Z cyklu „Oprogramowanie, narzędzia dla architekta - trendy 2025”
ZWCAD to znakomita alternatywa dla znanego programu CAD, a jego główną zaletą jest obsługa popularnych plików rysunkowych m.in. DWG oraz DXF, przez co można bezproblemowo współpracować z różnymi biurami projektowymi bez potrzeby wykonywania konwersji plików. Finalny projekt można opublikować do PDF i przesłać mailem albo wydrukować na fizycznej drukarce/ploterze. Aplikacja posiada przyjazny i intuicyjny interfejs zarówno wstążkowy jak i klasyczny, który można jeszcze dostosować do własnych potrzeb. Wyróżnione są dwie wersje komercyjne standard oraz profesjonalna z obsługą 3D. ZWCAD jest dostępny w kilkunastu wersjach językowych w tym oczywiście polskiej, angielskiej, włoskiej, niemieckiej i wielu innych, co sprawia, że jest także chętnie wybierany przez użytkowników zagranicznych ze względu na przystępną cenę.
© Szansa
Funkcjonalność i nowości
Najnowsza wersja ZWCAD 2025 dostarcza wiele użytecznych funkcji i usprawnień.
Jedną z nich jest tworzenie rzutów z modelu 3D, a służy do tego funkcja WIDOKPODST. Rzuty można utworzyć w niezwykle prosty sposób, wskazać bryłę i określić kierunki rzutowania. Utworzone widoki powiązane są z modelem źródłowym, przez co dokonanie jakiś modyfikacji powoduje zaktualizowanie widoków.
© Szansa
Funkcja STEPIMPORT pozwala na import powszechnie używanych modeli w oprogramowaniu CAD w formacie STEP i to zarówno w wersji AP203, jak i AP214.
Nowe sposoby wizualizacji. Dodana nawigacja w formie sześcianu- ViewCube pozwala na łatwą obserwację i zmianę widoków 2D i 3D.
Animacja – nawigowanie przez ViewCube
Nowe sposoby wizualizacji pozwalają na wiele sposobów cieniowania w 3D.
Dodatkowe uchwyty w widoku 3D pozwalają na wygodne nawigowanie bryłami.
Obsługa GeoTiff-ów w naszym programie znacznie rozszerza możliwości i ułatwia podłączanie map z geolokalizacją, gdyż dodatkowy plik pozycjonowania nie jest już potrzebny. Wstawienie mapy do rysunku pozwala automatycznie, odpowiednio ją spozycjonować w oparciu o współrzędne zawarte w pliku GeoTIFF, a dzięki wbudowanemu przyspieszeniu sprzętowemu, przy wykorzystaniu akceleracji sprzętowej karty graficznej, łatwo i płynnie można poruszać się w programie, nawet z dużą ilością podłączonych map i innych obiektów, co też jest bardzo cenione przez użytkowników.
Import plików BIM. Pliki IFC to popularny format wymiany danych BIM. Polecenie IFCIMPORT pozwala na wczytanie takiego pliku do ZWCADa, a na dodatkowym panelu mamy dostęp do informacji BIM zawartych w każdym elemencie modelu.
© Szansa
Obsługa chmury punktów umożliwia import zestawu kilkumilionowych punktów zlokalizowanych przestrzeni w różnych formatach: RCS, RCP, E57, LAS, LAZ, PTS i pracę z nimi.
Chmury punktów w GIS są jednym ze źródeł danych używanych do tworzenia numerycznego modelu terenu, które odzwierciedlają trójwymiarowy kształt. Otrzymujemy je zwykle ze skanerów 3D albo oprogramowania do fotogrametrii, które mierzy dużą liczbę punktów na danym obszarze.
Chmurę punktów można w ZWCADzie m.in. przyciąć do określonego obszaru, przekroić płaszczyzną, wyodrębnić linię przekroju, użyć płaszczyzn tnących w celu dokładnej wizualizacji przekroju albo zmapować kolory według wysokości. Dzięki przyspieszeniu sprzętowemu i wsparciu OpenGL, praca, nawet z dużym zbiorem punktów, jest płynna.
Wektoryzacja rastrów umożliwia konwersję obrazów rastrowych do postaci wektorowej. Dostępne polecenie WEKTORYZACJA w ZWCAD 2025 posiada ograniczenie konwersji do wielkości rastra 2048 na 2048 pikseli, ale instalując już komercyjną wersję nakładki ZWVectorization, możliwa jest konwersja obrazu aż do wielkości 20 000 na 20 000 pikseli. Ponadto zyskujemy dodatkowe narzędzia np. rozpoznawanie tekstu -OCR, edycję obiektów po konwersji przez scalanie i przerywanie oraz jest możliwy wybór docelowej warstwy.
Elastyczne licencjonowanie
Dostępna jest licencja bezterminowa z dobrowolnymi aktualizacjami, dzięki czemu nie trzeba co roku odnawiać licencji, tak, jak można spotkać to w innych programach na zasadzie subskrypcji. Po aktywacji, nie potrzeba posiadać stałego dostępu do Internetu i można pracować w dowolnym miejscu- co jest niewątpliwą zaletą. Licencję można przenosić między komputerami w zależności od potrzeb, a po zwrocie licencji, można aktywować ją nawet w innej miejscowości co umożliwia licencja zabezpieczona kodem programowym. Opcjonalnie można otrzymać klucz USB na którym jest licencja i w wygodny sposób przenosić licencję, chociaż trzeba przyznać, że coraz mniej użytkowników decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na dodatkowe fizyczne urządzenie, który musi być wpięte do portu USB podczas pracy.
© Szansa
Licencja sieciowa- najczęściej wielostanowiskowa, daje z kolei duże możliwości, bo umieszczona na jednym z komputerów, automatycznie zarządza licencjami, co pozwala znacznie ograniczyć koszty związane z zakupem oprogramowania, gdyż bardzo często, nie wszyscy dostępni w biurze projektanci, naraz korzystają z programu. Taka licencja jest dostępna już od jednego stanowiska i umożliwia dynamiczne przełączanie licencji w momencie uruchamiania i zamykania programu. ZWCAD może być zainstalowany na wszystkich komputerach w biurze i dzięki licencji sieciowej możliwa jest praca naprzemienna. Istnieje także możliwość wypożyczenia licencji na określony czas, do pracy offline. Taka opcja jest szczególnie przydatna podczas konieczności pracy poza biurem np. podczas podróży służbowej lub istnieje obawa o stabilne połączenie z serwerem licencji sieciowej spoza biura, np. podczas pracy na terenie budowy.
© Szansa
Wersja testowa – sprawdź program w czasie pracy
Już teraz można pobrać program i pracować z pełną funkcjonalnością przez 30 dni z możliwością przedłużenia, aby sprawdzić możliwości najnowszej wersji ZWCADa 2025 na własnych projektach, w swoim środowisku. Po tym czasie nie potrzeba usuwać programu, gdyż będzie działał on na zasadzie przeglądarki rysunków.
Szkolenia
Po zakupie programu, użytkownik otrzymuje bezpłatny dostęp do platformy szkoleniowej na trzy miesiące z dostępnymi materiałami, w tym także filmami, gdzie starannie i rzeczowo omówione są poszczególne funkcje przez doświadczonego trenera, który przeprowadził ponad 200 szkoleń -ponad 1000 zadowolonych użytkowników- co potwierdza też mnóstwo pozytywnych komentarzy na platformie. Z kursu, można dowiedzieć się jak poruszać się w programie, nauczyć się przydatnych skrótów klawiszowych i aliasów, poznać wiele sposobów na tworzenie różnych obiektów, jak również nauczyć się precyzyjnego rysowania.
https://kursy.zwcad.pl/next/public/catalog
Wsparcie techniczne dla użytkownika
Użytkownicy otrzymują nieograniczone czasowo, bezpłatne wsparcie techniczne na wypadek pojawienia się jakiś trudności. Z pomocą techniczną można kontaktować się na wiele sposobów, m.in. można porozmawiać telefonicznie z fizycznym doradcą, przesłać mail na pomoc@zwcad.pl z opisem zagadnienia albo wejść na stronę www.zwcad.pl i rozpocząć przez czat rozmowę ze specjalistą i od razu uzyskać potrzebne informacje.
Obszerna baza wiedzy, jak i różnych porad, znajduje się także na forum, gdzie można poruszać różne zagadnienia: https://forum.cad.info.pl/
W tym miejscu, nie można także nie wspomnieć o dostępnym kanale ZWCAD Polska na platformie YouTube, gdzie dostępnych jest wiele instruktażowych i przydatnych filmów.
Nakładki branżowe
Do programu dostępnych jest wiele nakładek branżowych, do działania których wymagana jest zazwyczaj wersja profesjonalna zawierająca dedykowane środowisko programistyczne, przez co jeszcze bardziej można rozszerzyć funkcjonalność. Do najpopularniejszych nakładek naszego autorstwa można zaliczyć: ZWTraffic- do wspomagania tworzenia oznakowania drogowego wraz z obszerną biblioteką znaków, ZWGeo- usprawnia pracę z mapami i punktami (import, eksport) w tym umożliwia wstawianie map z serwerów internetowych WMS i współpracuje z serwerem GUGiK, ZWToolbox -zestaw przydatnych narzędzi w codziennej pracy i wiele innych. Można korzystać także z dodatkowych skryptów w formie LISP-ów utworzonych często przez samych użytkowników, gdzie warto dodać, że większość jest udostępniona bezpłatnie.
© Szansa