Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Zobacz w portalu A&B!

VOX łączy obszary edukacji i biznesu jako partner 20. edycji Programu Edukacyjno-Projektowego

06 grudnia '21

Łączenie edukacji projektowej z branżą meblarską

Już od 20 lat na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu realizowany jest Program Edukacyjno — Projektowy (znany jako PE-P), którego celem jest łączenie edukacji projektowej z branżą meblarską. Studenci poznają specyfikę masowej produkcji, usprawniają swoje prace i nabierają doświadczenia niezbędnego w przyszłej pracy zawodowej. 20. edycja Programu Edukacyjno - Projektowego realizowana była przy ścisłym wsparciu m.in. marki VOX oraz Centrum Projektowego Lab150, kolejni partnerzy to Schattdecor oraz Egger, a patronat medialny objął portal BIZNESmeble.pl. Wystawa projektów studentów odbyła się w trakcie Targów Wnętrz Warsaw Home & Contract w październiku 2021.

PE-P od lat stanowi alternatywną formę kształcenia projektowego, która umożliwia studentom rozpoczęcie pracy zawodowej od razu po ukończeniu studiów. Jest to jedyny taki program w Polsce, stawiający na współpracę początkujących projektantów z doskonale znanymi na rynku markami. Wsparcie na każdym etapie programu zapewnili partnerzy 20. edycji Programu Edukacyjno-Projektowego: marka VOX, Centrum Projektowe Lab150, Schattdecor i Egger.

Specjaliści, którzy uczestniczyli w projekcie.

Specjaliści, którzy uczestniczyli w projekcie.

© Igor Drozdowski

Realne potrzeby odbiorców

Długofalowy projekt doskonale wpisuje się w koncepcję działania marki VOX. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła ona badania realnych potrzeb odbiorców za pomocą metodologii design thinking. Nad produktami dopasowanymi do różnych stylów życia pracują multidyscyplinarne zespoły, w skład których, oprócz projektantów, wchodzą psychologowie, etnografowie czy socjologowie. Podczas Programu Edukacyjno-Projektowego studentom kierunku projektowania mebli w Poznaniu pomagali eksperci i specjaliści VOX, m.in. Katarzyna Bryze, szefowa R&D oraz projektantki: Dorota Balewicz oraz Natalia Polakowska. Dodatkowym wymiarem tej współpracy jest konfrontacja z biznesem na wczesnym etapie oraz projektowanie w środowisku realnych ograniczeń i możliwości.

PE-P 2021

PE-P 2021

© VOX

Nowa rzeczywistość

Hasłem przewodnim 20. edycji Programu Edukacyjno-Projektowego były „Nowe Funkcjonalności”. Temat związany jest bezpośrednio ze zmianami zachodzącymi we współczesnym świecie. Ze względu na rzeczywistość pandemiczną mnóstwo czasu spędzaliśmy w mieszkaniach oraz domach, dlatego właśnie takie przestrzenie wymagają reorganizacji oraz dostosowania do zmieniających się ciągle warunków.
Domownik, pracownik i uczeń to różne role stale przeplatające się w ciągu dnia oraz mieszające się z otaczającą rzeczywistością.

Joanna Lisiecka z Pracowni Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem opowiada o projekcie:
Grupa 20 studentów miała nowe zadanie, a mianowicie zderzyć się z rzeczywistością pandemiczną i stworzyć projekty, które będą odpowiadały nowym funkcjonalnościom i panelom ściennym. Zaczęliśmy od szeroko pojętych badań, a następnie studenci zapoznawali się z briefem projektowym. Kolejny krok dotyczył poznania procesu produkcji w firmach partnerskich. Po fazie prototypowania wybrane projekty zostaną przygotowane do wdrożenia na rynek.

Zespół 20 PE-P: studenci z prowadzącymi.

Zespół 20 PE-P: studenci z prowadzącymi.

© Igor Drozdowski

Liczy się wzajemna współpraca

Projekt PE-P organizowany jest przez profesor Katarzyną Laskowską oraz asystentkę Joannę Lisiecką, które zaznaczają, że wartości płynące z projektu to działania wielowymiarowe. Studenci uczą się pracy w zespole projektowym, mierzą się z realnymi potrzebami rynku, kontaktują się z profesjonalistami, a także uczą się tworzenia konceptów. Firmy działające na rynku od lat otrzymują natomiast świeże spojrzenie młodych twórców.
Do tej pory dzięki programowi PE-P wdrożono do produkcji ponad 30 projektów, a większość z nich jest wciąż wytwarzana. Przez ostatnie 20 lat powstało około 150 prototypów, natomiast 95% studentów uczestniczących w Programie Edukacyjno 
- Projektowym pracuje w zawodzie.

O pomysłach studentów, biorących udział w programie opowiada Dorota Balewicz, projektantka VOX:
Formy meblowe z założenia są pewną historią, relacją, która działa w przestrzeni i łączy użytkowników. Szczególnie podobało mi się wplatanie w nie roślin. W obszarze paneli naściennych studenci osadzili się dość mocno w samych propozycjach graficznych.

Projekt mebla Multi.

Projekt mebla Multi.

© Igor Drozdowski

Marka VOX wdraża najlepsze projekty

Marka VOX jest aktualnie na etapie weryfikacji wybranych podczas 20. edycji PE-P produktów.

Katarzyna Bryze, Head of R&D w VOX, zaznacza:
Kilka projektów wpisało się w filozofię VOX, jak na przykład Multi - wielofunkcyjny obiekt sprzyjający aktywności dzieci oraz integrujący je z rodzicami. Daje najmłodszym możliwość wspólnego gotowania z rodzicami, służąc za bezpieczny stolik, by po chwili zmienić się w teatrzyk lub przeobrazić w samochód. Projekt ten stylistycznie wpisuje się w kolekcję dla dzieci Tuli i może być jej bardzo ciekawym uzupełnieniem. Obecnie podlega finalnej weryfikacji i dopracowaniu detali pod produkcję masową.

Dodatkowo marka VOX rozważa wdrożenie drugiego pomysłu: uniwersalnego sekretarzyka Modiway. Pozwala on na pracę w pozycji siedzącej lub stojącej, a jego forma sprawia, że można symbolicznie zamknąć mebel po zakończeniu pracy, wyznaczając granicę pomiędzy życiem zawodowym a osobistym.

 

Więcej informacji na stronie firmy VOX w portalu PdA.

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
INSPIRACJE