Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Nowa odsłona Teatru Polskiego w Bydgoszczy

12 kwietnia '21

Długo wyczekiwany remont bydgoskiego teatru, dodatkowo odraczany przez stan pandemii, w końcu ma szansę się wydarzyć. Jak będzie wyglądać odnowiony budynek Teatru Polskiego?

lepiej późno niż wcale?

Proces projektowy już się zakończył i złożony został wniosek o zamienne pozwolenie na budowę pod kątem rozszerzonego projektu. Po jego uzyskaniu ogłoszony zostanie przetarg na prace budowlane - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka ratusza, o długo oczekiwanym remoncie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

wizualizacja Pracownia Sound and Space

Siedziba Teatru Polskiego został zbudowany w 1949 r. według projektu bydgoskiego architekta Alfonsa Licznerskiego. Skromna modernistyczna fasada i wnętrza nie przypominają niczym „bombonierki” – niemieckiego klasycyzującego teatru miejskiego zbudowanego w 1896 r. przy Placu Teatralnym według projektu Heinricha Seelinga, przyciągającego uwagę efektownym dwukondygnacyjnym portykiem, flankowanym przez dwa duże pylony. Gmach jeszcze nigdy nie przeszedł gruntownego remontu, choć o jego konieczności mówiono już od lat. Niezbędne jest przeprowadzenie prac we wnętrzach, w rejonie dużej sceny czy niefunkcjonalnej już widowni. Zmiany potrzebne są też na zapleczu technicznym oraz w części biurowej teatru i w foyer.

Jak będzie wyglądać Teatr Polski po modernizacji?

Projekt architektoniczny modernizacji teatru zakłada dobudowę dwupiętrowego budynku i powiększenie jego przestrzeni od strony pracowniczego parkingu. W nowoczesnej dobudowanej części znajdą się m.in. restauracja, pomieszczenia techniczne i sale warsztatowe. W końcu również, budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oczekiwania na remont, ma wynagrodzić fakt, że akres przebudowy będzie szerszy, niż początkowo zakładano. Zupełnie inaczej wyglądać będą nachylenie widowni i balkon, który podzielony zostanie na poziomy.

wizualizacja Pracownia Sound and Space

Poprawi się również estetyka całej przestrzeni wokół teatru oraz akustyka obiektu. Projekt przewiduje nadbudowanie oraz rozbudowanie głównej bryły budynku. W ramach tego zadania przewidziane są roboty ogólnobudowlane, wymiana konstrukcji dachu oraz instalacje wodno- kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, elektryczna i wentylacji mechanicznej w całym budynku teatru. Budynek zostanie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami dzięki zastosowaniu windy, podnośników, odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz mobilnych foteli teatralnych - wylicza Marta Stachowiak, rzeczniczka bydgoskiego ratusza.

kilka lat oczekiwań

Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy, nadbudowy i rozbudowy budynku został rozstrzygnięty pod koniec 2015 r. Dokumentacja została opracowana przez firmę SOUND & SPACE Sp. z o.o. z Poznania arch. Robert Lebioda - to samo biuro projektowało inwestycję w Teatrze Kameralnym.

W połowie 2016 r. dokument był gotowy, a kilka miesięcy później wydano nawet pozwolenie na budowę. Prace jednak nie ruszyły. Projektu nie akceptował sam teatr, a o jego wadach mówiono później też w ratuszu. Miasto, jako zarządzający majątkiem podmiot, zleciło korektę. I tak remont się odwlekał. Chociaż koncepcji modernizacji powstało kilka, wiele z nich przekraczało możliwości budżetu miasta. Ostatecznie w styczniu 2020 roku w końcu  Teatr Polski podpisał umowę z miastem na przeprowadzenie przebudowy i ogłoszono, że pod koniec minionego roku ruszy przetarg. Tak się jednak nie stało. Dlaczego? Do projektu zostały wprowadzone dodatkowe rozwiązania, a czas kompletowania dokumentacji dodatkowo się wydłużał. Szczęśliwie w ostatecznym projekcie uwzględniono m.in. najnowsze przepisy przeciwpożarowe, całościową termomodernizację czy przebudowę dachu komina scenicznego. 

Warto podkreślić, że w uzgodnieniu z jednostką zarządzającą budynkiem rozszerzyliśmy też zakres wyposażenia o dodatkowe elementy (multimedia sceniczne, oświetlenie, nagłośnienie, które miały być pierwotnie realizowane w II etapie inwestycji). Czas prac projektowych wydłużyły też obostrzenia epidemiczne. Zespół projektowy był kilkukrotnie wyłączony z możliwości przyjazdu oraz pracy - zaznacza Marta Stachowiak. - Koszt całej inwestycji szacowany jest na około 26 mln zł. W ubiegłym roku złożony został wniosek o dofinansowanie środkami unijnymi z Gminnego Programu Rewitalizacji. Ostatecznie na ten cel trafi blisko 7 mln zł. To maksymalny poziom wsparcia na projekty dotyczące infrastruktury.

Teatr Polski w Bydgoszczy. Premiera "Maria Antonina. Ślad królowej"

Jesteśmy przygotowani do remontu. Wszystkie plany repertuarowe uwzględniają tę sytuację - spektakle będą realizowane nie tylko w Teatrze Polskim, ale też w innych bydgoskich instytucjach kultury. Jesteśmy spokojni o to, że remont dużej sceny nie zwolni działalności teatru. Remont będzie trwał dwa lata, więc powoli planujemy też działania, które będą się działy na dużej scenie po jego zakończeniu - zaznacza dyrektor Teatru Polskiego Wojciech Faruga w rozmowie z magazynem e-teatr.pl.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE