PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

Fasada XXI wieku? Postaw na wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne!

28 stycznia '22

Wielkoformatowe przeszklenia ze szkła COOL-LITE® XTREME 61/29 (II) od Saint Gobain Glass

Przepis na nowoczesny budynek? Oryginalna bryła, odpowiednie usytuowanie względem kierunków świata oraz przeszklona fasada będąca dziś gwarancją komfortu użytkowników bez obciążania środowiska naturalnego. Szkło przeciwsłoneczne nowej generacji wybierane jest przez architektów nie tylko z uwagi na walory estetyczne, ale i  trwałość, bezpieczeństwo oraz funkcjonalność, dzięki którym potrafi sprostać najbardziej rygorystycznym wymaganiom w  dziedzinie zrównoważonego budownictwa i psychologii architektury.

Szkło stosowane jest w architekturze od ponad 2000 lat. Dziś jest jednym z najpopularniejszych materiałów służących do wznoszenia imponujących, trwałych i pięknych budowli. Projektanci doceniają jego wszechstronność, możliwości aranżacyjne i parametry, inwestorzy i użytkownicy estetykę oraz komfort, jaki zapewnia. U Stefana Żeromskiego pojęcie „szklane domy”, którym na początku XX wieku posługiwali się bohaterowie „Przedwiośnia”, symbolizowało nowoczesność i dobrobyt osadzony w architekturze przyszłości. W nowym tysiącleciu szkło nadal jest symbolem innowacyjności i elegancji, a przeszkolone elewacje biurowców górujących nad metropoliami stały się ich nieodłącznym elementem.

Jednak w czasach, gdy wysokie temperatury na Ziemi dają o sobie coraz mocniej znać, na pierwszy front wysuwa się szkło przeciwsłoneczne. Dzięki ulepszonym właściwościom zapewnia balans między komfortem świetlnym i termicznym bez chodzenia na kompromisy, stając się odpowiedzią na potrzeby współczesnego rynku i światowe wyzwania z zakresu ekologii oraz wellbeingu.

Ochrona przeciwsłoneczna zapewniająca niezrównany komfort termiczny bez straty dostępu do światła dziennego.

Ochrona przeciwsłoneczna zapewniająca niezrównany komfort termiczny bez straty dostępu do światła dziennego.

© Saint-Gobain

Komfort? Na wielu poziomach!

Współczesne przeszklenia nie są już tylko „oknem na świat” i źródłem światła dziennego we wnętrzach dzięki różnorodnym funkcjom wpływają na bilans energetyczny budynku czy zapewniają lepszą izolacyjność akustyczną.
Dostępne na rynku szyby nowej generacji są dziś dopasowane do potrzeb użytkowników i mogą pochwalić się doskonałymi parametrami nie tylko wizualnymi, ale i użytkowymi, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego bilansu energetycznego budynków czy, jak w przypadku szkła przeciwsłonecznego zarządzaniu ciepłem. Jest to kwestia niezwykle istotna nie tylko ze względu na komfort termiczny i ekonomiczny inwestora, lecz także z przyczyn ekologicznych, które znajdują swoje odzwierciedlenie w regulacjach budowlanych na rynkach europejskich.

Ogrzewanie, klimatyzacja i oświetlenie budynków to aspekty stanowiące najwyższy wydatek energetyczny w Europie. W związku z tym branża budowlana zobowiązana jest do zapewniania inwestorom materiałów o odpowiedniej izolacyjności cieplnej, gwarantujących ochronę przeciwsłoneczną, jak również pozwalających na optymalne wykorzystanie światła dziennego i czerpania darmowych zysków z energii słonecznej

mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

Wielkoformatowe przeszklenia wykonane z wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego sprawdzą się tu idealnie. Jeśli zostaną skomponowane w sposób świadomy, mogą stać się jeszcze silniejszym sprzymierzeńcem człowieka w walce o środowisko naturalne i komfort funkcjonowania następnych pokoleń.
Dlaczego szkło przeciwsłoneczne jest tak istotnym elementem nowoczesnego budynku? Ponieważ pomaga skutecznie zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię elektryczną niezbędną do oświetlenia ischłodzenia wnętrz. Jak to możliwe?

Nowoczesne szkło przeciwsłoneczne posiada specjalną powłokę blokującą znaczną część energii emitowanej przez promienie słoneczne docierające do pomieszczeń i powodującej ich przegrzewanie. Nasz nowy produkt, szkło COOL-LITE® XTREME 61/29 (II), wyposażony jest w potrójną warstwę srebra o ekstremalnie wysokiej selektywności (S≥2), która wpuszczając do środka dużą ilość światła widzialnego skutecznie odfiltrowuje ponad 2/3 ciepła słonecznego (wartość g = 0,27) dla utrzymania optymalnej temperatury w pomieszczeniach

wyjaśnia Monika Naczeńska.

Budynek Varso I i Varso II w Warszawie. Szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE® SKN 176 II. Inwestycja posiada certyfikat BREEAM na poziomie „Outstanding” oraz WELL Core&Shell na poziomie Gold.

Varso 1 i Varso 2 w Warszawie. Szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE® SKN 176 II. Inwestycja posiada certyfikat BREEAM na poziomie „Outstanding” oraz WELL Core&Shell na poziomie Gold.

© Saint-Gobain

W czasach, gdy anomalnie pogodowe i temperaturowe występują coraz częściej, rozwiązania pomagające chronić użytkowników budynków przed upałem oraz zrezygnować z kosztownej i energochłonnej klimatyzacji, są na wagę złota. Zyski będą tu potrójne — dla użytkowników, ich portfeli oraz planety. Nie tylko w postaci niższych rachunków za prąd, ale także mniejszego zużycia surowców nieodnawialnych.

Piękno za szkłem

Wizualna siła przeszkleń XXL nieustannie zyskuje na atrakcyjności wśród architektów, którzy często sięgają po tafle wielkogabarytowe. Duże przeszklenia podnoszą atrakcyjność całego budynku, nadając mu nowoczesny i wyrafinowany sznyt, a im większe mają wymiary, tym więcej korzyści płynie dla użytkowników. Szkło jest na tyle trwałym i bezpiecznym rozwiązaniem, że panele o wielkości 18 metrów, jeśli wzbudzają dziś dyskusje, to jedynie ze względu na efekt WOW, który wywołują.
Aktualne trendy dotyczące szkła w architekturze, zwłaszcza w kontekście obiektów komercyjnych, kładą nacisk na to, jak szklana fasada prezentuje się nie tylko z zewnątrz budynku, ale i od środka. Najbardziej pożądanym efektem jest wizualne „zanikanie szyby”, która sprawia wrażenie nieograniczonego połączenia wnętrza z otaczającym światem i naturą.

Duże przeszklenia w budynkach mieszkalnych i usługowych powinny charakteryzować się wybitną estetyką pozwalającą uzyskać efekt dyskretnej i nieskazitelnej szklanej fasady, która zapewnia rzeczywisty widok na to, co po drugiej stronie szyby. Szkło COOL-LITE® XTREME 61/29 (II) charakteryzuje się ulepszonym, neutralnym wyglądem (zarówno w odbiciu, jak i transmisji) niezależnie od kąta obserwacji oraz wiernym odwzorowaniem kolorów. Produkt ten jest naszą odpowiedzią na najnowsze trendy w architekturze i doskonale sprawdzi się w roli głównej na elewacji nowoczesnej inwestycji dodaje Monika Naczeńska. Z uwagi na deklarację środowiskową EPD, którą posiada, szkło COOL-LITE® XTREME 61/29 (II) może być z powodzeniem stosowane w budynkach ubiegających się o przyznanie certyfikatów zrównoważonego rozwoju, takich jak BREEAM, LEED czy WELL. Zatem jest to także produkt, który podnosi prestiż inwestycji.

W ostatnich latach szkło zyskuje na popularności i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Materiał ten nie tylko świetnie się prezentuje, nadaje bryłom budynków wizualnej „lekkości” i spaja wnętrza z otaczającym światem  odpowiednio dobrane przeszklenia podnoszą komfort użytkowania obiektów i przyczyniają się do zwiększenia ich neutralności klimatycznej, co ma niebagatelne znaczenie w obecnych czasach. Za sprawą nowoczesnego szkła przeciwsłonecznego jesteśmy w stanie korzystać w pełni z dobroczynnej mocy promieni słonecznych, kreując pięknie doświetlone i jednocześnie niepodatne na przegrzanie wnętrza, w których każdy z nas będzie czuł się dobrze.

 

Więcej informacji na stronie firmy Saint-Gobain Glass w portalu PdA.
oraz na stronie: Saint-Gobain Glass

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE