Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Sztuka w kwarantannie czy sztuka kwarantanny? Najciekawsze projekty

09 maja '20

Niezwykła pomysłowość Jarka Kubickiego

Współczesny artysta Jarek Kubicki z warszawskiego Powiśla wykorzystał „kwarantannowe” restrykcje do stworzenia dwóch rewelacyjnych kolekcji dzieł, które intrygują, bawią i dostarczają nam – widzom, niezbędną dawkę sztuki.

The Faces of Quarantine

Ten projekt to seria kolaży słynnych portretów malarskich umieszczonych w realnych oknach. Inspiracją dla Jarka była prosta i popularna czynność zabijania nudy, czyli wyglądanie za okno i oglądanie świata, w którym nie możemy obecnie przebywać. Szczególnie tęskno nam za powietrzem, gdy przyroda tak pięknie budzi się do życia. Dlatego twarze przedstawione w ramach okiennych są znacznie smutniejsze i bardziej zamyślone niż oryginalne – towarzyszy im przejmująca refleksja wywołana koniecznością pozostania w domu.

z serii The Faces of Quarantine

źródło: https://kubicki.info/

Niezwykle ważne dla autora było wrażenie spójności postaci z otoczeniem i tłem. Jarek Kubicki wspomina, że dużo trudniej było mu znaleźć odpowiednie okna niż wybrać twarze popularnych dzieł sztuki. Jednak efekt wyszedł znakomity – można pomyśleć, że namalowani bohaterowie to prawdziwi „podglądacze” ulicznego życia! Skoro jednak ulice są teraz puste to pozwólmy im chociaż patrzeć.

     

z serii The Faces of Quarantine

źródło: https://kubicki.info/

32nd day of Quarantine

Druga inicjatywa, jakiej podjął się artysta i fotograf Jarek Kubicki to kolekcja znanych obrazów wzbogaconych sylwetki policjantów. To odpowiedź Jarka na nieustannie pojawiające się w mediach wzmianki o nadużywaniu władzy m.in. w postaci bezpodstawnego wlepiania mandatów.

z serii 32nd day of Quarantine

źródło: https://kubicki.info/

z serii 32nd day of Quarantine

źródło: https://kubicki.info/

Za pomocą serii satyrycznych obrazków, autor prezentuje opinię publiczną na temat wprowadzanych zasad kwarantanny i formy ich nadzorowania. Chodzi tu bardziej o sposób, w jaki komunikowane są nowe obostrzenia – ludzie czują się zagubieni, nie wiedzą czego dokładnie im wolno, a czego nie, a ponadto boją się o swoje zdrowie i przyszłość. Niewiedza sprawia, że tracą poczucie bezpieczeństwa, a brak konsekwencji w policyjnym nadzorze obywateli jest przyczyną frustracji i niezadowolenia. Nie wiesz za co dostałeś mandat? Nie martw się – Mona Lisa też ma wątpliwości.

z serii 32nd day of Quarantine

źródło: https://kubicki.info/

Jarek Kubicki stara się wykorzystać panującą, trudną sytuację do tworzenia ciekawych i aktualnych dzieł artystycznych — w końcu całe życie przeniosło się do mediów, to również artyści mają tu swoje pole do popisu. To już sztuka w kwarantannie czy sztuka kwarantanny?

I Ty możesz zostać kwarantannowym artystą!

Wiele muzeów i instytucji kulturalnych nie odcięło się całkowicie od społeczeństwa, a co więcej ciekawymi zabawami zachęca ludzi do tworzenia z nimi sztuki w mediach. Jednym z inicjatorów takich działań jest Muzeum Narodowe, które w odpowiedzi na narastającą nudę rzuca internautom kreatywne wyzwanie.

Zadaniem dla uczestników jest odtworzenie wybranego z muzealnej kolekcji dzieła sztuki, wykorzystując do tego domową przestrzeń i materiały. Zdjęcie trzeba wrzucić do sieci i otagować #niebawemwMNW. Niektóre pomysły przechodzą najśmielsze oczekiwania!

Muzeum Narodowe w Warszawie

źródło: https://www.facebook.com/MuzeumNarodowe/posts/3278877298790229

Inicjatywa Muzeum Narodowego to tylko przykład jednej z wielu podobnych akcji, które dzięki zaangażowaniu społeczeństwa inspirują do podejmowania działań, bawią oraz pozwalają zapomnieć o skomplikowanym czasie koronawirusa.

Życie jest chmurne, a sztuka radosna

Ten poetycki cytat prosto z Schillera potwierdza, że nawet w najcięższym okresie artyści mogą (a może nawet powinni!) używać swoich talentów i zdolności do tworzenia sztuki, która nie tylko będzie sztuką samą w sobie, ale dostarczy ludziom tak bardzo potrzebnej teraz rozrywki. O nowe dzieła nie sposób się martwić – pomysłowość w połączeniu z ilością czasu do wykorzystania, jaki mamy z powodu kwarantanny sprawia, że ludzka kreatywność nie zna granic.

Agencja ZETKI

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
Ekologiczne nawierzchnie brukowe
INSPIRACJE