NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Drewniane domy modułowe. BXB studio proponuje system jak w klockach LEGO

01 lutego '22
Dane techniczne
Nazwa: Drewniane Domy Modułowe
Lokalizacja: Polska
Pracownia: BXBstudio Bogusław Barnaś
Wymiary modułów: szerokość: 2,5 i 3,1 m, długość: 12 m
Powierzchnia: domy o powierzchni 35 m² i 70 m² 

Kalendarium:

  • projekt:
  • realizacja:

 
2018

2021 -

Pracownia BXBstudio Bogusław Barnaś opracowała system budowy drewnianych domów, z powtarzalnych modułów, przypominających klocki LEGO. Z takich modułów można tworzyć różne warianty obiektów. Jak mówi Bogusław Barnaś, BXB studio pracowało nad projektami budynków mieszkalnych o powierzchni 35 i 70 metrów kwadratowych, na długo przed pojawieniem się przepisów zezwalających na budowę małych domów na zgłoszenie.

Projekt domu modułowego, wariant z płaskim dachem

architekci opracowali system budowy drewnianych domów z modułów

© BXB studio

Z początkiem 2022 roku weszła w życie nowa ustawa pozwalająca na budowę domów na zgłoszenie o powierzchni do 70 metrów kwadratowych, według której warunki zabudowy mają być wydawane maksymalnie w 21 dni. Takie budynki muszą być wolnostojące, o prostej konstrukcji i maksymalnie z dwoma kondygnacjami. Dzięki temu inwestor nie musi zatrudniać kierownika budowy i prowadzić dziennika budowy.

Wprowadzeniu rządowej ustawy towarzyszył konkurs na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych, wzbudzający kontrowersje w środowisku architektonicznym. Sama ustawa wywołuje skrajne emocje, część widzi w niej szansę na budowę bez pozwolenia, inni boją się konsekwencji w postaci chaosu budowlanego i wizualnego. Jednak czy musimy obawiać się wszystkich projektów na zgłoszenie? Swój głos, poza procedurą konkursową, zabrali także architekci z BXB studio, proponując pięć wariantów drewnianych domów modułowych.

Dom modułowy wariant 27 black

w ofercie pracowni znajdują sie projekty o powierzchni 35 i 70 metrów kwadratowych

© BXB studio

moduły przypominające klocki LEGO

Architekci z pracowni BXB studio od 2018 roku pracowali nad system budowy drewnianych domów, opartych o powtarzalne moduły, przypominające klocki LEGO, z których można formować różne warianty budynków mieszkalnych.

Jest to projekt niewielkich domów jednorodzinnych oparty na technologii, która znacznie skraca czas inwestycji oraz umożliwia produkcję w ściśle kontrolowanych warunkach, w zakładzie produkcyjnym, gdzie montowane są poszczególne elementy domu w całości i transportowane na miejsce docelowe. W tej chwili trwają prace nad pierwszymi obiektami, które zostaną zrealizowane głównie w Polsce oraz w Niemczech — mówi Bogusław Barnaś.

Projekt domu modułowego, schemat produkcji

moduły przygotowywane są w fabryce

© BXB studio

troska o środowisko

Kluczowym dla architektów był wybór materiałów i technologii przyjaznych dla środowiska, takich jak drewno, efektywne wykorzystanie przestrzeni i energii oraz możliwość dostarczania produktu wykonanego i zaprojektowanego z dla środowiska, tak, aby, jak w najmniejszym stopniu wpłynąć na otoczenie.

Drewno to mocny, energooszczędny materiał, który tworzy ciepłe, zdrowe i bezpieczne środowisko do życia. Wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego zapewnia niski ślad węglowy — w rzeczywistości konstrukcje drewniane magazynują dwutlenek węgla, zamiast go generować. Produkcja budynków o konstrukcji drewnianej nie doprowadziła i nie doprowadzi do zaniku naszych lasów. Wręcz przeciwnie: dostawcy posiadający certyfikaty gwarantują ekonomiczne i zrównoważone zarządzanie lasami, dzięki czemu sadzi się więcej drzew niż ścina. Jeśli porównać budynek o konstrukcji drewnianej produkowany w fabryce ze współczesnymi metodami konstrukcyjnymi, jakość i prostota konstrukcji jest znacznie większa, a wpływ na środowisko jest mniejszy — zapewnia Bogusław Barnaś.

Rodzaje modułów domu

moduły można łączyć jak klocki

© BXB studio

trzy moduły do wyboru i pięć wariantów domu

Konstrukcja zaprojektowanych przez BXB studio modułów oparta jest na drewnie klejonym krzyżowo CLT (cross laminated timber) oraz drewnie konstrukcyjnym KVH (Konstruktionsvollholz), która oprócz estetycznego wyglądu i wszechstronności wyróżnia się wytrzymałością i stabilnością.

Architekci zaprojektowali trzy rodzaje modułów: podstawowy w kształcie sześcianu, poddasza użytkowego, poddasza nieużytkowego. Proponowane moduły mają wymiary umożliwiające transport drogowy bez specjalnych zezwoleń. Szerokość elementów to 2,5 i 3,1 m, a długość wynosi 12 m. Co ważne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne obiekty. Do tej pory architekci opracowali pięć wariantów, każdy w kilku opcjach kolorystycznych, ale zapowiadają, że w planach mają poszerzenie oferty.

Projekt domu modułowego, wariant 27 z dachem dwuspadowym    Projekt domu modułowego, wariant 27 z przesunięciem

domy dostępne są w różnych kolorach

© BXB studio

Projektanci opracowali trzy projekty modułowe o powierzchni 35 metrów kwadratowych: podstawowy Dom parterowy 2 modułowy, Dom parterowy 2 modułowy z przesunięciem — złożony z dwóch modułów (socjalnego i mieszkalnego) ustawionych obok siebie z lekkim przesunięciem, Dom z poddaszem użytkowym 5 modułowy — złożony z dwóch modułów parteru: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie, oraz trzech modułów piętra: otwartego nad antresolą, schodowego w części centralnej i socjalnego.

Projekt domu modułowego, schemat dostawy

największy dom składa się z dziesięciu modułów

© BXB studio

Kolejne dwa projekty są już większe, mają powierzchnie 70 metrów kwadratowych: Dom parterowy 4 – modułowy, złożony jest z czterech modułów ułożonych obok siebie, tworzących większy prostokąt o proporcjach boków identycznych z pojedynczym modułem.
Natomiast Dom parterowy z poddaszem użytkowym 10 – modułowy został powiększony o sześciu modułów piętra — trzy puste nad dwupoziomowym pokojem dziennym oraz trzy pełne zawierające sypialnię główną, łazienkę i garderobę.

 
oprac.:
Dobrawa Bies

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
INSPIRACJE