NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Lampa QUATRO ILUMINARE – wyróżniony projekt studentów Politechniki Gdańskiej

02 maja '24

Kacper Bernat, Oliwia Kłos i Mateusz Fuks  studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej zdobyli wyróżnienie w konkursie „Oprawa oświetleniowa do przestrzeni publicznych i komercyjnych”, organizowanym przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego. Ich praca Quatro iluminare” została doceniona za prostotę formy i konstrukcji. Studenci stworzyli uniwersalny system oświetlenia związanego z transportem publicznym.

plansza

plansza

© Kacper Bernat, Oliwia Kłos, Mateusz Fuks

idea projektu

Konkurs „Oprawa oświetleniowa do przestrzeni publicznych i komercyjnych” został rozstrzygnięty w lutym 2024 roku, o czym pisaliśmy  na naszym portalu: https://www.architekturaibiznes.pl/konkurs-wyniki/konkurs-oprawa-oswietleniowa,27521.html Wyróżniony projekt „Quatro iluminare” proponuje praktyczne rozwiązania, mogące być wykorzystane w ogólnodostępnym transporcie publicznym. Transport ten bez wątpienie jest jedną z głównych gałęzi przyszłościowego zrównoważonego rozwoju.

Korzystając z autobusu, tramwaju, pociągu lub metra przyczyniamy się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz redukcji korków drogowych, spowodowanych nadmierną ilością samochodów. Jednakże, przebywając na dworcach autobusowych, kolejowych lub stacjach metra niejednokrotnie odczuwamy zagrożenie. Chodzi między innymi o przejścia podziemne, długie tunele, ruchome schody czy platformy peronowe. Jedną z przyczyn dyskomfortu pasażerów może być niewystarczające oświetlenie przestrzeni publicznych.

Zachętą do coraz częstszego korzystania z komunikacji miejskiej może być dbałość o odpowiednie oświetlenie, nie tylko rozświetlające przestrzeń, ale także tworzącą wyjątkową „ścieżkę wrażeń”

wizualizacja

wizualizacja

© Kacper Bernat, Oliwia Kłos, Mateusz Fuks

główne założenia projektowe

Lampa QUATRO ILUMINARE dzięki swojej prostocie pozwala na stworzenie różnorodnych instalacji świetlnych. Jedną z głównych cech tego oświetlenia jest jego uniwersalny charakter, umożliwiający dostosowanie do każdej przestrzeni dzięki systemowi modułowemu, który można dostosować do potrzeb inwestora.

Istotną cechą projektu jest również jego funkcjonalność. QUATRO ILUMINARE może być lampą dostarczającej światło zarówno w poziomie, jak i w pionie (jako lampa ścienna lub sufitowa). Istnieje także opcja zamontowania dodatkowej ramy z dyfuzorem z polikarbonatu. Warto wspomnieć także o zintegrowanym systemie informacyjnym emergency, pozwalającym na emitowanie czerwonego światła w sytuacjach kryzysowych.

prototyp

prototyp

© Kacper Bernat, Oliwia Kłos, Mateusz Fuks

konstrukcja i użyte materiały

Lampa QUATRO ILUMINARE stanowi prostą i spójną konstrukcję. Jej podstawowym elementem są dwa arkusze blachy perforowanej ze stali nierdzewnej o wymiarach 48 cm x 48 cm, w których umieszczone są otwory o wymiarach 2 cm x 2 cm. Te dwie płyty są połączone ze sobą za pomocą stalowej ramy o szerokości 5 cm, co umożliwia ukrycie źródła światła LED. Kabel zasilający jest wyprowadzony przez niewielki otwór w ramie i podłączony do źródła prądu. Montaż oświetlenia odbywa się przy użyciu haków i kołków rozporowych. Aby uzyskać efekt podświetlenia tła, lampa została odsunięta od ściany o 5 centymetrów.

Wykorzystanie blachy perforowanej ze stali nierdzewnej pozwala na stworzenie solidnej i wytrzymałej konstrukcji, odpornej na różnego rodzaju uszkodzenia, jednocześnie będące lekką i łatwą w montażu formą. Materiał ten jest również odporny na korozję, co gwarantuje proponowany stopień ochrony IP65.

przekrój

przekrój

© Kacper Bernat, Oliwia Kłos, Mateusz Fuks

Źródłem światła w tym projekcie jest taśma LEDowa Kanlux STRIP LCOB, charakteryzująca się równomiernym rozprowadzeniem światła. Proponowane są dwie temperatury barwowe: zimna (5000K - dzień) i ciepła (3000K - noc) oraz dodatkowe czerwone światło.

widok eksplodowany

widok eksplodowany

© Kacper Bernat, Oliwia Kłos, Mateusz Fuks

Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE