Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

A jak architektura. WWAA w wiosennej edycji FOPA 2024

07 maja '24

Podczas tegorocznej wiosennej edycji Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych — wydarzenia towarzyszącego kongresowi Kultura Miasta Regeneracyjnego odwiedzimy aż dwa warszawskie biura. Tajniki pracy zespołu WWAA odkryje przed nami Natalia Paszkowska.

Transmisja spotkań dostępna będzie na naszych kanałach

Facebook         Facebook


partnerzy

partnerzy

Wiosenną edycję Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych zaczniemy na Śląsku, w siedzibie pracowni OVO Grąbczewscy Architecki (13 maja o godzinie 13.00), później przeniesiemy się do Warszawy, gdzie zajrzymy do biur WWAA (16 maja o godzinie 13.00) i Grupa 5 Architekci (17 maja o godzinie 13.00). Transmisje na żywo oglądać będzie można na Facebooku i YouTubie A&B!

WWAA
16 maja, godzina 13.00

Wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy to Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa zwyciężyli w dwóch ważnych konkursach — na projekty Pawilonu Polskiego na Expo 2010 w Szanghaju i Służewskiego Domu Kultury w Warszawie. Przez lata prężnie działający duet pod sztandarem WWAA przeobraził się w zespół liczący 45 osób! Ich siedziba znajduje się w zmodernizowanym pofabrycznym budynku Komin73, a portfolio obfituje w rozmaite koncepcje i realizacje architektoniczne, a także — jak podkreślają architekci — działania na styku różnych dziedzin projektowania — projekty wystaw, pawilonów, scenografii, wnętrz oraz instalacje.

Pawilon Polski na Expo 2010 w Szanghaju

Pawilon Polski na Expo 2010 w Szanghaju

fot.: Marcin Mostafa | Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni

Według ich projektu na warszawskich Kabatach powstał budynek RYTM nominowany w tym roku do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy czy wyróżniony Nagrodą SARP 2023 w kategorii Architektura w Przestrzeni Dziedzictwa Fort Mokotów.

RYTM na Kabatach

RYTM na Kabatach

fot.: Konrad Niziołek | Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni

Architekci są autorami czasowej ekspozycji w Muzeum Historii Polski, przygotowaną przez nich aranżację niebawem będzie można także zobaczyć w powstającym Muzeum Fabryki Czekolady. WWAA angażuje się również w rozmaite warsztaty i projekty badawcze, zwłaszcza w macierzystym mieście — opracowane przez zespół wytyczne „Szkoła dobrze zaprojektowana. Standardy architektoniczne i funkcjonalne dla szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych m.st. Warszawy” obowiązują w nowych i modernizowanych warszawskich placówkach.

Wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski w Warszawie

Wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski w Warszawie

fot.: Daniel Chrobak | Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni

Nurtujące Was pytania na temat działalności pracowni będziecie mieli okazję zadać już 16 maja, a tymczasem zapraszamy na szybki wywiad z Natalią Paszkowską!

 
Ola Kloc
: Skąd wzięła się nazwa pracowni?

Natalia Paszkowska: WWA to skrót nazwy naszego miasta — Warszawy, za drugim A kryje się architektura.

 
Ola
: Pracownia to dla nas...

Natalia: Od piętnastu lat budynek dawnej kotłowni, na poprzemysłowym terenie w sercu warszawskiego Kamionka. To miejsce zdeterminowało wiele naszych zawodowych i życiowych ścieżek, dzięki jego otwartej strukturze mogliśmy przez te lata współdzielić przestrzeń z wieloma twórczymi osobami, nie tylko architektami, a nasz zespół miał miejsce, by rosnąć lub maleć, czasem pączkować :)

zespół WWAA

zespół WWAA

fot.: Sabina Chmiel-Sutor | Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni

 
Ola
: Czego dotyczył Wasz pierwszy wspólny projekt?

Natalia: Wygrany konkurs na Expo 2010 w Szanghaju to punkt w czasie, który określamy jako początek WWAA. Wcześniej pracowaliśmy nad niewielkim projektami (Natalia i Marcin we dwójkę), ale od tego projektu zaczyna się historia budowania zespołu.

 
Ola
: Wymarzony projekt to...

Natalia: Jest ich tyle ile osób projektujących w zespole!

Służewski Dom Kultury w Warszawie

Służewski Dom Kultury w Warszawie

fot.: Rafał Kłos | Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni

 
Ola
: Naszym ulubionym narzędziem projektowym jest...

Natalia: Podobnie jak w poprzedniej odpowiedzi, każde z nas ma swój proces i ulubione, optymalne do niego narzędzia.

 
Ola
: Czy zespół ma jakieś swoje stałe zwyczaje / rytuały?

Natalia: Mamy dużą kuchnię połączoną z jadalnią i tarasem (pracownia jest na parterze), mniej więcej raz na tydzień ktoś z zespołu gotuje dla chętnych. Mamy dużo talentów kulinarnych, dziś urodzinową szarlotkę prosto z piekarnika serwuje Ryszard :)
Od pewnego czasu mamy też w pracowni ściany przeznaczone na galerię twórczości własnej, odbyły się już dwa wernisaże :)

zespół pracowni WWAA

zespół pracowni WWAA

fot.: Sabina Chmiel-Sutor | Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni

***

Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych jest wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowemu Kongresowi Kultura Miasta Regeneracyjnego. Partnerami wydarzenia są:

Patronat:
SARP Oddział Kraków
SARP Oddział Łódź

 
oprac.: Ola Kloc

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE