Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
reklama

Obrotowy most w Danii, czyli jak przedostać się na drugą stronę kanału

12 czerwca '20

Prezentujemy kolejny wyróżniony projekt w konkursie pt. „The City Link”. Studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu — Alicja Maculewicz i Emilia Dzięgelewska zaprojektowały nietypowy, obrotowy most, zyskując uznanie międzynarodowego jury.

Projekt powstał w pracowni Interpretacji Przestrzeni na UAP w ramach projektu semestralnego na konkurs pt. „The City Link”, którego organizatorem była platforma UNI competitions. Głównym zadaniem konkursowym było zaprojektowanie kładki pieszo-rowerowej, pełniącej nie tylko funkcje mostu, ale będącej również generatorem nowego wymiaru przestrzeni publicznej, zachęcającej do korzystania z ekologicznych środków transportu. Projekt zakładał umieszczenie na moście punktów usługowych oraz umożliwienie ruchu statków w obrębie kopenhaskiego portu.

most pokryty jest miedzią     mechanizm obrotowy i parking rowerowy

most pokryty jest spatynowaną miedzią

© Alicja Maculewicz, Emilia Dzięgelewska

odblokowujący się most i dwie drogi

Jak twierdzą autorki wyróżnionego projektu:

The Unlocking Bridge” jest naszą odpowiedzią na liniowy sposób transportu w dzisiejszych miastach. Liniowość ta oznacza, że wiele środków transportu podąża drogą, która krzyżuje się z inną, udostępnioną innym środkom, co zmusza uczestników ruchu do zatrzymania się i czekania. Czekania na zielone światło, na przejście pieszych lub na otwarcie się mostu. W tym projekcie zdecydowałyśmy się na odblokowanie innej możliwości przejścia — obracające się ramię mostu czyni go dwojakim w swej naturze.

Gdy most jest otwarty, umożliwia rowerzystom i pieszym przekroczenie wód portu, ale gdy jest zamknięty — stwarza skrót przez jedną z zatok na wyspie Christiania. Mimo iż nie jest to zupełnie nowa droga, oferuje nieprzerwaną komunikację, która nie wymaga od pieszych i rowerzystów zatrzymania się i czekania.

Mechanizm obrotowy
umożliwia otwarcie mostu

obracające się ramię mostu tworzy dwie drogi

© Alicja Maculewicz, Emilia Dzięgelewska

inspiracja miedzią i mechanizm obrotowy

Inspiracje do projektu studentki zaczerpnęły z kopenhaski budynków. Wiele z nich jest pokrytych spatynowaną miedzią tak jak wieże pobliskiego mostu Knippelsbro. Autorki postanowiły do nich nawiązać, umieszczając na kładce dominantę wysokościową korespondującą z otoczeniem. Stanowi ona wielopoziomowy parking rowerowy oraz służy za punkt orientacyjny. To w niej znajduje się mechanizm obrotowy mostu, poruszający drewnianą kratownicą. Tam również umieszczone zostały punkt informacyjny oraz naprawy rowerów, a także małe sklepiki. Kratownica opiera się na stałym elemencie, który rampą łączy dolny i górny, pokryty zielenią poziom kładki.

Sprawdźcie także dwa inne projekty: nagrodzony drugim miejscem most studentów z Politechniki Poznańskiej oraz wyrózniony zielony most autorstwa Kamili Ziółkowskiego.

 

oprac.: Dobrawa Bies

ilustracje dzięki uprzejmości Alicji Maculewicz Emilii Dzięgelewskiej

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE