akademii jako istotnego punktu dzielnicy. Fasada północna docelowo będzie zwieńczeniem osi widokowej ulicy Dobrzyńskiej, która łączy ulicę Traugutta z planowanym Placem Społecznym. W takim układzie nowoprojektowany budynek wzmocni rolę nowego gmachu jako centrum kulturalnospołecznego.

tworzenie przestrzeni kreatywnej

Projektowanie gmachu dla ASP to wyjątkowa okazja i trudne zadanie. Przestrzeń musi być otwarta i tworzyć miejsce dla kreatywności. Artchitekci z pracowni WXCA postawili na prostą, pragmatyczną bryłę. Podkreślają rolę regularnych, rytmicznych otwarć, które reagują na otaczające formy. Te otwarcia pozwalają na powiązanie budynku z otoczeniem. Zwarta bryła nawiązuje do masywnym murów i pozwala na zoptymalizowanie ilości niezbędnej infrastruktury.

cegła ma być elementem wyróżniającym obiekt

cegła ma być elementem wyróżniającym obiekt

© WXCA

W ten sposób ukształtowana bryła odpowiadać ma na wyrażoną przez przedstawicieli akademii wolę nieustającego poszukiwania, odejścia od utartych schematów oraz porozumienia między kulturą, nauką i sztuką — mówi Anna Majewska–Karolak z WXCA, współautorka projektu.

projektowanie zrównoważone

Siedmiokondygnacyjny budynek, która ma za zadanie służyć społeczności akademickiej ale również może być, jeśli pojawi się taka konieczność w przyszłości, dostosowany do innych celów. Siatka słupów w ortogonalnym, trzytraktowym układzie, umożliwia swobodną aranżację oraz podział na foremne moduły przestrzenne w dobrze oświetlonych naturalnym światłem traktach obrzeżnych — przeznaczonych dla sal wykładowych, pracowni, biur, zaś w centralnej części planu — przestrzeni komunikacji.

rzut budynku

rzut budynku

© WXCA

Dla inwestora, jak i projektantów istotne było, żeby budynek był efektywny przestrzennie i energetycznie, ale również pozwala na dopasowanie do specyficznych warunków, jakie tworzy uczelnia. Konstrukcja budynki miała dążyć do ograniczania utraty ciepła i zastosowania odpowiedniej izolacji termicznej.

Elastyczność, wielofunkcyjność i zdolność adaptacji do nowych potrzeb są dla nas kluczowymi założeniami projektowymi umożliwiającymi sprawne dopasowywanie przestrzeni budynku do nowych wyzwań funkcjonalnych i reagowania na zmiany, jak i aspektem decydującym o jego ekologiczności — wyjaśnia Michał Czerwiński
z WXCA, współautor projektu.
wizualizacja gmachu

wizualizacja gmachu

© WXCA

opracował Wiktor Bochenek

Głos został już oddany

Klasyczny urok drewna – profile okienne VEKA SPECTRAL
Stal COR-TEN®. Naturalne piękno
Okna, drzwi – trendy 2022