Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Studentka architektury wnętrz Akademii Sztuki w Szczecinie zaproponowała rewitalizację części kamienicy przy szczecińskiej ulicy Bałuki

10 lipca '24
w skrócie
  1. Projekt „Jiriki: Wellness & Mindfulness Complex in Szczecin” jest koncepcją Katarzyny Kozłowskiej na rewitalizacje części kamiennicy przy ulicy Bałuki w Szczecinie.
  2. Pomysł inspirowany jest japońską filozofią uważności oraz pojęciem „jiriki”.
  3. Kompleks obejmuje strefę wellness, lokal gastronomiczny i strefę coworkingową.
  4. Użyte materiały to naturalne surowce z elementami estetyki japońskiej, tworzące harmonijną paletę kolorystyczną
     
  5. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu AiB

Studentka Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii Akademii Sztuki w Szczecinie  Katarzyna Kozłowska w ramach pracy semestralnej na studiach drugiego stopnia stworzyła projekt „Jiriki: Wellness & Mindfulness Complex in Szczecin”. Jej praca powstała w Pracowni Interdyscyplinarnego Projektowania Architektury i Architektury Wnętrz pod kierunkiem prof. Krzysztofa Bizio oraz Martyny Miłowskiej.

wizualizacja

wizualizacja

© Katarzyna Kozłowska

inspiracja

Koncepcja rewitalizacji kamienicy przy ulicy Bałuki 12 w Szczecinie zakłada przekształcenie części budynku w kompleks inspirowany filozofią uważności. Pomysł został zaczerpnięty z kultury japońskiej. Buddyjskie pojęcie „jiriki” oznacza moc samodzielności, zdolność do osiągnięcia wyzwolenia oraz oświecenia dzięki własnym staraniom. Kompleks obejmuje różnorodne, starannie zaprojektowane przestrzenie.

przekroje

aksonometria

© Katarzyna Kozłowska

rozwiązania przestrzenne

Najniższa kondygnacja oferuje strefę wellness, obejmującą studio jogi, szatnie, toalety oraz pomieszczenia do masażu i akupunktury. Parter mieści lokal gastronomiczny, w którym serwowane są dania kuchni japońskiej oraz znane na całym świecie herbaty. Przygotowanie i kompozycja dań mają odzwierciedlać tradycyjne podejście do kuchni japońskiej, charakteryzujące się silnym naciskiem na „uważne jedzenie”.

wizualizacja

wizualizacja

© Katarzyna Kozłowska

Pierwsze piętro to strefa coworkingowa, zapewniająca różnorodne miejsca pracy w spokojnym otoczeniu sprzyjającym skupieniu i produktywności. Strefa ta zaspokaja różne potrzeby zawodowe, oferując otwarte biurka do pracy zespołowej, prywatne wnęki do indywidualnej koncentracji oraz elastyczne przestrzenie spotkań do dyskusji grupowych.

wizualizacja

wizualizacja

© Katarzyna Kozłowska

materiały

Paleta materiałów użytych w projekcie podkreśla naturalne surowce, takie jak drewno, kamień, mikrocement, ceramika i organiczne tkaniny. Materiały te tworzą subtelną i harmonijną paletę kolorystyczną, wzbogaconą o powtarzające się akcenty w odcieniach terakoty. Projekt włącza elementy estetyki japońskiej, a rytmiczne elementy architektury wnętrz definiują organizację przestrzeni.

wizualizacja

wizualizacja

© Katarzyna Kozłowska

„Jiriki: Wellness & Mindfulness Complex” to miejsce, które w założeniu ma poprawiać jakość życia użytkowników i użytkowniczek, oferując im przestrzeń do relaksu, medytacji i efektywnej pracy.

wizualizacja

wizualizacja

© Katarzyna Kozłowska

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
INSPIRACJE