Wyniki międzynarodowego konkursu Student Trophy24

rozstrzygnięcie konkursu

maj 2024

organizator

proHolz Austria, Wiedeński Uniwersytet Techniczny

lokalizacja

Wiedeń

opis

29 maja br., poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu dla studentów i studentek, którego celem było stworzenie koncepcji rozbudowy lub nadanie nowych funkcji budynkom w wybranych lokalizacjach w Wiedniu z zastosowaniem drewna jako głównego materiału budowlanego. W tej edycji po raz pierwszy brali udział studenci i studentki z Polski. Podczas ceremonii wręczenia nagród, zaprezentowano nagrodzonych projektantów, a zwycięskie zespoły otrzymały nagrody pieniężne o łącznej wysokości 16 000 euro. Wręczenie nagród odbyło się  na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu.

W tym roku 166 zespołów projektowych z dziesięciu krajów rywalizowało o nagrodę w międzynarodowym konkursie, zorganizowanym przez proHolz Austria we współpracy z proHolz Bayern. Udział zgłosili studenci z Austrii, Niemiec, Włoch, Polski, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Bośni, Czarnogóry i Chin. Jury złożone z ekspertów wybrało trzy zwycięskie projekty, jedną nagrodę specjalną i sześć wyróżnień. 

Niezależne jury ekspertów oceniało prace konkursowe anonimowo. Na każdy plac budowy przypadał jeden zwycięski projekt. Nagrody otrzymali:

- rozbudowa szkoły: Felix Hasselblatt i Finn Mäger (Politechnika Wiedeńska, Instytut Architektury i Projektowania)

- dodanie bloku do krawędzi: Maximilian Huber, Aaron Michel, Robert Faul (Politechnika Wiedeńska, Instytut Nauk Architektonicznych, Wydział Projektowania Konstrukcji i Inżynierii Drewna)

- dobudowa piętra: Jeff Weyrich, Johanna Mullins (Politechnika Wiedeńska, Instytut Architektury i Projektowania)

W każdej z kategorii przyznano również po 2 wyróżnienia, a dodatkowo Valentin Donath, Sarah Heuser, Elisa Knemeyer (Politechnika Wiedeńska, Instytut Architektury, Wydział Projektowania Konstrukcji i Inżynierii Drewna) otrzymali nagrodę specjalną. Ich wkład w rozbudowę kondygnacji został szczególnie doceniony, ponieważ w projekcie uwzględniono materiały budowlane z istniejącego budynku, a tym samym skupiono się na ponownym wykorzystaniu i gospodarce o obiegu zamkniętym.

 - Zgłoszone projekty pokazują, że studenci dokładnie zapoznali się z zadaniem budowlanym i powszechnymi metodami konstrukcji drewnianych, aby następnie wybrać i zastosować odpowiednią konstrukcję do odpowiedniego zadania. Nagrodzone projekty charakteryzują się jakością funkcjonalną i architektoniczną, integracją z krajobrazem miejskim i przemyślaną konstrukcją drewnianą - mówi architekt i przewodnicząca jury Katharina Bayer, podsumowując wyniki konkursu. - Ponadto zdobywcy nagród zajęli się również ważnymi kwestiami na przyszłość, a tym samym odzwierciedlają pragnienie młodego pokolenia, aby wnieść wkład w ochronę klimatu, ochronę zasobów i możliwość recyklingu w swojej pracy w przyszłości.  

Nagroda za projekt rozbudowy szkoły

Felix Hasselblatt i Finn Mäger (Politechnika Wiedeńska, Instytut Architektury i Projektowania)

Nagroda za dodanie bloku do krawędzi

Maximilian Huber, Aaron Michel, Robert Faul

Nagroda za dobudowę piętra

Jeff Weyrich i Johanna Mullins

Nagroda specjalna

Valentin Donath, Sarah Heuser i Elisa Knemeyer

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
INSPIRACJE