Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Schöck Tronsole® – komfort ciszy w budynkach budynków mieszkalnych i biurowych

10 marca '21

Schöck Tronsole® — zabezpieczenie akustyczne klatek schodowych


W ostatnich latach klatki schodowe odzyskały swoją pierwotną funkcję. Nie są już tylko elementem używanym intensywnie tylko w czasie budowy, ale także w czasie eksploatacji budynków. Mimo, że większość nowobudowanych budynków mieszkalnych i biurowych, bez względu na ich wysokość, posiada windy, to nasz siedzący tryb życia i jednocześnie moda na bycie ‘fit’ zmusza nas do spojrzenia na schody trochę inaczej — jako na doskonałe narzędzie do codziennego wzmacniania naszej kondycji fizycznej. Także pandemia spowodowała, że klatki schodowe są częściej wybierane przez lokatorów budynków — wynika to z chęci uniknięcia bezpośredniego kontakt z innymi ludźmi jaki i z ograniczeń w ilości osób mogących jednocześnie przebywać w windzie.

Co dla jednych jest zdrowe, dla drugich może być irytujące, a także prowadzić do różnych chorób. Tym niekorzystnym czynnikiem jest hałas. Zwiększona intensywność eksploatacji klatek schodowych, może prowadzić do przedostawania się z większym nasileniem dźwięków uderzeniowych (pochodzących od kroków) do pomieszczeń biurowych, mieszkalnych czy hotelowych. Materiały budowlane doskonale przenoszą dźwięki, a źródło hałasu jest zazwyczaj trudne do zlokalizowania — chyba każdy z nas odczuł na własnej skórze konsekwencje remontu u sąsiada — sąsiada, który wbrew poziomowi dźwięku wyjącej wiertarki nie mieszka tuż za naszą ścianą tylko kilka pięter pod lub nad naszym mieszkaniem.

Przepisy budowlane wymagają stosowania w nowowznoszonych budynkach rozwiązań, które ograniczają poziom dźwięków uderzeniowych przedostających się z klatek schodowych do pomieszczeń mieszkalnych, biurowych i hotelowych. W zależności od typu budownictwa maksymalny poziom dźwięków przedostających się do tak zwanych pomieszczeń odbiorczych — czyli naszych mieszkań czy miejsc pracy czy wypoczynku — jest różny, ale w każdym przypadku wymagane jest zastosowania rozwiązań, które ten dźwięk redukują. Prawidłowość wykonania zabezpieczeń akustycznych klatek schodowych jest mierzalna, a usługa taka jest oferowana na etapie odbiorów mieszkań przez firmy specjalizujące się w akustyce budowlanej.

Firma Schöck opracowała linię produktów Schöck Tronsole®, które minimalizują poziom dźwięków przedostających się przez ściany do pomieszczeń sąsiadujących z klatkami schodowymi. Elementy Schöck Tronsole® są jednoczenie elementem konstrukcyjnym oraz redukującym dźwięki uderzeniowe — możliwe jest to dzięki opracowanym specjalnie na potrzeby produktów Schöck Tronsole® podkładkom elastomerowym. Bez względu na to w jaki sposób rozwiązana jest konstrukcja elementów klatek schodowych — biegów i podestów — w każdym przypadku można zastosować elementy Schöck Tronsole® i cieszyć się komfortem ciszy.

 

Więcej informacji na stronei firmy SCHÖCK Sp. z o.o. w portalu A&B.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE