Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Przestrzenie powietrzne. Projekt punktów obserwacyjnych natury w sercu Bagien Biebrzańskich

16 marca '22

Marta Myśliwiec z Politechniki Warszawskiej jest autorką projektu zespołu punktów obserwacyjnych natury, które mogłyby powstać na terenie Bagien Biebrzańskich. Jej celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę zachowania wyjątkowych krajobrazów naturalnych, które w dobie intensywnych zmian klimatycznych ulegają degradacji.

Punkt obserwacyjny

forma punktu obserwacyjnego ma być niepozorna i wpisywać się w krajobraz

© Marta Myśliwiec

Projekt Marty to praca inżynierska wykonana w Zakładzie Projektowania i Teorii Architektury Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem Piotra Kudelskiego. Założeniem projektu było stworzenie nowego elementu infrastruktury umożliwiającego obcowanie i obserwację wyjątkowej flory i fauną doliny Biebrzy.

Zmienność krajobrazu Biebrzańskiego Parku Narodowego

bogaty krajobraz Biebrzańskiego Parku Narodowego

© Marta Myśliwiec

zwrócenie uwagi na krajobraz

W dobie intensywnych zmian klimatycznych na świecie wzmaga się potrzeba zachowania wyjątkowych krajobrazów naturalnych. Konsumpcyjny tryb życia i rosnące potrzeby ludzkości prowadzą do pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, którego niszczące zmiany mogą być nieodwracalne. Skutkami tych globalnych procesów są na przykład pożary i susze, które w znacznym stopniu zagrażają wyjątkowym gatunkom roślin, ostojom ptaków i wyginięciu już i tak zagrożonych stworzeń. Ze względu na niepokojące tendencję poczułam potrzebę stworzenia obiektów kierujących uwagę na wyjątkowość flory i fauny, którą w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat możemy utracić. Poszukując odpowiedniego miejsca na lokalizację projektu w moim otoczeniu, odnalazłam Kotlinę Biebrzy, która w znacznym stopniu wyróżnia się bogactwem naturalnym i cechami krajobrazowymi. Teren Biebrzańskiego Parku Narodowego zauważalnie odczuwa degradację związaną z globalnym ociepleniem, dlatego wydał się on idealnym miejscem na skierowanie uwagi mojego projektu — wprowadza w treść swojej pracy Marta Myślwiec.

Projekt punktów obserwacyjnych na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, mapa

projekt został umieszczony na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, miejsca znanego z licznej populacji ptaków

© Marta Myśliwiec

obserwacja Bagien Biebrzańskich

Wybrane jako miejsce projektu Bagna Biebrzańskie są położone w północnej części województwa podlaskiego i stanowią wyjątkowy punkt na mapie Polski i Europy. Mnogość rzadkich oraz niespotykanych nigdzie indziej roślin i zwierząt, a przede wszystkim ptaków sprawia, że jest to niezwykle unikatowy przyrodniczo krajobraz. Jak mówi autorka, unoszące się na wietrze stworzenia, ich delikatność i lekkość stały się inspiracją do tytułowych „przestrzeni powietrznych”.

Rzut jednego z punktów obserwacyjnych

każda z jednostek zapewnia miejsce noclegowe i podstawowe funkcje

© Marta Myśliwiec

Zarówno temat jak i forma projektu wywodzi się z lokalizacji i jej potrzeb. Wynikiem rozważań nad formą i chęcią wpisania się w istniejącą infrastrukturę są jednostki obserwacyjne umożliwiające kilkudniowy pobyt. Autorka zasugerowała, aby nie był to jeden obiekt, ale zespół obiektów rozmieszczonych na liczącym prawie sto kilometrów długości terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Pozwoli to nie tylko na przemieszczanie się odwiedzających po Bagnach Biebrzańskich, ale także na stworzeniu innowacyjnego atraktora, który mógłby przyciągnąć podróżników — dodaje studentka.

Schemat projektowy punktu obserwacyjnego

zewnętrzna struktura punktów obserwacyjnych przybrała formę kamuflażu

© Marta Myśliwiec

kamuflaż

Ideą projektu było stworzenie obiektu wpisującego się w dziki krajobraz. Użyte do tego środki mają ukryć obserwatorów i funkcje niezbędne do ich przebywania. Formę kamuflażu przybrała zewnętrzna struktura punktów obserwacyjnych. Połączenie tych założeń doprowadziło do podziału obiektu na trzy główne elementy: bazę zbudowaną z pływaków będącą oparciem całej konstrukcji, modularny trzon zawierający podstawowe funkcje oraz powłokę będącą przykryciem całej konstrukcji. Istotnym elementem jest też samowystarczalność obiektów, która sprawia, że ich użytkowanie jest bardziej przyjazne naturze.

 Aksonometria jednego z punktów obserwacyjnych

aksonometria jednego z projektowanych punktów

© Marta Myśliwiec

„przestrzenie powietrzne”

Inspiracją do nadania tytułu mojej pracy inżynierskiej są ptaki, niezwykle licznie zamieszkujące tereny Doliny Biebrzy. Niektóre gatunki mające tam swoje ostoje stanowią nawet dwadzieścia procent światowej populacji. Właśnie z myślą o ich obserwacji od początku kształtowałam swój projekt — mówi Marta Myśliwiec.

Elewacja zachodnia punktu obserwacyjnego

zastosowane technologie i materiały nie ingerują w naturę

© Marta Myśliwiec

Projektowane jednostki mają umożliwić obserwację ptaków z ukrycia. Natomiast otwarcia okienne znajdujące się na różnych wysokościach i skierowane w różne strony, ułatwiają podążanie wzrokiem za latającymi ptakami.

Forma i funkcja obiektów są odpowiedzią na niedoinwestowaną strukturę ochrony przyrody oraz negatywne procesy globalne wpływające na jej degradację. Zastosowane technologie i materiały mają za zadanie w jak najmniejszym stopniu zaburzyć oryginalny krajobraz Bagien Biebrzańskich, a struktura jednostek ma być niejako połączeniem architektury z naturą — podsumowuje autorka.

 

Dobrawa Bies

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE