Dlaczego model hybrydowy jest idealnym narzędziem do dyskusji o mieście?
Artykuł pochodzi z numeru A&B 11|23
Miasto jest żywym organizmem, który cały czas się zmienia na wielu różnych płaszczyznach. Jest skomplikowanym tworem, gdyż każdy z jego elementów nie tylko wpływa na siebie, ale przede wszystkim na pozostałe. To system naczyń połączonych, który dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ścisłej i stałej współpracy między stronami zaangażowanymi w jego rozwój (przedstawicielami władzy, przedsiębiorcami, naukowcami, mieszkańcami).
model hybrydowy — strefy kultury
fot.: © Horizone Studio
Model hybrydowy jest narzędziem ułatwiającym komunikację stron w dyskusji o mieście. To ciekawe i innowacyjne rozwiązanie, które może okazać się wyjątkowo użyteczne w projektowaniu miast. Łączy w sobie dwa światy — technologię tradycyjną i cyfrową.
Na tradycyjnej makiecie urbanistycznej pojawia się grafika i animacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb. Mogą to być analizy dotyczące zagadnień klimatycznych, wysokości inwestycji, nasłonecznienia, struktury komunikacyjnej (np. monitorowanie ruchu w różnych porach dnia, co pozwala stwierdzić, gdzie i kiedy mogą tworzyć się korki). Dzięki zastosowaniu cyfrowych technologii można w łatwy sposób pokazywać etapowanie projektów, proponowane pomysły i wersje. Narzędzie to pozwala na łączenie z sobą i nakładanie wyników przeprowadzonych analiz i badań, pokazywanie pewnych zależności oraz informacji.
fot.: © Horizone Studio
Model hybrydowy może spełniać wiele funkcji: edukacyjną, turystyczną, służyć jako narzędzie dla urbanistów bądź polityków do planowania miasta i prowadzenia konsultacji społecznych. Na zamówienie Urzędu Miasta Helsingborg w Szwecji model taki wykonała krakowska pracownia makiet Horizone Graphics we współpracy z agencją City oraz firmą Reaktor 48. Został on zaprezentowany podczas Мiędzynarodowych Тargów Бudownictwa H22 City Expo. Służy on urzędowi między innymi do prezentacji nowych inwestycji oraz przeprowadzania konsultacji społecznych.
Mamy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za rozwój Krakowa docenią i wykorzystają potencjał modelu hybrydowego również w naszym mieście.
model hybrydowy wykonany dla Urzędu Miasta Helsingborg w Szwecji przez pracownię Horizone Graphics we współpracy z Reaktor 48 i City
fot.: © Horizone Studio
Dominik DARASZ
Horizone Studio