Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”

Materiały elewacyjne i ścienne – trendy 2023 cz.1

06 lipca '23

Materiały elewacyjne i ścienne – trendy 2023

Elewacje i ściany budynków to często powierzchnie, na które najszybciej zwracamy uwagę. Mówi się przecież, że to właśnie fasada jest wizytówką obiektu, a zwrot „cztery ściany” określa ramy przestrzeni, w której spędzamy najwięcej czasu. Na jakie elementy zwrócić więc uwagę podczas projektowania pionowych przegród? Jakie trendy panują na rynku materiałów elewacyjnych i ściennych? Zapraszamy na pierwszą część przeglądu ciekawych propozycji i innowacyjnych rozwiązań!

 
dobre pierwsze wrażenie

Elewacje to wizytówki budynków. W kreatywnych wizjach ich tworzenia pomóc mogą metalowe okładziny elewacyjne Ruukki — są trwałe, łatwe w montażu, a także można je poddać recyklingowi. Szeroka gama produktów, rozmiarów, kolorów, tekstur, opcji wykończenia i montażu pozwala zrealizować najbardziej oryginalne pomysły!

Muzeum Starożytnego Hutnictwa, Nowa Słupia

fot.: Jarek Matla © Ruukki

zobacz więcej:
Elewacja, która dopełnia Twoją wizję – produkty okładzinowe Ruukki

 
pełne wsparcie

Blachy perforowane to modne rozwiązanie dla nowoczesnych fasad. Chcesz zrealizować swój pomysł na oryginalne wykorzystanie tego materiału w swoim projekcie? Dzięki koncepcji RMIG City Emotion otrzymasz wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji — od pomysłu, przez wizualizację, aż do wyprodukowania gotowych elementów, które łatwo zamontować!

Elewacja z blachy perforowanej na ścianie kina w Liverpoolu

© RMIG

zobacz więcej:
Miasto pełne emocji – elewacje budynków z blach perforowanych

 
energooszczędne rozwiązania

Coraz częściej zwracamy uwagę na energooszczędność zastosowanych rozwiązań. Spełniające wymagania budownictwa energooszczędnego i pasywnego produkty dostępne są w ofercie marki Aluprof, na przykład słupowo-ryglowy system fasadowy MB-SR50N HI+, który otrzymał najwyższą możliwą klasę efektywności A+ dla produktów przeznaczonych do budynków pasywnych.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Innowacyjnych Leków - Ryvu Therapeutics, Kraków

© ALUPROF

zobacz więcej:
Aluminiowe okna, drzwi i fasady firmy Aluprof. Czy tylko dla dużych inwestycji?

 
budowanie atmosfery

Ściany i sufity mają wpływ na budowanie estetyki i atmosfery wnętrza, warto więc zadbać o ich ciekawy wygląd oraz funkcjonalność zastosowanych rozwiązań. Marka Hunter Douglas proponuje wybór okładzin ściennych z litego drewna Solid Wood Grid czy przysłaniających sufit systemów Solid Wood Linear i HeartFelt® Linear.

Solid Wood Linear, Fabryka Norblina, Warszawa

© HUNTER DOUGLAS

zobacz więcej:
Wysmakowane wnętrza

 
ekspresowa budowa

150 m² ścian w jeden dzień? Jest to możliwe dzięki systemowi budowy ścian konstrukcyjnych (zewnętrznych i wewnętrznych) marki Xella Polska — Ytong Panel SWE, wielkowymiarowym, modułowym panelom z betonu komórkowego. System dostępny będzie także wkrótce w wersji Ultra+ dla ścian jednowarstwowych o współczynniku przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²K).

Produkty marki Xella

© Xella Polska

zobacz więcej:
Najszybszy system do budowy z betonu komórkowego – Ytong Panel SWE

 
kreatywne i funkcjonalne

Elastyczne projektowanie? Kontrola nad przepływem powietrza i światła? Takie możliwości dają proponowane przez firmę Perfopol Starachowice rozwiązania — blachy perforowane i siatki cięto-ciągnione. Wykonane z wysokiej jakości materiałów (które są w pełni możliwe do recyklingu) są nie tylko estetyczne, ale i wytrzymałe oraz odporne na warunki atmosferyczne.

Blachy perforowane i siatki cięto-ciągnione: rewolucyjne rozwiązania dla nowoczesnych elewacji i fasad

© PERFOPOL

zobacz więcej:
Blachy perforowane i siatki cięto-ciągnione: rewolucyjne rozwiązania dla nowoczesnych elewacji i fasad

 
dopracowane szczegóły

O jakości zbudowanych obiektów często decydują detale. Kompleksowe wykończenie krawędzi elewacji zapewnić mogą odpowiednio dobrane profile wykończeniowe (ETICS), a właściwe połączenie tynku strukturalnego z ościeżnicą okienną listwy przyokienne (dostępne w kolorach dopasowanych do standardowej kolorystyki okien), jak te dostępne w ofercie marki Bella Plast.

BP 10 S

© Bella Plast

zobacz więcej:
Listwy wykończeniowe do systemów dociepleń budynków metodą „lekką–mokrą” ETICS

 
nowoczesne przeszklenia

Fasady mogą stanowić nawet 20% wbudowanego śladu węglowego inwestycji, z czego 12% generuje samo przeszklenie! Poszukując rozwiązań, które ograniczą ten negatywny wpływ na środowisko, Saint-Gobain Glass wprowadził pierwsze na świecie szkło fasadowe o najniższym śladzie węglowym — ORAÉ®. W doborze szkła na elewację pomoże internetowy konfigurator Calumen®.

 Calumen®

© Saint-Gobain Glass

zobacz więcej:
Zrównoważona architektura to coś więcej niż trend

 


artykuł sponsorowany

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE