Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Piękno wabi-sabi na 21 m² od studia Nadia Mitłosz Interiors

18 czerwca '20

Niewielka kawalerka znajduje się w budynku z lat 70. na Mokotowie w Warszawie. Była projektowana z myślą o wynajmie, ale jak się jej dobrze przyjrzeć minimaliści mogliby mieszkać tutaj dłużej. To za sprawą sprytnych i funkcjonalnych rozwiązań. Nadii Mitłosz na 21 metrach kwadratowych udało się zmieścić wiele.

Architektka z pracowni Nadia Mitłosz Interiors zainspirowała się filozofią projektowania wabi‑sabi. W niedoskonałościach niewielkiego mieszkania odkryła piękno m.in. w oryginalnej betonowej ścianie pełnej małych dziur, zadrapań czy chropowatości. Autentyczność ściany przełamała delikatny charakter wnętrza utrzymany w stonowanych kolorach beżach, bieli i szarości.

Funkcjonalna kawalerka na Mokotowie    Funkcjonalna kawalerka - jak urządzić kawalerkę

schody stały się dodatkową przestrzenią do przechowywania poszczególne schodki kryją w sobie szuflady

fot. Anna Michałek 

ukryta sypialnia

Na tak małej przestrzeni, gdzie tylko z jednej strony jest dostęp do naturalnego światła, bardzo trudno wydzielić poszczególne strefy, nie mówiąc już o pomieszczeniach. Tworzenie ścianek działowych nie tylko zaburzyłoby układ przestrzenny, ale i funkcjonalny. Architektka wpadła na inny pomysł. Owszem, łóżko oddzielone jest od kuchni ścianką wykonaną ze sklejki, która jednak została poprowadzona do pewnego momentu. Dzięki temu pomieszczenie jest wciąż dobrze naświetlone i nie budzi wrażenia sztuczności. Spragnieni snu mogą schować się w znajdującym się na podwyższeniu łóżku.

Prowadzące do niego schody stały się, obok szafy w korytarzu, dodatkową przestrzenią do przechowywania poszczególne schodki kryją w sobie szuflady. Na ich szczycie znajduje się jeszcze siedzisko, z którego można swobodnie korzystać z wiszącego w kuchni telewizora. Wyłożone poduszkami może pełnić funkcję mini kanapy. Tym samym architektka maksymalnie wykorzystała przestrzeń mieszkania przy równoczesnym niezagracaniu go.

Funkcjonalna kawalerka w Warszawie   Funkcjonalna kawalerka - funkcjonalne rozwiązania w kawalerce

architektka maksymalnie wykorzystała przestrzeń mieszkania przy równoczesnym niezagracaniu go

fot. Anna Michałek 

Projektantka zdecydowała się dobrać nienachalne dodatki do wnętrza wykonane z naturalnych materiałów ceramiki, drewna, szkła, które dopełniły wrażenia spokoju panującego w mieszkaniu. W łazience podłogę pokrywa gres ze wzorem czarnego terazzo, a ściany proste białe podłużne płytki. Czarno‑biały wystrój koresponduje z aranżacją balkonu, ożywionego zielenią.

oprac.: Basia Hyjek

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE