NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

DOM PONADPOKOLENIOWY – historia rodzinna studenta poznańskiego UAP

30 kwietnia '24

Projekt DOM PONADPOKOLENIOWY stanowi wyjątkowy pomysł, mający swoje źródło na poznańskim Świerczewie. Jego twórcą jest Michał Kościuk  student Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zainspirowany bogatym dziedzictwem rodzinnych korzeni, postanowił stworzyć coś więcej niż tylko budynek. Jego DOM to niezwykła podróż przez pokolenia, gdzie historia i współczesność splatają się w jedną niepowtarzalną opowieść.

wizualizacja

wizualizacja

© Michał Kościuk

historia rodzinna

Dom na poznańskim Świerczewie został wybudowany przez dziadków Michała Kościuka  Marię i Leona, na początku lat sześćdziesiątych. Ich celem było stworzenie miejsca, mogącego być domem zarówno dla ich rodziców  Anny i Witolda, jak i dla ich dzieci  Leszka i Piotra, ojca Michała. W latach dziewięćdziesiątych stał się on również domem dla matki Michała, Hanny, a niedługo potem także dla niego i jego siostry, będących czwartym pokoleniem mieszkańców.

model

model

© Michał Kościuk

charakterystyczne „Kostki Gierkowskie”

Budynek znajduje się w centralnej części osiedla, stanowiącego obecnie integralną część poznańskiej dzielnicy Wilda. Świerczewo wyróżnia się obfitością terenów zielonych, wpływających na jego atrakcyjności i unikatowy klimat. Większość osiedla tworzą budynki jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej o podobnej kubaturze i formie. Dominującymi obiektami są tzw. Kostki Gierkowskie, charakteryzujące się prostotą formy oraz łatwością budowy. Dzięki takiemu założeniu umożliwiono prowadzenie prac remontowych we własnym zakresie.

rzut

rzut

© Michał Kościuk

W okresie powstawiania domu powszechnym problemem było zdobycie materiałów budowlanych. Nawet te podstawowe, jak cement czy pustaki, wymagały stania w kolejkach, wykorzystania znajomości lub nawet oferowania „zachęt” w postaci różnych dóbr materialnych. Doskonałym odzwierciedleniem tamtejszej rzeczywistości jest wypowiedź jednej z respondentek z wywiadu przeprowadzonego przez Annę Wylegałą, socjolożkę i autorkę książki „Był dwór, nie ma dworu”:

W ogóle jeszcze jak dom budowali, to było ciężko coś kupić, materiał jakiś, czy co. Nie można było nic kupić. Ani cegły, ani cementu, ani… Tak było bardzo trudno o to. Było tak po trochu, po trochu kończyć ten domek. I tam były dwa mieszkania i taka kuchenka, i sień.

plan najbliżej okolicy

plan najbliżej okolicy

© Michał Kościuk

Współczesna rzeczywistość przedstawia się zgoła inaczej dostępność materiałów i dostawców jest ogromna, a sam rynek funkcjonuje dynamicznie i sprawnie. Niemniej jednak warto pamiętać o przeszłości i wysiłku, jaki wówczas należało włożyć w to, by wybudować własny dom. 

koncepcja rozbudowy

Pomysł na rozbudowę wynika z potrzeby większej przestrzeni, odzwierciedlającej zmieniający się styl życia i sposoby użytkowania domu. Jednocześnie silne przywiązanie do miejsca i jego historii stanowi główny powód, dla którego mieszkańcy nie chcą opuszczać swojej rodzinnej przestrzeni. Michał Kościuk podkreśla emocjonalne przywiązanie do świerczewskiego domu:

Rozum może mówić jedno, ale w takich przypadkach to serce wybiera.

przekrój

przekrój

© Michał Kościuk

Nowa część budynku charakteryzuje się prostą, geometryczną formą. Jej główny cel to dostarczenie dodatkowej przestrzeni dla części dziennej oraz stworzenie płynnego połączenia między wnętrzem domu a przylegającym ogrodem. Duże przeszklenia i starannie zaprojektowane pomieszczenia sprzyjają przepływowi światła i powietrza, umożliwiając jednocześnie korzystanie z otaczającej zieleni. Ta harmonia między architekturą a naturą stanowi kluczowy element nowego wizerunku budynku, podkreślający jego charakter i łączący go z pięknem otoczenia.

W nowym skrzydle zaplanowano utworzenie otwartej strefy dziennej, łączącej salon, jadalnię i kuchnię. Aby podkreślić charakter obiektu, zastosowano szlachetne materiały, takie jak kamień naturalny czy parkiet. Dodatkowo, meble fornirowane o subtelnym wzornictwie stają się uzupełnieniem nowoczesnego wnętrza, nadając mu ponadczasowego charakteru. Istniejąca zabudowa przejdzie generalny remont, w trakcie którego pomieszczenia zostaną zmodernizowane i dostosowane do współczesnych standardów, częściowo zmieniając swoje funkcje. Całość projektu charakteryzuje harmonijne połączenie funkcjonalności i komfortu z estetyką przestrzenną.

projekt

projekt

© Michał Kościuk

aktualny temat

W procesie intensywnej urbanizacji, której podlegają miasta, kwestie zabudowy, przebudowy i remontów są coraz bardziej powszechne. Zamiast budować nowe obiekty, docenia się potencjał istniejących struktur, adaptując je do zmieniających się potrzeb i standardów, wykorzystując je w sposób efektywny, wydajny i odpowiedzialny z punktu widzenia przyszłych pokoleń. Upcykling staje się coraz popularniejszą praktyką.

Projekt Michała Kościuka to nie tylko koncepcja rozbudowy budynku, lecz także manifestacja troski o dziedzictwo i odpowiedzialności za przyszłość. DOM PONADPOKOLENIOWY jest próbą stworzenia miejsca, spełniającego potrzeby nowoczesnego życia, równocześnie integrującego się z otoczeniem i przeszłością, tworząc coś wyjątkowego i trwałego. Stanowi swoisty manifest troski o to, co najcenniejsze: nasze miejsce na ziemi. Młody architekt wzywa do refleksji nad wartością historii i tradycji oraz do działania na rzecz ich zachowania i przekazania kolejnym pokoleniom.

wizualizacja

wizualizacja

© Michał Kościuk

 
Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE