Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Reprezentantki Polski z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zdobyły II miejsce w międzynarodowym konkursie „Saint-Gobain Architecture Student Contest”!

19 czerwca '24

Międzynarodowe jury przyznało nagrody w 19. edycji konkursu „Saint-Gobain Architecture Student Contest”. Studenci z ponad 224 uczelni z 29 krajów stanęli przed zadaniem zaprojektowania osiedla mieszkaniowego w Helsinkach w Finlandii. Zwyciężył zespół z Portugalii, tuż za nimi na podium uplasowały się natomiast reprezentantki Polski z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Zespół w składzie: studentki: Aleksandra Tądel, Magdalena Strauchmann, opiekunowie: dr inż. arch. Elżbieta Komarzyńska-Świeściak i dr. inż. arch. Marek Lamber

Laureatki II nagrody:  Aleksandra Tądel, Magdalena Strauchmann oraz ich opiekunowie: dr Elżbieta Komarzyńska-Świeściak i dr Marek Lamber

© Saint-Gobain

idea konkursu

Tegoroczna edycja konkursu skupiła się na przekształceniu i rewitalizacji działki w pobliżu Viikki Research Farm i Veterinary Teaching Hospital, które są częścią Uniwersytetu Helsińskiego. Studenci mieli za zadanie zaprojektować przestrzenie mieszkalne harmonijnie wpisujące się w otoczenie, z naciskiem na tymczasowe zakwaterowanie dla studentów i naukowców oraz stałe lokale dla mieszkańców. Najtrudniejszą częścią zadania było zintegrowanie nowych budynków z istniejącymi strukturami, okoliczną zielenią oraz infrastrukturą edukacyjną i badawczą, aby stworzyć spójną i funkcjonalną przestrzeń miejską. Uczestnicy musieli zrealizować kilka zadań:

  • Zaprojektować nowy budynek wysokościowy, który mógłby służyć jako tymczasowe lub stałe mieszkania.

  • Zaadoptować istniejący budynku biurowy na stancje dla odwiedzających naukowców lub studentów.

  • Połączyć budynki zewnętrzną przestrzenią zieloną.

  • Uwzględnić koncepcję zrównoważonego rozwoju, w tym cyrkularności, wbudowanego śladu węglowego i efektywności energetycznej, aby zapewnić niski wpływ na środowisko.

 
W Saint-Gobain jesteśmy przekonani, że architektura wraz z budownictwem może stanowić strategiczną odpowiedź na kluczowe wyzwania, jakie niesie ze sobą zmiana klimatu, niedobór zasobów i urbanizacja. Podobnie jak przemysł budowlany, architekci stoją na czele transformacji w kierunku tworzenia zrównoważonych miejsc do życia, aby zapewnić jego wysoką jakość oraz wydajne pod względem zasobów rozwiązania budowlane, które szanują środowisko. Mogą oni dokonać rzeczywistej zmiany w świecie, w którym w 2050 roku 7 na 10 osób będzie mieszkać w miastach, a 80% istniejących budynków będzie nadal użytkowanych. Jury i ja byliśmy szczęśliwi, mogąc spotkać przyszłych architektów tak głęboko zaangażowanych w tworzenie projektów, które mają lepszy wpływ na ludzi i mniejszy ślad węglowy oddziałujący na naszą planetę — stwierdził Benoit Bazin, CEO Grupy Saint-Gobain Glass.

międzynarodowe jury

Międzynarodowy finał poprzedzały lokalne preselekcje, w których Aleksandra Tądel i Magdalena Strauchmann zdobyły I nagrodę. W kapitule 19. edycji konkursu zasiedli: Alicja Kuczera (CEO, Polish Green Building Council, Chair of the GBC CEO Network, World Green Building Council), Tuomas Hakala (Head of Unit, Helsinki City Planning Department), Jaana Ihalainen (CEO, Helsinki University Properties Ltd), Rainer Mahlamäki (Founder, Lahdelma & Mahlamäki Architects), Francis Rambert (Head of Architectural Creation Department, Cite de l'architecture et du patrimoine), Carl Bäckstrand (Vice-President, Architects Council of Europe, Deputy CEO, White Arkitekter), Pascal Eveillard (Director of Sustainable Construction, Saint-Gobain) oraz Karel Sedláček (Building Science Marketing Manager, Saint-Gobain).

Skład jury został dobrany tak, aby odzwierciedlać różnorodność i głębokie zrozumienie dla zrównoważonego rozwoju w architekturze. Członkowie pochodzą z różnych środowisk zawodowych i geograficznych, co umożliwiło wszechstronną ocenę projektów. Specjaliści połączyli lokalną wiedzę na temat kontekstu miejskiego Helsinek, bogate doświadczenie akademickie, krytyczne spojrzenie na architekturę oraz praktyczną wiedzę o zrównoważonych praktykach budowlanych. Dzięki zróżnicowanemu doświadczeniu każdy aspekt zgłoszonych projektów mógł być szczegółowo omówiony, co zapewniło uczestniczkom i uczestnikom uczciwą i kompleksową ocenę. Jury obserwuje wzrastający poziom prac konkursowych, a jednym z najważniejszych elementów oceny staje się analiza wpływu budynku na środowisko w całym cyklu jego życia. Jednocześnie projekty muszą spełniać wymagania funkcjonalne i użytkowe, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla uczestniczek i uczestników konkursu.wizualizacja projektu „Rurban Habitat”

wizualizacja projektu „Rurban Habitat”

© Aleksandra Tądel i Magdalena Strauchmann

projekt „Rurban Habitat”

W międzynarodowym finale zwyciężył projekt „SIENI PARK” zespołu z Portugalii. Drugie miejsce zajął zespół z Polski z projektem „Rurban Habitat”Aleksandra Tądel i Magdalena Strauchmann, reprezentantki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej opracowały go pod opieką dr Elżbiety Komarzyńskiej-Świeściak i dr. Marka Lambera. Miejsce trzecie przypadło natomiast przedstawicielom Korei Południowej za projekt „From Boundary To Gateway”. Obowiązująca od tego roku nagroda specjalna Teacher Prize, przyznawana przez opiekunów projektów, powędrowała do studentki z Malezji za projekt „Viikki — The Edu-Buoyancity”. Z kolei znane już wyróżnienie Student Prize, o którym decydują wszystkie zespoły biorące udział w konkursie, trafiło do reprezentantów Libanu za projekt „Eco-Habitat: Greenhouse Dorms and Urban micro climate”.

„Rurban Habitat” prezentuje wizję architektury cyrkularnej w półmiejskiej części Helsinek. Wykorzystując podejście „badaj, redukuj, ponownie używaj, produkuj i integruj”, projekt ten szanuje istniejący kontekst i korzysta z lokalnych oraz pasywnych rozwiązań. Modułowy design domów rdzeniowych promuje adaptowalność, prefabrykację oraz produkcję zielonej energii. Projektowanie alocentryczne umożliwiło stworzenie inkluzywnego środowiska dla wszystkich, wzbogaconego o innowacyjną przestrzeń badawczo-kreatywną. Projekt wyróżniał się silnym zaangażowaniem w zrównoważony rozwój. Starannie przemyślane rozwiązania, zachowanie istoty obszaru Viikki oraz liczne inicjatywy wspierające bioróżnorodność i ochronę zielonych przestrzeni przyniosły mu drugą nagrodę. Jury szczególnie doceniło harmonijne połączenie starych i nowych elementów oraz nacisk na rozwiązania cyrkularne.

wizualizacja projektu „Rurban Habitat”

wizualizacja projektu „Rurban Habitat”

© Aleksandra Tądel i Magdalena Strauchmann

opracowała: Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
INSPIRACJE