Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Projekt inżynierski Aleksandry Boszke wyróżniony przez SARP Wybrzeże!

14 czerwca '24
w skrócie
  1. Projekt Aleksandry Boszke „Młodzieżowe Centrum Wsparcia” Otwarte Centrum Terapii Uzależnień i Zaburzeń Emocjonalnych przy ul. Romualda Traugutta w Sopocie jest odpowiedzią na rosnące problemy emocjonalne młodzieży.
  2. Pandemia, szybkie tempo życia, brak więzi międzyludzkich i niestabilna sytuacja wojenna przyczyniają się do wzrostu depresji, lęku i obniżonego nastroju u 20% młodzieży, w tym 187,9 tys. dzieci z Ukrainy w Polsce.
  3. Projekt ma na celu stworzenie uzdrowiskowego ośrodka w Sopocie dla młodzieży z zaburzeniami emocjonalnymi, wspierającego zdrowie psychiczne.
  4. Ośrodek będzie oferował zielony dziedziniec, strefy terapii, sportu, kreatywności i coworkingu, a także całodobowy dostęp do psychoterapeuty i telefonu zaufania.
  5. Projekt uwzględnia ideę „green therapy”, lokalne materiały, naturalną wentylację, zielone dachy, zbiorniki retencyjne deszczówki i półprzepuszczalne nawierzchnie wspierające bioróżnorodność.
     
  6. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu AiB

Aleksandra Boszke z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, stworzyła wyróżniony przez SARP Oddział Wybrzeże projekt, będący odpowiedzią na rosnące problemy emocjonalne wśród młodego pokolenia. Jej „Młodzieżowe Centrum Wsparcia”, czyli Otwarte Centrum Terapii Uzależnień i Zaburzeń Emocjonalnych przy ul. Romualda Traugutta w Sopocie to ośrodek o funkcji uzdrowiskowej dla młodzieży dotkniętej zaburzeniami emocjonalnymi. Jest przestrzenią, mającą wpływać na poprawę kondycji psychicznej młodych osób.

aksonometria

aksonometria

© Aleksandra Boszke

idea

Izolacja związana z pandemią, wysokie tempo życia, nadmiar obowiązków, niepewność jutra oraz brak więzi międzyludzkich powodują, że u nastolatków obserwuje się wysokie wskaźniki depresji, lęku i obniżonego nastroju. Szacunki ekspertów wskazują, że ten problem zdrowotny występuje już u 20% młodzieży. Wyraźnie niestabilna sytuacja wojenna na świecie również przyczynia się do tego zjawiska. Do Polski przyjechało 187,9 tysiąca dzieci i młodzieży z Ukrainy, poszukujących bezpiecznego środowiska, zarówno fizycznego, jak i mentalnego.

program funkcjonalny

program funkcjonalny

© Aleksandra Boszke

program

Teren objęty projektem zlokalizowany jest w Sopocie przy ulicy Drzymały i Traugutta, w bezpośrednim sąsiedztwie morza, dzięki czemu może pełnić funkcje lecznicze. Program założenia bazuje na zielonym dziedzińcu, będącym otwartą przestrzenią półprywatną, która wyznacza pozostałe strefy funkcjonalne. Lobby z gastronomią przy głównym wejściu otwiera obiekt na morze za pomocą szklanego łącznika oraz otwartego tarasu. Połączone są ze strefą terapii, z której jest dostęp do strefy sportowo-rekreacyjnej z siłownią oraz salą do zajęć takich jak joga czy aerobik. Dodatkowo łączą się ze strefą kreatywno-warsztatową oraz przestrzenią coworkingową. Strefa nocna z pokojami pobytowymi dla gości oraz ich rodzin jest odizolowana i wyciszona, znajduje się na piętrze obiektu. Każdy pokój ma własną, prywatną łazienkę. Całość połączona jest komunikacją poziomą oraz pionową, w postaci trzech klatek schodowych i windy.

Zgodnie z programem funkcjonalnym budynku, znajdują się w nim między innymi sale do terapii indywidualnej, grupowej i rodzinnej, a także alternatywne obszary terapeutyczne, takie jak arteterapia i ergoterapia. Ponadto placówka zapewnia dostęp do całodobowego psychoterapeuty lub telefonu zaufania.

funkcje

funkcje

© Aleksandra Boszke

„green therapy”

Istotna dla projektu jest idea terapii poprzez naturę oraz wpływ natury na organizm. Pobliska zieleń została „wpuszczona” do ośrodka poprzez utworzenie zielonego dziedzińca utrzymującego lokalną bioróżnorodność i stanowiącego główne miejsce spotkań oraz wymianę myśli. Zielone dachy oraz ogródki społeczne mają za zadanie w sposób bezpośredni przybliżyć naturę do użytkownika przestrzeni.

wizualizacja

wizualizacja

© Aleksandra Boszke

atmosfera budynku

Zdaniem Ernsta Neuferta:

barwy mogą być czynnikami oddziałującymi na ludzi, tj. wywołującymi dobre lub złe samopoczucie, aktywność lub pasywność. Stosowanie barw [...] w szpitalach przyczynia się do efektywniejszego leczenia pacjentów. [...] Największą „aktywność” ma barwa pomarańczowa, następnie żółta, czerwona, zielona i purpurowa.

Kolorystyka obiektu została utrzymana w ciepłych barwach, a naturalne oświetlenie oraz dobra izolacja pomieszczeń wpływają na komfort i samopoczucie osób korzystających z ośrodka.

wizualizacja

wizualizacja

© Aleksandra Boszke

strategie proekologiczne

Zielone dachy pozwalają na polepszenie mikroklimatu i redukują miejską wyspę ciepła. Drewniane panele żaluzje obrotowe, znajdujące się na fasadach, chronią przed letnim słońcem, natomiast przepuszczają promienie zimą. Forma obiektu pozwala również na naturalną wentylację i przewietrzanie. Część nawierzchni jest półprzepuszczalna, a obiekt wyposażono w zbiorniki retencyjne na deszczówkę, używaną do pielęgnowania terenów zielonych.

wizualizacja

wizualizacja

© Aleksandra Boszke

Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
INSPIRACJE