Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

„Eileen Gray. Dom pod słońcem” – projektantka i architektka

01 czerwca '20

Architektki często zapominane, niedoceniane, jak wiele artystek — przemykają w cieniu kolegów. Charlotte MalterreBarthes i Zosia Dzierżawska postanowiły to zmienić i stworzyły powieść graficzną o życiu i twórczości Eileen Gray, kobiety, której projekty znamy dziś, jako ikony modernistycznego designu.

Architektka, projektantka, artystka. Autorka wielu ikonicznych projektów mebli, wnętrz, ale i budynków. Powieść graficzna Polki i Francuzki koncentruje się na latach 20. XX wieku, kiedy Eileen Gray mieszkała i tworzyła w Paryżu. Jej prace cieszyły się dużą popularnością. To wtedy projektantka rozpoczyna budowę domu nazwanego E-1027, który dziś uważany jest za jeden z najważniejszych projektów modernistycznej architektury.

W jaki sposób Eileen Gray patrzyła na projektowanie mebli? Jaki miała do nich stosunek? Jej projekty nie tylko były funkcjonalne, ale i oddziaływały na zmysły. Według artystki meble powinny spełniać swoje zadanie, a dodatkowo przystosowywać się do zmian, jako że mało kto prowadzi na zawsze określony sposób życia.

Więcej o życiu i twórczości Eileen Gray dowiecie się w książce „Eileen Gray. Dom pod słońcem” wydanej przez Wydawnictwo Marginesy.

Eileen Gray. Dom pod
słońcem - komiks Zosi Dzierżawskiej

© Wydawnictwo Marginesy 


oprac. red. 

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE