PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

Baterie bezdotykowe - oszczędność wody i higiena

17 grudnia '20


Silhouet Touchless to rewolucja w świecie baterii bezdotykowych. To skandynawska armatura opracowana z myślą o łazienkach i kuchniach w mieszkaniach prywatnych oraz łazienkach w przestrzeni publicznej, w której wzornictwo idzie w parze z funkcjonalnością.

Baterie bezdotykowe łazienkowe

Baterie bezdotykowe znane są z lotnisk, galerii handlowych oraz stacji benzynowych. Ich konstrukcja zaspokaja jedną potrzebę – umycia dłoni bez dotykania kranu, na którym mogą znajdować się bakterie. Domowa łazienka stawia zdecydowanie większe wymagania, a Damixa znalazła sposób jak im sprostać.

Chcąc umyć ręce, wystarczy podsunąć je pod kran, aby uruchomić przepływ wody. Po ich odsunięciu woda zatrzymuje się automatycznie. Przepływ i temperaturę wody można natomiast w prosty sposób dostosować za pomocą znajdującego się na szczycie korpusu baterii regulatora. Podobnie jak w klasycznej baterii, jego przekręcenie w prawo obniża temperaturę strumienia wody, w lewo zwiększa ją.

Baterie łazienkowe
bezdotykowe - oszczędność wody i higiena © DAMIXA

Baterie łazienkowe bezdotykowe - oszczędność wody i higiena

© DAMIXA

Funkcja zmiany natężenia przepływu wody aktywowana jest po pociągnięciu regulatora do góry, do wystąpienia charakterystycznego kliknięcia. Obrót regulatora w jedną stronę zwiększa siłę strumienia wody, w przeciwną zmniejsza lub wyłącza go całkowicie.

Korzysta się więc ze wszystkich zalet typowej baterii, z tą przewagą, że nie ma potrzeby jej ciągłego dotykania. To prostsze, pozwala oszczędzać wodę, a co najważniejsze jest bardziej higieniczne.

Konstrukcja baterii jest niezwykle prosta. Utrzymana w ponadczasowym skandynawskim stylu, pasującym do większości domów. Baterie Silhouet Touchless pasują do systemów prysznicowych Silhouet i są dostępne w trzech wykończeniach: chrom, szczotkowany mosiądz, matowa czerń. Wszystkie są wytrzymałe, łatwe do czyszczenia i odporne na zadrapania i korozję.

Bateria umywalkowa w wersji do łazienek użyteczności publicznej wygląda identycznie jak egzemplarze do zastosowań prywatnych. Dostęp do funkcji regulacji przepływu i temperatury wody wymaga jednak demontażu znajdującej się na szczycie korpusu pokrywy. Pokrywę usunąć można po odkręceniu śruby znajdującej się w jej tylnej części.Baterie bezdotykowe kuchenne

Kuchnia jest sercem domu, a bateria jej nieodłącznym elementem. Silhouet Touchless ma przemyślaną konstrukcję. Jest atrakcyjna, minimalistyczna i przyjemna dla oka.

Wszyscy wiemy, że po dotknięciu kurczaka, ryby lub surowego mięsa, chwytanie kranu nie jest najlepszym pomysłem, z uwagi na ryzyko przeniesienia bakterii na kolejne osoby. Więc… chcąc umyć ręce wystarczy przesunąć je w pobliże czujnika znajdującego się na korpusie baterii. Uruchamia to strumień wody, która płynie z baterii przez 4, 8 lub 12 sekund, w zależności od wybranego ustawienia.

Baterie kuchenne
bezdotykowe - oszczędność wody i higiena © DAMIXA

Baterie kuchenne bezdotykowe - oszczędność wody i higiena

© DAMIXA

Z bezdotykową baterią kuchenną przekonać można się jak wygodne jest napełnianie wodą garnka czy czajnika przy użyciu tylko jednej ręki. Nawet jeśli wcześniej się nad tym nie zastanawiało, teraz na pewno doceni się tę funkcję. Czujnik jest ustawiony tak, że woda nie popłynie z wylewki jeśli tego nie zechcemy. Stąd można bez obaw obierać ziemniaki lub skorzystać ze zlewu, bez aktywowania strumienia wody.

Temperaturę wody reguluje się pokrętłem znajdującym się po lewej stronie korpusu baterii. Po odciągnięciu pokrętła, do momentu wystąpienia kliknięcia, tym samym elementem reguluje się natężenie strumienia wody.

Bateria wyposażona jest również w klasyczny uchwyt regulacji temperatury i natężenia strumienia wody, umieszczony po prawej stronie korpusu baterii. Przydaje się gdy potrzebujemy ciągłego strumienia wody lub gdy chcemy napełnić nią duże naczynie.

Korzysta się więc ze wszystkich zalet klasycznej baterii kuchennej, z tą różnicą, że nie trzeba jej ciągle dotykać.

Konstrukcja baterii jest prosta, niemal konserwatywna, w atrakcyjnym nordyckim stylu. Baterie kuchenne Silhouet Touchless pasują do każdego wnętrza i są dostępne w trzech wykończeniach: klasyczny chrom, popularny szczotkowany mosiądz i matowa czerń.

Montaż

Silhouet Touchless montuje się równie łatwo jak zwykły kran. Pasuje praktycznie do każdej umywalki i zlewu i nie zajmuje dużo miejsca pod blatem. Jedyną różnicę stanowi cienki przewód z baterią zasilającą czujnik. Kran jest zasilany małą, 6V baterią, przymocowaną na rzep. Użytkownik może wymienić ją z łatwością samodzielnie. O konieczności wymiany baterii informuje pulsująca dioda, umiejscowiona na korpusie armatury, przy czujniku aktywującym strumień wody.


Więcej informacji na stronie firmy DAMIXA w portalu A&B.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE