reklama
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Shutter House. Projekt domu inspirowany migawką aparatu

31 stycznia '22
Dane techniczne
Nazwa: Shutter House
Inwestor: prywatny
Lokalizacja: Polska, Józefów k. Warszawy
Pracownia: CORE
Zespół projektowy: Kamil Cierpioł, Radosław Cierpioł, Szymon Chrzanowski
Powierzchnia: 214 m²

Kalendarium:

  • projekt
  • realizacja

 

2021
2022

W Józefowie pod Warszawą powstaje nowy projekt autorstwa pracowni CORE. Dom jednorodzinny swoją charakterystyczną, drewnianą elewacją z wnękami nawiązuje do migawki aparatu fotograficznego (ang. shutter), stąd też jego nazwa — Shutter House.

 Shutter House, widok od strony drogi

wnęka na elewacji frontowej przypomina migawkę aparatu

© CORE

Shutter House powstaje na narożnej, zadrzewionej działce w Józefowie. Wejście i wjazd na teren architekci ulokowali wzdłuż dłuższej krawędzi działki. Parter, od strony wejścia został wyposażony w minimalną, niezbędną ilość otworów okiennych i drzwiowych tak, aby użytkownicy mogli zachować prywatność. Na stropie parteru umieszczono bryłę w formie połamanego prostopadłościanu, w której znajduje się część nocna domu.

Shutter House, widok od strony działki

od strony działki dom otwiera się na otoczenie dużymi przeszkleniami

© CORE

Charakterystycznym elementem budynku jest jego elewacja — parter architekci pokryli tynkiem o strukturze betonu, a piętro drewnianymi deskami z modrzewia. Wnęki okienne dodają charakteru minimalistycznej bryłę budynku, a ta na elewacji frontowej przypomina migawkę aparatu fotograficznego.

 Shutter House ma minimalistyczną, geometryczną formę

Shutter House ma minimalistyczną, geometryczną formę

© CORE


Dobrawa Bies: Projektowany przez Państwa dom ma minimalistyczną, składającą się z nałożonych na siebie brył formę. Jakie były założenia i inspiracje projektowe?

CORE: Wynikało to z lokalizacji działki i ukształtowania terenu. Dłuższa część domu osłania go od ulicy i zapewnia prywatność części dziennej i wypoczynkowej.

Shutter House powstaje na zalesionej działce

dom jest osłonięty od strony drogi

© CORE

Dobrawa: Patrząc na budynek, można zauważyć wyraźny podział — duży parter osłonięty od strony drogi, a otwarty przeszkleniami na działkę oraz nałożona na niego bryła z częścią nocną. Proszę opowiedzieć o pracy projektowej i zastosowanych materiałach.

CORE: Tak, na parterze jest część dzienna oraz biuro inwestora. Na piętrze znalazły się sypialnie. Taki układ nie był pierwotnym pomysłem inwestora, ale wyszedł jako efekt wspólnych dyskusji z naszym zespołem architektów, który chciał zapewnić największy komfort mieszkańcom. Jeśli mówimy o materiałach, na elewacji zastosowaliśmy tynk o strukturze betonu oraz drewno (modrzew).

Dobrawa: Dla kogo zaprojektowano Shutter House? Czy inwestor miał jakieś szczególne wymagania?

CORE: Naszym klientem jest inwestor prywatny, który nie miał wielu szczegółowych wymagań. Prosił o prosty i wygodny w życiu dom. Myślę, że udało nam się osiągnąć ten efekt.

Dobrawa: Dziękuję za rozmowę.

 

rozmawiała: Dobrawa Bies

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE