Skidmore, Owens & Merrill

Jesteśmy kolektywem architektów, projektantów, inżynierów i planistów pracujących razem, aby budować lepszą przyszłość.

Interdyscyplinarność od samego początku

Na długo przed tym, jak "interdyscyplinarność" stała się modnym słowem, była to podstawowa zasada, na której powstała firma SOM. Od ponad 80 lat definiuje ona sposób, w jaki praktykujemy projektowanie — jako wspólne przedsięwzięcie.

W 1936 roku dwóch architektów i inżynier utworzyli spółkę; nasi założyciele rozumieli siłę łączenia swojej wiedzy specjalistycznej w ramach jednej firmy. Od tego czasu firma SOM powiększyła się o projektantów urbanistycznych i planistów, projektantów wnętrz i nie tylko. Nasze zespoły składają się z projektantów z artystyczną wrażliwością, architektów i inżynierów z wysoce wyspecjalizowaną wiedzą techniczną oraz planistów z głębokim zrozumieniem polityki i ekonomii. Synteza tych punktów widzenia generuje rozwiązania projektowe, których żadna pojedyncza osoba nie mogłaby sobie wyobrazić samodzielnie. Od zrównoważonej inżynierii, przez projektowanie opieki zdrowotnej, po planowanie regeneracyjne miast, żaden z naszych obszarów specjalizacji nie jest odosobniony. Każdy z nich jest głęboko powiązany z innymi, informując i będąc przez nie informowanym.

Połączenie architektury i inżynierii budowlanej jest znakiem rozpoznawczym SOM od dziesięcioleci. Od szklanej i stalowej fasady Lever House, ukończonej w 1952 roku jako pierwszy modernistyczny budynek biurowy w Nowym Jorku; do rekordowych drapaczy chmur, Sears Tower i John Hancock Center, które na nowo zdefiniowały panoramę Chicago w latach 70-tych; do wspornikowych kratownic międzynarodowego lotniska w San Francisco, otwierających bramę do miasta na nowe tysiąclecie; oraz inżynierii Burj Khalifa, który jest najwyższym budynkiem na świecie, SOM nadal wprowadza innowacje.

Orędownicy ochrony środowiska

Jako architekci, projektanci, inżynierowie i urbaniści wspólnie pracujemy nad zmniejszeniem wpływu branży budowlanej na emisję dwutlenku węgla. Realizujemy podwójne zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto: w naszych własnych działaniach i w każdym projekcie, który projektujemy. SOM jest obecnie firmą o zerowej emisji dwutlenku węgla netto, a naszym celem jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto w całym okresie eksploatacji w 100 procentach naszych aktywnych prac projektowych do 2040 roku.

Nasza grupa ds. działań na rzecz klimatu działa we wszystkich naszych biurach i dyscyplinach, aby dzielić się spostrzeżeniami i wdrażać najlepsze praktyki. Budując partnerstwa wykraczające poza naszą firmę, grupa definiuje rygorystyczne standardy niskoemisyjnej architektury i budownictwa. Jesteśmy liderem inicjatyw branżowych, w tym WorldGBC Advancing Net Zero, RIBA 2030 Climate Challenge, MEP 2040 Committing to Zero oraz Globalnego Sojuszu na rzecz Budynków i Budownictwa Programu Środowiskowego ONZ.

Badania i innowacje

Od dziesięcioleci SOM inwestuje w badania, które zmieniły architekturę, inżynierię i branżę budowlaną — od opracowania jednych z pierwszych platform CAD do współpracy, po opracowanie rozwiązania inżynieryjnego dla najwyższego budynku na świecie.

Historie

Każdy projekt kryje w sobie więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. Poznaj historie kryjące się za naszą pracą, perspektywy naszych liderów projektowania, najważniejsze wydarzenia z 85-letniej historii naszej firmy i nie tylko.

Nasze studia pobudzają kreatywność

Jako architekci i stratedzy miejsc pracy, nie powinno być zaskoczeniem, że poważnie podchodzimy do projektowania naszych własnych biur. Czerpiąc inspirację z miast, w których pracujemy, zaprojektowaliśmy każde z naszych studiów tak, aby stworzyć niepowtarzalne poczucie miejsca.

Zlokalizowaliśmy kilka naszych studiów w budynkach zaprojektowanych przez SOM — 7 World Trade Center w Nowym Jorku, One Maritime Plaza w San Francisco, Wells Fargo Center w Los Angeles i Broadgate Tower w Londynie — gdzie wykorzystaliśmy okazję do zintegrowania architektury, wnętrz i najnowocześniejszego projektu miejsca pracy.

Nasze pracownie są na całym świecie.

Architektura & Biznes – artykuły

INSPIRACJE