Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Dom wielopokoleniowy w Piekarach

07 grudnia '21
Dane techniczne
Nazwa: „Dom wielopokoleniowy w Piekarach”
Kategoria: Dom jednorodzinny
Autorzy: Karolina Michalec, Katarzyna Jamioł, Tomasz Jaróg
Uczelnia: Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Opis domu wielopokoleniowego w Piekarach z wykorzystaniem rozwiązań eko.

Praca zgłoszona na konkurs studencki im. Haliny Skibniewskiej – ZDROWY DOM

 

Zaprojektowano dom dla rodziny trójpokoleniowej stanowiący obiekt wolnostojący (parter i pierwsze piętro) z garażem na dwa samochody osobowe, podpiwniczony. Jest bezpośrednio połączony ze szklarnią (ogrodem zimowym). Zagospodarowanie terenu obejmuje także cztery miejsca postojowe (w tym jedno przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami), oraz ogrody edukacyjne. Obiekt znajduje się przy głównej ulicy w miejscowości Piekary.

W trosce o środowisko wzbogacono projekt domu o rozwiązania ekologiczne. Jako priorytet zostało uznane ponowne użycie zasobów, które daje nam natura — słońce i wodę. Zadbano również o czyste powietrze na terenie działki. Zastosowane metody mają korzystny wpływ na środowisko oraz ich działanie nie prowadzą do jego degradacji. Do tych działań wykorzystane zostały najnowsze technologie dostępne na polskim rynku, jak i również naturalne sposoby. Jako priorytet postawiono retencje wody. Zatrzymywanie wody w krajobrazie jest istotne przy dzisiejszych zmianach klimatycznych. Odciąża to kanalizacje burzowe, a dodatkowo pozytywnie wpływa na mikroklimat. W okresach letnich prowadzi do obniżenia temperatury otoczenia. W projekcie zastosowano: ogrody edukacyjne (ogród roślin miododajnych, sad, ogród warzywny i ziołowy), ogród deszczowy, panele fotowoltaiczne, perowskity, zbiornik retencyjny zamknięty, słupki oczyszczające powietrze oraz nawierzchnie przepuszczalne.

jako priorytet zostało uznane ponowne użycie zasobów, które daje nam natura — słońce i wodę

jako priorytet zostało uznane ponowne użycie zasobów, które daje nam natura — słońce i wodę

© Karolina Miachalec, Katarzyna Jamioł, Tomasz Jaróg

ogrody edukacyjne

Ogrody edukacyjne zostały podzielone na kilka stref. Priorytetem było wprowadzenie roślin o wysokich właściwościach miododajnych, co pozytywnie wpłynie na populację pszczół. Warto przypomnieć, iż pszczoły mają istotne znaczenie. Odpowiadają za zapylanie roślin, których znaczny procent stanowią rośliny jadalne (warzywa, owoce, zioła). Ich wyginięcie może doprowadzić do negatywnych i znaczących skutków, które odbiją się zarówno na środowisku, jak i życiu człowieka. Dodatkowo wydzielono strefę pod ogród warzywny i ziołowy, którego celem jest zbiór roślin ekologicznych uprawianych przy wykorzystaniu naturalnych sposobów i ekologicznych metod ochrony roślin.

ogród deszczowy

Po stronie północnej działki zaprojektowano ogród deszczowy, który zbiera wodę opadową. Podłoże ma zdolność do szybkiego przesiąkania wody. Gatunki dobrano tak by za pomocą swoich korzeni oraz kłączy oczyszczały wodę opadową oraz zatrzymywały ją w gruncie dzięki czemu odciążona zostanie kanalizacja deszczowa.

ogrody edukacyjne

ogrody edukacyjne

© Karolina Miachalec, Katarzyna Jamioł, Tomasz Jaróg

panele fotowoltaiczne

W projekcie wykorzystano panele fotowoltaiczne, z których zebrana energia zostanie wykorzystana do wytworzenia prądu w domu, zasilenia oświetlenia zewnętrznego oraz ładowania samochodu elektrycznego. Jest to ekologiczny i niewyczerpywalny sposób pozyskiwania energii o niskiej szkodliwości dla środowiska, zwierząt i ludzi.

zbiornik retencyjny zamknięty

Woda deszczowa zostaje zgromadzona w zamkniętym zbiorniku retencyjnym, a jej nadmiar odprowadzany jest do gruntu. Pozwala to na jej ponowne wykorzystanie do podlewania roślin w ogrodzie. Jest to ekologiczny sposób na oszczędzanie wody, której zasób niebezpiecznie się zmniejsza przez szybko postępujące zmiany klimatyczne.

 jako priorytet
postawiono retencje wody

 jako priorytet postawiono retencje wody

© Karolina Miachalec, Katarzyna Jamioł, Tomasz Jaróg

perowskity

Jest to innowacyjna technologia, która również pozwala na gromadzenie oraz wykorzystanie wytworzonej energii z pomocą promieni słonecznych. Perowskity wykorzystano do pokrycia przeszklonych ścian i dachu szklarni. Wytworzona energia zostanie wykorzystana do ocieplenia przestrzeni w porach zimowych.

słupki oczyszczające powietrze

W słupkach wykorzystano filtr z włóknem węglowym, który ma za zadanie oczyszczanie otoczenia. Wykorzystano do tego materiały, które nie są szkodliwe dla środowiska. Ich zasięg dochodzi nawet do 10 metrów kwadratowych.

 jako priorytet
postawiono retencje wody

 jako priorytet postawiono retencje wody

© Karolina Miachalec, Katarzyna Jamioł, Tomasz Jaróg

nawierzchnia przepuszczalna

Wykorzystanie nawierzchni przepuszczalnych pozwala na poprawę stosunków wodnych na terenie działki. Ich celem jest umożliwienie przesiąkania wody do głębszych warstw gruntu, co pozwala na odciążenie kanalizacji deszczowych oraz poprawę wilgotności gleby.

 

Karolina Miachalec, Katarzyna Jamioł, Tomasz Jaróg


Ilustracje: © Autorzy

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE