Oglądnij retransmisje LIVE z wiosennej edycji Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych 2024
Oglądnij LIVE-wideo z pracowni biorących udział w wiosennej edycji Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych 2024 YouTube A&B Facebook A&B Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych - wiosna 2024
 
timer
 
timer
 
timer
timer
WEŹ UDZIAŁ LIVE
DZISIAJ o 13.00
TRWA LIVE!
AFTERPARTY!
expand
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Kielecki trójkąt bermudzki

22 lutego '19

W 2003 roku Miasto Kielce ogłosiło Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego terenu „Kielce–Śródmieście–Obszar 1–Aleja IX Wieków Kielce, Piotrkowska, Mojżesza Pelca, Silniczna I Cicha”, który ma na celu wykreślenie z centrum pustego trójkątnego obszaru. Do lat 60 XX wieku obszar ten był zabudowany historycznymi kamienicami. Od momentu wyburzenia zabudowy, pusty plac służył za miejsce dla kolorowych lunaparków, mieszkańcy miasta zaś obszar pomiędzy al. IX Wieków Kielc a ulicami Piotrkowską i Pelca tajemniczo nazywali trójkątem bermudzkim. Rewir przez lata uchodził za niezwykle atrakcyjny, drogi, ale i… zaniedbany miejski grunt. Miasto postanowiło przywrócić jego dawną funkcję mieszkalną, ogłaszając przetarg na sprzedaż gruntów.

potrzeby mieszkańców Kielc, trójkąt i architektura

Firma Apolloplast inwestycje — nowy właściciel działek należących do trójkąta bermudzkiego wybrała pracownię architektoniczną, której zadaniem było zagospodarowanie terenu pod inwesycję mieszkalno-usługową.

Pracownia Tera Group projektując architekturę przyjazną mieszkańcom musiała także pamiętać, że teren należy do historycznego obszaru urbanistycznego, obszarze Miasta Lokacyjnego — stanowiska archeologicznego oraz granicach strefy ścisłej ochrony konserwatorskiej.

Tera Group

Zespół pracowni, w większości kielczan, doskonale zna architekturę i urbanistykę Kielc. Jej atuty oraz braki, które należy uzupełnić. Zaprezentowano zatem zagospodarowanie składające się z dwóch budynków, które korespondują między sobą formą i funkcją.

Firma TERA Group działa od 2010 na regionalnym, jak i ogólnopolskim rynku projektowo-budowlanym. Zespół tworzy grono doświadczonych architektów pod okiem małżeństwa Paulinę Bogdał-Śmierzyńską i Konrada Śmierzyńskiego — architektów wiodących. Już po niespełna ośmiu latach pracownia może pochwalić się ważnymi dla tkanki miejskiej realizacjami, które tworzą nowy charakter Kielc.

Tera Group jako biuro projektowe składa się z dwóch specjalistycznych bloków takich jak: Pracownia Architektoniczna odpowiedzialna za architekturę i projekty zagospodarowania terenu, projekty pełnobranżowe budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych, projekty hal produkcyjno-magazynowych i galerii handlowych. Tera Group zaprojektowało też m.in. uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Kieleckim Parku Technologicznym oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Pracownia Wnętrz natomiast obsługuje projekty mieszkaniowe, usługowe i handlowe. Jako jedyna w Kielcach umożliwia całkowite doposażenie aranżowanych przez siebie przestrzeni w showroomie znajdującym się w siedzibie Tera Group przy ul.Zdrojowej w Kielcach.

nowy trójkąt — Apollo Split i Ventus Business and Living

VENTUS

Jako pierwszy powstaje przy al. IX Wieków Kielc. Ventus Apollo Biznes & living to 5-kondygnacyjny budynek łączący dwie niezależne funkcje. Część usługowo-biurowa znajduje się bliżej głównej ulicy, mieszkalna — w głębi działki, by zapewnić lokatorom spokój i ochronę przed ulicznym gwarem. Budynek ma także dwa parkingi oraz dwa dziedzińce.

Stylistyka budynku jest pomostem między nowoczesnością a architekturą śródmiejską miasta. Planowany zakres prac decyzją konserwatora nie naruszył wartości przestrzennych miejsca. Jest zarazem odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i tkanki miejskiej. Charakterystyczna dla budynku jest jego fasada, która dominuje od strony al. IX Wieków Kielc. Zastosowano w niej system aluminiowy o tzw. szkleniu strukturalnym, z dwukomorowymi szybami. Stolarka okienna zostanie wykonana przez samego inwestora — firmę Apolloplast.

W drugim etapie inwestycji powstanie kolejny obiekt — 4-piętrowy Apollo Split. Znajduje się w rejonie ulicy Mojżesza Pelca i Silnicznej. Na parterze będą się mieściły lokale usługowe, wyżej mieszkania o różnym metrażu, oraz odrębna część biurowo-usługowa z oddzielną komunikacją. Oba budynki połączy plac oraz pasaż wypełniony roślinnością.

APOLLO SPLIT

Elewacja Apollo Split w części mieszkalnej ma nawiązywać do zabytkowej pierzei o nowoczesnym wydaniu z połączeniem detalu architektonicznego, który pojawia się w budynkach kieleckiej zabudowy. Elewacja tworzy bogatą wielowymiarową strukturę złożoną z okien, płyt balkonów, sekwencji balustrad oraz ryzalitów wysuniętych przed elewację. Kształtowanie fasady budynku za pomocą tych środków to zabieg celowy, mający na celu utworzenie podziałów przypominających mniejsze kamienice. Segmentacja fasady daje całości unikatowy, eklektyczny charakter. Nie pozbawia to jednak wrażenia lekkości. Opinią konserwatora rozwiązania architektoniczne Splitu nawiązują do współczesnego budownictwa mieszkaniowego i okolicznej zabudowy współczesnej o funkcjach centrotwórczych.

Jak widać powyżej, pustka kieleckiego Trójkąta Bermudzkiego zostanie wypełniona nowoczesną architekturą przyjazną, zróżnicowaną, a zarazem troszczącą się o historię, styl i tradycję. Założenia projektu zostaną urzeczywistnione w bryłach Ventusa i Apollo Split za sprawą pracowni TERA GROUP oraz inwestorów Apolloplast. Budynki konkretyzują centrum Kielc, są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców oraz uzupełniają istniejącą tkankę urbanistyczną.
Termin odbioru inwestycji to końcówka 2019 roku.

A co z trójkątem bermudzkim? Pozostanie miejską legendą.

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE