Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Zobacz w portalu A&B!

Centrum danych i farma żywności w jednym? Propozycja Sławomira Szczotki w finale międzynarodowego konkursu

29 sierpnia '23
w skrócie
 1. W międzynarodowym konkursie architektonicznym Data Landscape organizowanym przez portal Young Architects Competitions poszukiwano projektu Centrum Przechowywania Danych w północnych Włoszech.
 2. W finale znalazła się koncepcja Sławomira Szczotki — Serpentine Data Farm.
 3. Architekt wykorzystał w swoim projekcie formę serpentyny.
 4. W budynku znajduje się także farma żywności wykorzystująca ciepło generowane przez urządzenia w serwerowni.
 5. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu A&B

   Informacje zebrane na temat aktywności użytkowników internetu są potężnym zasobem — mówi się wręcz, że dane osobowe stanowią walutę XXI wieku. Wraz z dynamicznym wzrostem ich ilości i wartości, wyzwaniem staje się sposób ich przechowywania. W organizowanym przez portal Young Architects Competitions międzynarodowym konkursie Data Landscape poszukiwano pomysłu na projekt Centrum Przechowywania Danych na działce zlokalizowanej w północnych Włoszech. Futurystyczną koncepcję zaproponował jeden z finalistów konkursu — Sławomir Szczotka.

   Centra danych są materialnym śladem cyfrowego świata. [...] Przez długi czas były one uważane za infrastrukturę, a nie architekturę. Jednak liczne niedawne eksperymenty pokazują, że mogą one stać się punktami orientacyjnymi nowoczesnych miast. Mogą być okazją do zmiany miejsc, które nie są już używane w innowacyjny sposób — tłumaczyli organizatorzy konkursu.

   Na lokalizację obiektu wybrano działkę położoną w przedalpejskim regionie Sant'Anna D'Alfaedo w północnych Włoszech, gdzie — wkomponowane w malownicze, zielone otoczenie — znajdują się pozostałości po dawnym bunkrze wojskowym, architektura postrzegana zwykle jako trudna do ponownego wykorzystania.

   sytuacja        rzut, schemat

   sytuacja i rzut

   © Sławomir Szczotka

   Konkursowa propozycja, oprócz wspomnianego Centrum Przechowywania Danych, obejmować miała dowolną, dodatkową funkcję. Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Patrick Lüth (Snøhetta), Mats Wahlström Walter (Ateljé Ö), Jelena Vucic (BIG Bjarke Ingels Group), Fedele Canosa (Mecanoo), Enrico Frizzera (Manni Group), Gianandrea Gazzola, Samuele Tommasi (Comune di Sant’Anna d’Alfaedo), Giorgio Ventre (Università di Napoli Federico II, Apple Developer Academy), Alessandro Adamo (DEGW Lombardini 22) i Lorenzo Bottinelli (BASF).

   Zakwalifikowana do finału propozycja Sławomira SzczotkiSerpentine Data Farm — przybrała formę organicznej wstęgi, która miękko rozwija się w trzech kierunkach, otaczając przy tym wspomniane pozostałości po dawnej zabudowie militarnej. Niewysoki obiekt zaplanowany jest tak, aby nie dominować nad otoczeniem, a każda z pętli wstęgi tworzy punkt widokowy.

   wizualizacja

   wizualizacja

   © Sławomir Szczotka

   Celem zaproponowanego przez architekta obiektu było nie tylko bezpieczne przechowywanie zgromadzonych na serwerach danych, ale i stworzenie uprawy roślin metodą hydroponiczną — warzyw, zbóż i bylin — wykorzystującej ciepło generowane przez pracujące urządzenia.

   jak działa Serpentyna?

   jak działa Serpentyna?

   © Sławomir Szczotka

   Natlenione i chłodne powietrze produkowane przez rośliny będzie wykorzystane do ochładzania serwerowni, a także zasili wentylację budynku — tłumaczy autor projektu. — Opracowany system wpisuje się w trend gospodarki obiegu zamkniętego, gdyż odpady jednego procesu są wykorzystywane by zasilić inny proces, i odwrotnie. Wykorzystano tu zasadę cyrkulacji powietrza, gdzie ciepłe powietrze z serwerowni unosi się do góry i przewodami biegnie do szklarni. W szklarniach chłodne i natlenione powietrze opada do przewodów filtrujących i biegnie na poziom parteru, by dalej zostać rozprowadzone po budynku. To ekologiczne rozwiązanie wykorzystujące prawa natury, pozwala na bardziej optymalne prowadzenie zużycia energii przez procesy pracy budynku — precyzuje architekt.

   rozlokowanie funkcji i pomieszczeń

   rozlokowanie funkcji i pomieszczeń

   © Sławomir Szczotka

   Celem autora było zaproponowanie modelu samowystarczalnych farm i banków żywności, które zapewniałyby pomoc mierzącym się z głodem mieszkańcom krajów Trzeciego Świata. System ten ma być adaptowalny do innych obiektów, co pozwoli na tworzenie generujących żywność farm na dachach kolejnych budynków.

   przekrój        przekrój

   przekroje

   © Sławomir Szczotka

   Systemowe zastosowanie tego rozwiązania w aglomeracjach miejskich może skutecznie przeciwdziałać zjawisku tak zwanej miejskiej wyspy ciepła, czyli lokalnemu podwyższeniu średniej temperatury w aglomeracjach miejskich, i doprowadzić do poprawy jakości lokalnego mikroklimatu — dodaje projektant.

   wizualizacja

   wizualizacja

   © Sławomir Szczotka

    
   oprac.: Ola Kloc

   Głos został już oddany

   DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
   SPACE Designer
   INSPIRACJE