Ogrzewanie infrared – na czym polega oraz jak oddziałuje na nasze zdrowie?

21 września '22

Ogrzewanie budynków paliwami stałymi budzi wiele wątpliwości w kontekście ekologii. Jednocześnie jest to dość uciążliwe dla domowników, a w niektórych przypadkach bywa problematyczne do zainstalowania. Ogrzewanie na podczerwień z zastosowaniem folii grzewczych jest natomiast systemem niemalże bezobsługowym. Tradycyjne grzejniki zastępują tu promienniki lub też maty grzewcze.

Niczym promienie słońca

Największym źródłem podczerwieni jest Słońce. Energia przez nie wytwarzana wpływa korzystnie na samopoczucie i przemiany metaboliczne. Dociera do powierzchni ziemi jako zmiennej długości fale elektromagnetyczne. Na tej podstawie można wyróżnić promieniowanie ultrafioletowe, podczerwone oraz światło widzialne.

Ogrzewanie na podczerwień to ogrzewanie najbardziej zbliżone do naturalnego. Ciepło pochodzące ze słońca jest właśnie promieniowaniem podczerwonym. Tym sposobem zainspirowali się inżynierowie i stworzyli promiennik podczerwieni, dzięki czemu możemy ogrzewać pomieszczenia w bardziej ekologiczny i energooszczędny sposób.

Panel systemu ogrzewania na podczerwień

Panel systemu ogrzewania na podczerwień

© Freepik

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie podczerwienią może być stosowane jako uzupełniające, ale również jako podstawowe źródło ciepła w domu. Fale podczerwieni sprawiają, że ciepło rozchodzi się równomiernie po pomieszczeniu, w przeciwieństwie do tradycyjnego ogrzewania, konwekcyjnego, czyli rozchodzącego się wraz z ruchem powietrza. Ogrzewanie na podczerwień nie ogrzewa powietrza, a jedynie ludzi i przedmioty. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju alergiami, gdyż podczerwień nie wprawia w ruch powietrza, a także nie wysusza go.

Ogrzewanie na podczerwień posiadać może trzy długości fal:
IR-A – fala krótka w zakresie od 0,8 do 2,5 mikrometrów (μm), która emituje wyraźne światło, które w małych pomieszczeniach mogłoby być szkodliwe dla oczu, a więc zalecane jest w dużych przestrzeniach, jak na przykład hale,
IR-B – fala średnia w zakresie od 2,5 do 25 mikrometrów (μm), emitująca znikomą ilość światła, która zalecana jest do ogrzewania wybranych stref,
IR-C – fala długa w zakresie od 25 do 100 mikrometrów (μm), nieemitująca światła, która będzie właściwa do ogrzania pomieszczeń w domu lub biurze.

Systemy grzewcze na podczerwień montuje się w formie ogrzewania podłogowego, sufitowego lub ściennego. Wykorzystuje się w nich folie albo panele grzewcze. Każde z tych rozwiązań daje wysoką efektowność.

Ogrzewanie infrared, a wpływ na zdrowie

Czy ogrzewanie podczerwienią może być groźne dla człowieka? Wydaje się, że nie jest ono szkodliwe dla naszego zdrowia, a często ma nawet pozytywny wpływ. Nie będzie również groźne dla zwierząt.

Podczerwień skutecznie eliminuje problem rozwoju grzybów oraz pleśni. Fale są wchłaniane przez podłogę, sufit oraz ściany, co jeszcze mocniej utrudnia rozrost drobnoustrojów.

Terapie podczerwienią są wskazywane jako uzupełnienie procesów leczenia i rehabilitacji niektórych schorzeń. Ogrzewanie pomieszczeń na podczerwień jest zalecane osobom narażonym na kontuzje oraz rehabilitującym się w związku z problemami mięśniowymi. Promieniowanie podczerwieni wpływa na poprawę krążenia krwi i limfy, wspiera metabolizm i wspomaga układ immunologiczny. Badania naukowe wskazują na wiele korzystnych oddziaływań na organizmy ludzkie promieniowania podczerwonego, również dotyczących ludzkiej psychiki.

Nie każde długości fal są oczywiście nieszkodliwe. Tak zwana podczerwień bliska może zaszkodzić organizmom żywym, ale nie jest ona stosowana w systemach grzewczych.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne

© Freepik

Ogrzewanie na podczerwień i aniony

Aniony dzięki swoim właściwościom usuwają z powietrza zakurzenie, nieprzyjemne zapachy, bakterie i drobnoustroje. Ogrzewanie podczerwienią w dużej mierze emituje aniony. Ma to szczególne znaczenie w nowoczesnym budownictwie, gdzie komputery, systemy wentylacji, światło fluorescencyjne, inne urządzenia emitują dodatnio naładowane jony, w wyniku czego możemy odczuwać zmęczenie i drażliwość. Ogrzewanie na podczerwień wypełnia pomieszczenia korzystnymi dla zdrowia molekułami.

Wady ogrzewania na podczerwień

Jak wiele rodzajów ogrzewania, będzie ono spełniało swoją rolę zwłaszcza w budynkach z dobrą izolacją. Należy też pamiętać, że system ten nie podgrzewa wody, dlatego należy zastosować w tym celu inne źródło energii. Dla niektórych osób eksploatacja może okazać się też zbyt kosztowna, jest to bowiem instalacja wspierana elektrycznością.

Opracowanie: Liwia Sus

Głos został już oddany

Okna, Drzwi, Okucia i Osłony - Trendy 2024
Okna, Drzwi, Okucia i Osłony - Trendy 2024
Kompleksowe kosztorysy inwestorskie
Kompleksowe kosztorysy inwestorskie
TECTUS - całkowicie ukryty system zawiasów

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
Bestsellery
Oryginalne wanny, brodziki oraz zlewy emaliowane polskiej marki z tradycjami
Deszczownice i kaskady Aquatec – najprostszy sposób na domowe SPA we własnej łazience
HOUSE OF ROHL Cztery różne marki. Jedna wspólna wizja.