Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B

Vitrintec – z myślą o środowisku

23 marca '21


Zero waste i ekologiczne przedsiębiorstwo to coś, co w obecnych czasach stało się rzeczą kluczową. Podstawowym aspektem tego zabiegu jest pozytywny wpływ na środowisko, klientów i własną kulturę korporacyjną. Nie możesz być naprawdę skuteczny, jeśli od samego początku nie stawiasz sobie tego za cel. Wszystkie procesy w firmie powinny być tworzone z myślą o oszczędności energii i materiałów.

Jaki materiał jest bardziej wszechobecny od plastiku? Niewątpliwie aluminium, ale w przeciwieństwie do np. plastikowych toreb, które zagrażają życiu morskiemu i niszczą planetę, aluminium jest w rzeczywistości dobre dla środowiska. Przynajmniej tak jest, jeśli poświęcimy czas, aby je poddać recyklingowi. Dlaczego więc to robić? Powodów jest wiele. Zapewnia to wiele korzyści środowiskowych, ekonomicznych i społecznych oszczędza energię, czas, pieniądze i cenne zasoby naturalne; tworzy miejsca pracy i pomaga płacić za usługi społeczne, które poprawiają jakość życia milionów ludzi.

fot.: © Vitrintec

Jak brak recyklingu aluminium szkodzi środowisku?

Globalnie przemysł aluminiowy emituje rocznie miliony ton gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, który przyczynia się do globalnego ocieplenia. Chociaż aluminium stanowi zaledwie 1,4% tony śmieci w masie, według Container Recycling Institute stanowią 14,1% wpływu gazów cieplarnianych związanych z zastąpieniem przeciętnej tony śmieci nowymi produktami wykonanymi z materiałów pierwotnych. Podczas wytopu aluminium powstają również tlenki siarki i azotu, dwa toksyczne gazy, które są kluczowymi elementami smogu i kwaśnych deszczy.

Ile razy ten sam kawałek aluminium można poddać recyklingowi?

Nie ma ograniczeń co do tego, ile razy aluminium może zostać poddane recyklingowi dlatego jest takim dobrodziejstwem dla środowiska. Jest ono uważane za metal ekologiczny, co oznacza, że ​​można je wielokrotnie odzyskiwać bez strat materiału. Recykling aluminium nigdy nie był tańszy, szybszy ani bardziej energooszczędny niż obecnie. Ludzie oszczędzają energię dzięki recyklingowi aluminium.

Recykling pozwala zaoszczędzić od 90% do 95% energii potrzebnej do produkcji aluminium z rudy boksytu. Nie ma znaczenia, czy produkujesz profile, puszki, czy rynny dachowe, po prostu o wiele bardziej energooszczędny jest recykling niż wytwarzanie aluminium z pierwotnych zasobów naturalnych.

Bycie ekologicznym nie tylko poprawia naszą planetę i środowisko, ale także zmniejsza negatywne skutki zdrowotne w naszych społecznościach. Według EPA wyższe emisje gazów cieplarnianych mogą szkodzić zdrowiu ludzkiemu. W Vitrintec od dawna się dba o to, aby aluminium, które jest wykorzystywane do produkcji systemów było w obiegu zamkniętym, czyli takim, który pozwala wielokrotnie je wykorzystać.

fot.: © Vitrintec

Więcej niż recykling

Profile produkowane przez firmę są najniższymi dostępnymi na rynku profilami, dzięki czemu zużycie aluminium jest ograniczone do minimum. Jest to jeden z wielu ukłonów w stronę natury. Od początku istnienia firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonej produkcji. Wszelkie działania podyktowane są troską o naturę, wykorzystywana jest więc zielona energia z ogniw fotowoltaicznych, zasilając nią hale produkcyjne. Ponadto praca jest wykonywana przy pomocy elektrooszczędnych narzędzi.


Więcej informacji na stronie firmy VITRINTEC w portalu A&B.

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE