LIVE! - Kazimierz Łatak, Piotr Lewicki i Jakub Głaz w cyklu #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE - kliknij po więcej informacji!
LIVE! - Kazimierz Łatak, Piotr Lewicki i Jakub Głaz w cyklu #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE - kliknij po więcej informacji! Facebook: #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE YouTube: #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE. Cykl rozmów LIVE
Zapraszamy na wydarzenie 19 marca o 13.00
JUTRO o 13!
DZISIAJ o 13!
TRWA LIVE!
RETRANSMISJA!
maksimize
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Biurko wielozadaniowe, czyli bądź aktywnym przy pracy

21 stycznia '21

Paweł Retkowski, absolwent architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprojektował wielozadaniowe biurko do pracy na siedząco i stojąco. Jego celem było stworzenie takiego mebla, który skłoni użytkownika do zmiany pozycji, a tym samym zadba o poprawną postawę ciała, wpływając na efektywniejszą pracę.

Projekt biurka powstał jako praca magisterska w pracowni Projektowania Mebla na gdańskiej ASP, pod kierunkiem prof. Haliny Kościukiewicz.

Zaprojektowałem mebel — biurko do pracy na siedząco i stojąco. Zmiana postawy ciała przy pracy bardzo dobrze wpływa na nasz organizm i pozwala na efektywniejszą pracę. Obecnie wielu ludzi pracuję przed komputerem w swoim mieszkaniu oraz często się przeprowadza. Stworzyłem biurko, które ma za zadanie poprawić komfort dłuższej pracy przy komputerze, a przy tym będzie łatwe do przewożenia. Do biurka zaprojektowałem siedzisko, które pozwala użytkownikowi utrzymać odpowiednią postawę ciała. Siedzisko pełni też funkcję podparcia, kiedy użytkownik pracuje na stojąco — tłumaczy Paweł Retkowski.

Konstrukcja biurka
wielozadaniowego

biurko wykonane jest z trzech materiałów: drewna, stali i skóry

© Paweł Retkowski

proste materiały i konstrukcja

Materiały, jakich użył w projekcie Paweł Retkowski to: drewno dębowe, rurki stalowe oraz skóra naturalna. W środkowej części blatu znajduję się mniejszy, przenośny blat, który umożliwia pracę w dowolnym miejscu. Ten mały blat ma dodatkową wysuwaną kieszonkę na myszkę komputerową, aby ułatwić korzystanie z laptopa. Całe biurko składa się z osobnych elementów, które można złożyć i rozłożyć, co ułatwia przewożenie mebla.

Biurko do pracy na
siedząco i stojąco

mebel umożliwia zmianę pozycji podczas pracy

© Paweł Retkowski

Jak o konstrukcji mówi autor:

Konstrukcja biurka składa się ze stelażu wykonanego ze stalowych, giętych i spawanych rurek o średnicy 20 mm. Zależało mi na tym, aby konstrukcja była jak najcieńsza, aby nie odwracała uwagi od blatu, który jest tutaj najważniejszy. Pod blatem znajduje się podwieszony arkusz skóry, który pełni funkcję „schowka” na kable. Skórzane są również pasy, dzięki którym możemy regulować wysokość blatu i dostosowywać do potrzeb użytkownika. Skóra posiada jeszcze jedną właściwość, która jest dla mnie istotna, mianowicie tak samo, jak drewno dębowe starzeje się w ładny sposób. Z prawej strony umieściłem trzy rzędy półek, a z tyłu biurka perforowaną, stalową blachę, na której można przyczepić notatki, czy też zdjęcia.

Rzuty i przekroje
biurka

autor chciał rozwiązać problem długotrwałej pracy przy biurku

© Paweł Retkowski

Dobrawa Bies: Jakie były główne inspiracje projektowe?

Paweł Retkowski: Inspiracją do zaprojektowania mebla była obserwacja pracy nad projektami — mojej własnej, jak i kolegów ze studiów. Jakie miejsce wybieramy do pracy przy komputerze i jak dużo czasu przy nim spędzamy. Długotrwale utrzymywana pozycja siedząca wpływa negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na efektywność. Hasło, które przyświecało mi przy projektowaniu to „aktywnie przy pracy”. Moim celem było stworzenie takiego mebla, który skłoni użytkownika do zmiany pozycji. Zależało mi, aby powstałe biurko i siedzisko odpowiadały na problem długotrwałej pracy przy biurku. To, co zwróciło moją uwagę to przystosowywanie krzeseł w coraz bardziej wyszukany sposób do jednostajnej pracy, a mniej powszechne zaś dostosowanie biurek i siedzisk do zmiennej pozycji ciała. Zważając na ilość osób pracujących obecnie w biurach w korporacjach czy też w domu problem wydał mi się istotny. To, co stało się dla mnie istotną wartością to powrót do używania mechanizmów. W ten sposób waga stała się dla mnie pierwowzorem do powstania mojego biurka. Prosty, niezelektryfikowany sposób umożliwiający podnoszenie i opuszczanie biurka na zasadzie przeciwwagi. Trwałość i mobilność to inne wartości, którymi kierowałem się przy powstawaniu mojego projektu. Prosty sposób składania i rozkładania mebla wpisuje się w obecny tryb życia wielu osób, które często się przeprowadzają.

Skórzane elementy
biurka

dzięki skórzanym elementom można regulować wysokość blatu oraz przechowywać np. kable

© Paweł Retkowski

Dobrawa: Z czego zostało wykonane biurko i jak dobór materiałów wpłynął na jego wygląd?

Paweł: Materiały, jakich użyłem w projekcie to drewno dębowe, rurki stalowe oraz skóra naturalna. Użyłem drewna do wykonania blatu i siedziska, aby materiał, który ma styczność z naszym ciałem, był przyjemny w dotyku i ciepły. Taki blat jest też praktyczny, ponieważ jak się porysuje lub delikatnie zniszczy, nie trzeba go wymieniać na nowy, tylko wystarczy przeszlifować, zabezpieczyć i dalej z niego korzystać. Konstrukcja biurka składa się ze stelażu wykonanego ze stalowych, giętych i spawanych rurek o średnicy 20 mm. Zależało mi na tym, aby konstrukcja była jak najcieńsza, aby nie odwracała uwagi od blatu, który jest tutaj najważniejszy. Pod blatem znajduje się podwieszony arkusz skóry, który pełni funkcję „schowka” na kable, zasilacz i inne techniczne rzeczy, w które wyposażamy nasze biurka. Skórzane są również pasy, dzięki którym możemy regulować wysokość blatu i dostosowywać do potrzeb użytkownika. Skóra jest naturalnym i bardzo mocnym materiałem. Trwałość użytych materiałów i ich szlachetne starzenie zapewnia ponadczasowość.

Elementy biurka można
łatwo transportować

biurko składa się z osobnych elementów, które można złożyć i rozłożyć, co ułatwia przewożenie

© Paweł Retkowski

Dobrawa: Jak „działa” biurko i z jakich elementów się składa?

Paweł: Blat biurka ma 60 cm głębokości i 120 cm szerokości oraz ma regulowaną wysokość między 65 a 115 cm. Regulację umożliwia konstrukcja wsparta na skórzanych pasach. Aby podnieść lub obniżyć blat trzeba poluzować ścisk z lewej strony, cały czas trzymając blat. Naciskając na blat, obniżamy go, a delikatnie podnosząc, podwyższamy. Po ustaleniu wysokości dokręcamy ścisk z lewej strony. Jeśli chcemy pracować w innym miejscu niż biurko, np. na kanapie to istnieje możliwość skorzystania z przenośnego blatu, który znajduję się w środkowej części biurka. Siedzisko jest pochylone do przodu, dzięki temu użytkownik w naturalny sposób będzie zachowywał odpowiednią pozycję podczas siedzenia. Kiedy będziemy chcieli zmienić pozycję na stojącą, przekręcamy siedzisko o 180 stopni i wykorzystujemy tapicerowany wałek do podparcia ciała podczas stania. Aby podeprzeć stopy podczas stania, można ściągnąć siedzisko, które jest zaczepione o stelaż i zaczepić go na dolnym wałku. Dzięki temu będziemy mieli podpórkę na stopy, która pozwoli zachować kąt prosty między stopami a podudziem podczas podpierania się. W ten sposób chciałem umożliwić użytkownikom zmianę postawy ciała, aby odczuwali jak najmniej skutków długotrwałej pracy.

Biurko z dużą
ilością schowków

po prawej stronie znajdują się trzy rzędy półek

© Paweł Retkowski

Dobrawa: Czy uważa Pan, że dobry design może przyczynić się do zmiany życia jego odbiorców?

Paweł: Myślę, że tak. Dla mnie dobry design to taki który odpowiada przede wszystkim na potrzeby użytkowników, ale jednocześnie dba o walory estetyczne. Zaczynając projekt, ustalam problem projektowy, który chcę rozwiązać i to on nadaje sens projektowaniu. Dobry projekt powinien wynikać z próby poprawy życia użytkowników.

Dobrawa: Dziękuję za rozmowę!

 

Dobrawa Bies

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE