reklama
OKPOL - Okna drewniane czy PVC? Jakie okno dachowe wybrać?
A&B na Biennale Architektury: śledź naszą relację z centrum wydarzeń!
Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji 2025
maximize
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Polskie prace nagrodzone w międzynarodowym konkursie na przebudowę przystani na szkockiej wyspie

19 lutego '25
w skrócie
  1. Polscy studenci architektury osiągnęli sukces w międzynarodowym konkursie Easdale Ferry Office.
  2. Trzecie miejsce zajął projekt "The New Horizon", którego autorami byli Tymon Trzeciak, Łukasz Łoś oraz Jan Cegnar.
  3. Wyróżnienie (Golden Mention) otrzymali Maciej Misiak, Natalia Fedko oraz Kornel Stecki z projektem "Loidhne Easdale"
  4. Projekty zostały docenione za innowacyjne rozwiązania, harmonię z otoczeniem i poszanowanie kontekstu.
  5. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu A&B

W konkursie Easdale Ferry Office prowadzonym przez międzynarodową organizację Terraviva, którego wyniki ogłoszono 10 lutego, jedne z głównych nagród zwyciężyli polscy studenci.

Przedmiotem konkursu był budynek biura przewoźnika promowego na szkockiej wyspie Easdale. Zadaniem osób uczestniczących było zaprojektowanie przebudowy istniejącego w tym miejscu od wielu dekad obiektu, który stanowi bramę do wyspy zarówno dla odwiedzających jak i jej mieszkańców.

Zamiast ciasnej i ciemnej przestrzeni, projekty miały zapewnić komfortowe miejsce dla pracowników oraz pasażerów promów. Przystań stanowi ważną część tożsamości architektonicznej Easdale, organizatorom zależało więc, żeby dobrze ją reprezentowała. W kryteriach oceny znalazła się oryginalność projektu, integracja z otoczeniem, ale także rozsądne wykorzystanie materiałów.

sukces polskich architektów

Poniżej przedstawiamy prace polskich studentów nagrodzone w konkursie. Trzecie miejsce zajęła grupa polsko-chorwacka, którą tworzyli Tymon Trzeciak, Łukasz Łoś oraz Jan Cegnar za projekt pt. „The New Horizon”. Praca pt. „Loidhne Easdale” autorstwa Macieja Misiaka, Natalii Fedko oraz Kornela Steckiego otrzymała wyróżnienie (Golden Mention).

The New Horizon

The New Horizon

Tymon Trzeciak, Łukasz Łoś, Jan Cegnar

Projekt „The New Horizon” został doceniony za swój innowacyjny kształt oraz zgodność z otoczeniem.

New Horizon opiera się na istniejącej strukturze, przewidując transformacyjną podróż, która ewoluuje od liniowego projektu do płynnej i dynamicznej formy zarówno w elewacji, jak i planie piętra. Tworzy to elegancki i wyrafinowany gest architektoniczny. Dostosowując skalę, i materializację projektu do prostoty architektury wyspy, pozwala osiągnąć głębszą harmonię z kontekstem

— uzasadnia członek jury, Christian Schmitt (Niemiecki Uniwersytet w Kairze).

Kluczowe było dla nas wykorzystanie lokalnych materiałów i zrównoważonych rozwiązań, aby nowa przystań promowa nie tylko odpowiadała na współczesne potrzeby, ale także szanowała historię i tożsamość miejsca.

– Tymon Trzeciak

The New Horizon

The New Horizon

Tymon Trzeciak, Łukasz Łoś, Jan Cegnar

Betonowy fundament, drewniana konstrukcja nośna nowego terminalu oraz drewno klejone w przypadku dużych zakrzywionych belek – wykorzystane materiały jednocześnie zwiększają trwałość budynku i przyczyniają się do tworzenia przyjaznej atmosfery.

Bryłę budynku inspirowała skalista topografia i tradycyjna zabudowa regionu – dążyliśmy do równowagi między odwagą a subtelnością. Jestem niezwykle zadowolony z tego projektu – udało nam się stworzyć bryłę, która intryguje, a jednocześnie szanuje charakter otoczenia.

– Łukasz Łoś

The New Horizon - wizualizacja

The New Horizon — wizualizacja

Tymon Trzeciak, Łukasz Łoś, Jan Cegnar

Od samego początku naszym celem było stworzenie czegoś ikonicznego, przy jednoczesnym poszanowaniu istniejącego dziedzictwa i materialności. Inspiracja przyszła łatwo z tak pięknego i wyjątkowego miejsca, bogatego w historię i otoczonego oszałamiającą przyrodą. Wierzę, że koncepcja całkiem dobrze oddaje tę równowagę. Przeprojektowanie tej witryny było niesamowitym doświadczeniem.

– Jan Cegnar

nowoczesność i zachowanie dziedzictwa

Kolejną nagrodzoną w konkursie pracą polskich twórców — "Loidhne Easdale", tak komentuje członkini jury:

Najlepszy ze wszystkich projektów. Wspaniały sposób na uszanowanie kontekstu i historii, przeniesienie przestrzenii pod ziemię

— Nuria Vidal (Dompercastells).

Loidhne Easdale - wizualizacja

Loidhne Easdale — wizualizacja

Maciej Misiak, Natalia Fedko oraz Kornel Stecki

Maciej Misiak, Natalia Fedko oraz Kornel Stecki zadali sobie trud osiągnięcia równowagi między istniejącym kontekstem a stworzeniem architektonicznego manifestu.

Trzeba zastanowić się, czy tworzona architektura powinna być przede wszystkim widoczna, czy też kluczową rolę ma odgrywać widziane z niej otoczenie. Z jednej strony, nasza linearna forma nie koliduje wizualnie z istniejącym budynkiem; wydaje się wyrastać z klifu w miejscu pod starym biurem marynarzy. Patrząc ze wzgórz Wyspy Easdale, wychodząca nad wodę poczekalnia przypomina jeden z naturalnych kamiennych pomostów, co uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu lokalnych łupków do wykończeń zewnętrznych. Jednakże, horyzontalna sylwetka wiszącej nad morzem bryły jest pierwszą rzeczą, którą widzi podróżny wpływający łodzią do portu. Tworzy to dodatkową wartość dla wyspy, nie przytłaczając jej oszałamiającej natury.

– piszą.

Loidhne Easdale - wizualizacja

Loidhne Easdale — wizualizacja

Maciej Misiak, Natalia Fedko oraz Kornel Stecki

W Loidhne Easdale znalazło się miejsce na komfortową pracę i wypoczynek marynarzy oraz udogodnienia dla turystów takie jak sklep z pamiątkami czy interaktywna wystawę.

Pozostawiając dotychczasową formę budynku biura marynarzy i przeniesienie całości nowej konstrukcji na niższy poziom, autorzy świadomie uchronili dziedzictwo wyspy.

Loidhne Easdale - wizualizacja

Loidhne Easdale — wizualizacja

Maciej Misiak, Natalia Fedko oraz Kornel Stecki

Na uwagę zasługują także projekty finalistów konkursu: Witold Opalinski, Joanna Jamrog, Patrycja Jankosz z projektem „Stone LANE” oraz  Paulina Morawiec, Adrian Kühne, Wiktoria Gondzio, Jakub Pawełczyk, Wiktoria Duda, Anna Sztwiertnia – autorzy „The Hub”.

Gratulujemy sukcesów!

Maria Cipińska

Głos został już oddany

IGP-DURA®one 56
AlnorSELECT - Kalkulator doboru rekuperacji
Blachodachówki modułowe Florian