PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

Nowość! Bale profilowane BILAM FORTE i prefabrykowane elementy PRIMOLAM

26 września '19


Bale profilowane BILAM FORTE oraz prefabrykowane elementy PRIMOLAM. Budownictwo drewniane znajduje swoje zastosowanie już od tysięcy lat a domy z bali są jego nieoddzielną częścią. Biorąc pod uwagę trwałość materiału, mikroklimat wnętrza budynku oraz odnawialność surowca można śmiało stwierdzić że mamy do czynienia z niemal idealnym budulcem.

Pomimo długiej historii budownictwa drewnianego produkty drewnopochodne nadal ewoluują, dążąc do spełnienia nowych zaostrzonych norm w budownictwie jak i podwyższonych wymagań inwestora.

Mając na uwadze powyższe aspekty, powstał nowy, technologicznie zaawansowany bal profilowany BILAM FORTE oraz bazujące na produkcie elementy prefabrykowane ścienne i stropowe PRIMOLAM.

Wysoko wyselekcjonowany surowiec ze świerka alpejskiego w powiązaniu z technologią krzyżowego klejenia zdecydowanie wyróżnia się od tradycyjnych bali które zdobyły sporą popularność.

DO TEJ PORY – chcąc wykonać dom z bali, już na etapie projektu wymagało od projektanta szczególną znajomość materii. Było to związane z dużą pracą materiału w poprzek włókien drewna, czyli osadzaniem się budynku. Zjawisko było nie do powstrzymania i wymagało uwzględnienia przy połączeniach z dużymi fasadami przeszklonymi lub z elementami cegły czy technologii szkieletowej.

WIZJA – powstała wizja wyeliminowania słabych stron konstrukcji z bali i tendencji osiadania się budynku. Wyzwanie pojawiło się już na poziomie technologii w produkcji. Główne punkty zaczepu przypisano próbą wykorzystania znakomitych parametrów nośności wzdłuż włókien a z drugiej strony konieczność zachowania klasycznego wyglądu bala.

ROZWIĄZANIE – jest jedno, odporny na skurcz drewna, profilowany bal od firmy WEINBERGER BILAM FORTE. Po długich pracach rozwoju produktu, udało się firmie Weinberger, jako pierwszemu producentowi bali profilowanych, wypracować techniczno-ekonomiczne rozwiązanie problemu dla seryjnej produkcji. Rozwiązanie bazuje na zintegrowaniu ustabilizowanych włókien pionowych w rdzeniu bala. Proces zapewnia brak osadzania się budynku przy zachowaniu żądanego efektu domu z bala.

ARGUMENTY DLA BILAM FORTE

  • stabilność kształtu dzięki krzyżowemu klejeniu
  • brak osadzania się elementów poprzez pionowo klejony włókna
  • zminimalizowane skręcenia przekroju oraz rysy dzięki wycięciu rdzenia
  • wyrównana wilgotność drew=na gwarantuje klejenie warstwowe
  • przenikalność cieplna λ=0,105 W/mK potwierdzona certyfikatem.

Na zdjęciach przedstawiamy realizację domu wykonaną w Nowym Tomyślu przez Pana Artura Piecucha.
Producent drewna: Weinberger-holz GmbH
Dostawa: wyłączny dystrybutor na Polskę – Abies Polska Sp. z o.o.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE