Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Spiralny ogród, czyli ekologiczny projekt Tamaga studio

06 kwietnia '21

O ekologicznych ogrodach słyszeliśmy już wiele. Burning Man, popularne coroczne wydarzenie, które odbywa się na pustyni w północnej Nevadzie, zgłosiło zapotrzebowanie na przyjazne środowisku instalacje... Festiwal znany jest z eksperymentalnych projektów. Pomysł polskich projektantów nie jest jednak zwykłym ekologicznym ogrodem. Czym jest „The Source”, spiralny sad autorstwa Tamaga studio?

Ten niezwykły projekt jest odpowiedzią na konkurs, który został zorganizowany w współpracy z fundacją Land Art Generator. Fundacja od lat wspiera festiwal Burning Man i przede wszystkim promuje ekologiczny, zrównoważony rozwój poprzez nowe technologie i sztukę. Gdzie miałby zostać zrealizowany konkursowy projekt? To teren należący do organizatorów festiwalu, znajduje się na półpustynnym rancho w Nevadzie, otoczonym stepowym krajobrazem. Przeznaczenie tej przestrzeni ma dorównywać oryginalnością wszystkim innym przestrzeniom tego kultowego festiwalu. Architektura i zagospodarowanie terenu ma mieć funkcję miejsca doświadczania nowych, ekologicznych rozwiązań, możliwości rozwijania ich i eksperymentowania.

Założeniem konkursu było stworzenie obiektu infrastruktury z pogranicza architektury, dizajnu oraz sztuki krajobrazu w celu poruszenia tematu zrównoważonego rozwoju i ekologii w kontekście 5 elementów – energii, pożywienia, wody, odpadów oraz schronienia.

Tamaga studio | wizualizacja

Wśród grupy finalistów, znalazło się polskie Tamaga studio, na czele którego stoi Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz. Ich niezwykły projekt „The Source” ma szanse na realizację i znalezienie się wśród stałej zabudowy festiwalu. Pokonał już ponad 200 innych prac z całego świata. Do konkursu zgłosiły się zespoły architektów, artystów, aktywistów, inżynierów... 

„The Source”

Projekt polskich architektów to oryginalny ogród wpisany w piaskową spiralęOwocowy sad, otoczony krętą ścianą ubitą z lokalnej ziemii, barwionej naturalnymi barwnikami, które barwią również lokalny gejzer. Spirala nawiązuje do starożytnego języka petroglifów znajdowanych w okolicy, która w wielu kulturach symbolizuje życie i odrodzenie. Sama ściana korzysta z technologii znanej od XVI wieku zwanej fruit walls: ściany o wysokiej masie termicznej były energooszczędnym prekursorem obecnych szklarni. Tworzą odpowiedni mikroklimat, chronią przed wiatrem i zapewnią rozwój drzew i krzewów w trudnym klimacie.

Tamaga studio | wizualizacja

W centrum spirali znajduje się najważniejszy punkt, czyli zbiornik wodny. Studnia, która również gromadzi wodę deszczową z rynny wydrążonej na szczycie ściany oraz ze specjalnej siatki rozpiętej nad ogrodem. Na szczycie konstrukcji znajduje się panel fotowoltaiczny, który zasila system oświetlania i nawadniania mgłowego oraz magazynuje w bateriach niezużytą energię.

Wydrążone w ścianie otwory zachęcają do zaglądania i odwiedzenia ogrodu, ale pełnią również funkcję hotelu dla owadów. Dzikie insekty i pszczoły, które będą istotnym elementem tego małego ekosystemu, będą miały bezpieczne schronienie.

   

Tamaga studio | wizualizacja

Sad w spirali ma nie tylko stanowić ekologiczną, eksperymentalną instalację, ale idealnie nadaje się do spotkań i organizowania warsztatów edukacyjnych.

Ważnym aspektem projektu zrównoważonego, było również przewidzenie w nim, co stanie się z materiałami, po ewentualnym rozebraniu. Pozostałości zburzonej ściany, wykonanej z piasku mogą pozostać na terenie działki, nie szkodząc otaczającemu środowisku. Tymczasem pozostałe elementy nadają się do recycklingu.

Tamaga studio | wizualizacja

eksperymentujmy

Zwycięskie projekty powstaną w formie prototypów latem 2021 roku. Jury konkursowe powołane przez organizatorów Burning Man, fundację i lokalnych architektów wybierze najlepsze realizacje, które zostaną później przekształcone w stałą infrastrukturę kultowego festiwalu. A tak jak i projekt studia Tamaga, tak i inne zgłoszone do konkursu pomysły, nie tylko pokazują nowoczesne myślenie o architekturze przyjaznej środowisku, ale i udowadniają, że architektura jest wciąż otwarta na eksperyment, a nieszablonowe formy mają szansę wpisać się w krajobraz. Czy podobny spiralny sad mógłby powstać i w polskim parku?

Marta Kowalska

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE