PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Korzystaj z darmowej wersji online

EKO-OKNA – przestrzenie dobrze zaprojektowane

08 grudnia '23

Zarządzanie nowoczesną przestrzenią z COR Vision

Zadaniem architekta jest tworzenie dobrych przestrzeni. Przestrzeni, które będą pomagały w realizacji celów jej użytkowników, zapewnią im komfort i będą cieszyły swoją estetyką. Potrzebne są do tego właściwe narzędzia, takie jak COR Vision, linia aluminiowych systemów przesuwnych pozwalających na kreowanie optymalnych rozwiązań wszędzie tam, gdzie inwestor pragnie dążyć do doskonałości.

EKO-OKNA – przestrzenie dobrze zaprojektowane

EKO-OKNA – przestrzenie dobrze zaprojektowane

© EKO-OKNA

W systemach COR Vision znajdziemy rozwiązania, które stały się już dzisiaj standardem dla produktów z tej półki. To jednak tylko wstęp do ich możliwości.

Najważniejsze zalety aluminium

Zacząć należy od wskazania fundamentalnych zalet, jakimi cechują się propozycje wykonane z aluminium. Są to przede wszystkim:

  • wysoka trwałość,
  • znakomite parametry statyczne,
  • energooszczędność.

Aluminium jest trwałe. To właśnie zdecydowało o jego pierwotnym wykorzystaniu w budynkach użyteczności publicznej, a zwłaszcza w biurach. Atrakcyjny wygląd nie przemija z czasem, skutecznie broni się przed zagrożeniami mechanicznymi, a częste używanie nie stanowi dla niego wyzwania.

Początkowo drogie, aluminium zawsze pozwalało na tworzenie ogromnych przeszkleń. W najlepszym pod tym względem COR Vision Plus stosunek szklenia do profili przekracza 90%. Dzięki temu można oglądać świat, a nie profile. Sztywna konstrukcja to więcej możliwości przy użyciu mniejszej ilości zasobów.

EKO-OKNA – przestrzenie dobrze zaprojektowane

EKO-OKNA – przestrzenie dobrze zaprojektowane

© EKO-OKNA

Dawniej systemy aluminiowe były proponowane niemal wyłącznie do wnętrz, jako produkty zimne. Współcześnie stosowane przekładki termiczne i zaawansowane pakiety szklenia pozwalają na zaproszenie ich wszędzie tam, gdzie komfortowa, stała temperatura jest niezbędna. Oznacza to przede wszystkim domy, ale nie tylko – komfort termiczny jest równie istotny w miejscu pracy.

Olśniewające konstrukcje

Ponadprzeciętne parametry statyczne oznaczają większe przeszklenia i monumentalne konstrukcje. Stworzenie całej przeszklonej ściany z COR Vision? System bez problemu na to pozwala. Dodatkowo połączy salon lub biuro z tarasem i utworzy strefę relaksu.

Szczególnie wyróżnia się pod tym względem COR Vision Galandage. Jest to system, którego skrzydła aktywne potrafią chować się w ścianach.

Nikt nie zaprzeczy, że komponowanie aranżacji z tak wielkim rozmachem to również dla architekta czysta przyjemność planowania projektów doskonałych.

EKO-OKNA – przestrzenie dobrze zaprojektowane

EKO-OKNA – przestrzenie dobrze zaprojektowane

© EKO-OKNA

Kształtowanie światła

Wykorzystanie systemów COR Vision daje architektowi skuteczne narzędzie dostarczania światła do każdego wnętrza. Może on otworzyć nawet całą ścianę, jeśli przesuwka w jego koncepcji pojawi się na ścianie zewnętrznej lub na połączeniu dwóch pomieszczeń, gdzie stanie się przegrodą.

Do dyspozycji twórcy użytecznej przestrzeni oddane są różne rodzaje szklenia stanowiące doskonałe uzupełnienie jego starań o współdziałanie funkcji i estetyki.

Podstawowe zespolenia szybowe dostarczają dużej ilości światła i chronią przed utratą ciepła. Mogą pomagać też w redukcji hałasu. Zastosowanie szkła zdobionego, np. barwionego w masie, rozprasza światło, równocześnie zmieniając jego barwę.

EKO-OKNA – przestrzenie dobrze zaprojektowane

EKO-OKNA – przestrzenie dobrze zaprojektowane

© EKO-OKNA

Projektanci wykorzystują COR Vision w sposób efektywny i efektowny, a także zestawiają z innymi rozwiązaniami aluminiowymi. W tych samych wnętrzach umieszczają okna i drzwi z różnych linii, oferujące analogiczne możliwości, wszystkie zaś prezentujące geometryczne formy i obiecujące użytkownikom mnóstwo przestrzeni.

Okna, przeszklone drzwi i systemy przesuwne serii Vision składają się na ciągi naturalnego światła, zamieniając nawet ciemne zakamarki starszej architektury w skąpane słońcem miejsca, w których chce się przebywać.

Właściwie dobrane szklenie podzieli funkcjonalnie przestrzeń i otworzy przejście dla użytkownika zawsze, kiedy ten tego zechce.

Z kolei szkło kontroli słonecznej zadba, by wdzierające się nachalnie słońce pozostawiało swoją energię na zewnątrz. I to przy tylko nieznacznym ograniczeniu rozświetlenia wnętrza. Przemyślane zarządzanie parametrami przenikania światła i ciepła przez szyby otwiera przed architektami nowe sposoby sterowania potencjałem każdego metra kwadratowego.

Wolność bez barier

COR Vision to wolność. W każdej z opcji systemu dostępny jest tak zwany zerowy próg, który eliminuje przeszkody dla użytkowników. Elementy konstrukcyjne zatapiane są w podłodze, pozwalając przejechać po sobie wózkowi inwalidzkiemu, rowerkowi dziecięcemu, a nawet sunącemu w szale zabawy domowemu zwierzakowi.

Wiele dostępnych schematów otwierania systemów COR Vision, w tym obecny w COR Vision Galandage wariant skrzydeł wpuszczanych do ściany, daje dowolność w sposobie łączenia różnych przestrzeni. Tych wewnątrz i na zewnątrz budynku, w domach, urzędach czy kawiarniach.

EKO-OKNA – przestrzenie dobrze zaprojektowane

EKO-OKNA – przestrzenie dobrze zaprojektowane

© EKO-OKNA

Akcesoria i mądre rozwiązania

COR Vision można malować na dowolny kolor z palety RAL i dobrać do niego spójne estetycznie ramki dystansowe szyb zespolonych. Kolorowe mogą stać się także okucia, które architekt może dobierać dla swoich klientów.

Technolodzy przewidzieli wszystkie najważniejsze wyzwania. Zbierająca się woda jest skutecznie usuwana przez odwodnienia, szyna inox zmniejsza opory ruchu nawet najcięższych skrzydeł i podnosi żywotność konstrukcji. Osłony okienne w postaci szczególnie dobrze sprawdzających się z obszernymi przeszkleniami żaluzji, bronią użytkowników wnętrz przed gorącem i wysokimi rachunkami za klimatyzację. W przypadku największych konstrukcji wykorzystać można rolety typu Screen umieszczone na elewacji, które w swoim nowoczesnym wydaniu chronią szybę nawet przed uderzeniem piłką.

Wszystko to razem oznacza dostępność ogromnych konstrukcji składających się niemal w całości ze szkła, które poruszają się łatwo i w sposób, jaki oczekuje tego od nich użytkownik. Mogą być ciepłe i mogą chronić przed słońcem. Na pewno ochronią przed zwyczajnością.

EKO-OKNA – przestrzenie dobrze zaprojektowane

EKO-OKNA – przestrzenie dobrze zaprojektowane

© EKO-OKNA

 
Więcej informacji na stronie firmy EKO-OKNA S.A. w portalu PdA

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
INSPIRACJE