Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Sprawdźcie, jakie biura odwiedzimy podczas Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych!

10 kwietnia '24

FOPA 2024 (edycja wiosenna)

 

Transmisje spotkań dostępne będą na naszych kanałach

Facebook         Facebook


partnerzy

partnerzy

Jak dobrze zaprojektować szkołę? Renowacja czy budowa nowych obiektów? Czy istnieje przepis na architektoniczną ikonę? Zapraszamy na wiosenną edycję Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych, wydarzenia towarzyszącego Międzynarodowemu Kongresowi Kultura Miasta Regeneracyjnego w Łodzi (14–15 maja). Jakie pracownie odwiedzimy razem?

Przed nami dziewiąta odsłona FOPY, czyli organizowanego od 2018 roku przez A&B Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych. FOPA to unikatowa okazja, aby od kulis poznać pracę najlepszych biur projektowych w Polsce i na świecie, podejrzeć sposób pracy tworzących w nich architektów i architektek oraz zapytać o ich spojrzenie na ten zawód. Wszystkie spotkania transmitowane będą na żywo na kanale YouTube oraz na Facebooku A&B.

Tym razem odwiedzimy biura w Katowicach i w Warszawie:

OVO Grąbczewscy Architekci
13 maja, godzina 13.00

To jedna z ciekawszych pracowni architektonicznych ostatnich lat! Wielokrotnie nagradzane biuro ze śląska (mają na swoim koncie ponad 50 nagród i wyróżnień!) prowadzą Barbara i Oskar Grąbczewscy (dla którego — jak sam pisze — architektura to prawdziwy fun!). Architekci są autorami takich ikon jak nominowane do nagrody Miesa van der Rohe Muzeum Ognia w Żorach czy doceniony Grand Prix Nagrody Roku SARP Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie. Zespół nie spoczywa jednak na laurach — obecnie, według projektu pracowni OVO Grąbczewscy Architekci, powstaje w Koszalinie wyłonione w procedurze konkursowej Centrum Wiedzy Cognitarium.

Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie

Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie, proj.: OVO Grąbczewscy Architekci

© OVO Grąbczewscy Architekci

Więcej o pracowni przeczytać możecie tutaj.WWAA
16 maja, godzina 13.00

Zakładając pracownię w 2007 roku Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa postawili sobie poprzeczkę bardzo wysoko — zaczęli swoją działalność od projektu słynnego już Pawilonu Polskiego na Expo 2010 w Szanghaju, którego elewacja wzorowana była na ludowej wycinance. Od tego czasu nieustannie są jedną z najciekawszych młodych pracowni na polskim rynku, która w swojej działalności często wychodzi poza samą architekturę, na przykład tworząc standardy architektoniczne i funkcjonalne dla szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych m.st. Warszawy „Szkoła dobrze zaprojektowana”.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez WWAA (@wwaa_pl)

Więcej o pracowni przeczytać możecie tutaj.Grupa 5 Architekci
17 maja, godzina 13.00

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przebudowa Sanatorium Abrahama Gurewicza w Otwocku czy Monopolis w Łodzi to tylko trzy przykłady ich realizacji z ostatnich lat, a każda z nich może poszczycić się niejednym branżowym wyróżnieniem, w tym Nagrodami Roku SARP czy nominacją do Nagrody im. Miesa van der Rohe! Grupa 5 od 25 lat jest jedną z czołowych polskich pracowni architektonicznych, która nie tylko z powodzeniem tworzy nowe obiekty, ale i podejmuje się wyzwań związanych z modernizacją istniejących, dzięki czemu architekci wypracowali sobie pozycję prawdziwych ekspertów w tej dziedzinie.

modernizacja i rozbudowa historycznego kompleksu Dworca Głównego PKP we Wrocławiu, proj.: Grupa 5 Architekci

modernizacja i rozbudowa historycznego kompleksu Dworca Głównego PKP we Wrocławiu, proj.: Grupa 5 Architekci

fot.: Marcin Czechowicz © Grupa 5 Architekci

Więcej o pracowni przeczytać możecie tutaj.

***

Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych to doskonała okazja, aby zobaczyć od kuchni to, co dzieje się na co dzień w biurach architektonicznych i osobiście zapytać tworzących w nich architektów i architektki o interesujące nas kwestie związane z zawodem. Zapraszamy na wiosenną odsłonę FOPY i Międzynarodowy Kongres Kultura Miasta Regeneracyjnego. Do zobaczenia!

***

Partnerami wydarzenia są:

Patronat:
SARP Oddział Kraków
SARP Oddział Łódź

 
oprac.: Ola Kloc

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE