Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

W odwiedzinach u Fridy Kahlo – wirtualny spacer po Casa Azul

08 maja '20

Już na pierwszy rzut oka widać, że w tym domu mieszkała artystka. Z zewnątrz witają nas jaskrawe niebieskie ściany, a w środku równie intensywne róże, żółcie i zielenie. Dziś Casa Azul pełni funkcję muzeum poświęconego Fridzie Kahlo.

To tutaj artystka spędziła całe swoje życie tu się urodziła, tu tworzyła, tutaj umarła. Wnętrze domu silnie koresponduje z tym, co znajduje się na zewnątrz mocne barwy przenikają z ogrodu do pokoi.

Dom w stylu francuskim

Dom znajduje się w Coyoacán, na zielonym przedmieściu Mexico City. Guillermo Kahlo, ojciec artystki, wprowadził się do niego z drugą żoną i dziećmi w 1904 roku. Wybór domu nie mógł być przypadkowy, jako że ojciec Fridy był fotografem architektury w swoich pracach uwieczniał najczęściej budynki kościołów, fabryk i ulice. Nie wszyscy wiedzą, że Guillermo Kahlo urodził się jako Carl Willhelm w Niemczech, a do Meksyku wyemigrował i tam też został do śmierci. Dom charakteryzowała prosta, elegancka architektura w stylu francuskim. Jego wygląd zaczął przechodzić większe zmiany, gdy malarka wprowadziła się do niego z mężem.

Casa Azul Błękitny Dom Firdy Kahlo i Diego Rivery

Bryła budynku była pierwotnie prosta  na planie litery L, z patio i wyjściem do ogrodu. Oryginalna fasada była biała, jednak z czasem kształt i kolory domu zmieniały się. Po drugim ślubie Fridy z Diego Riverą artyści zdecydowali się na jego rozbudowę, w czym pomógł im ich przyjaciel, architekt Juan O’Gorman.

Powstało skrzydło, które w pełni zamknęło dziedziniec. Za materiał posłużyła skała wulkaniczna, wyłożona elementami ceramiki, a dach tarasowy został ozdobiony kawałkami lustra i muszelkami. Tutaj została przeniesiona sypialnia i pracownia Fridy. Kolejne zmiany nadeszły, gdy w Błękitnym Domu ukrywał się Lew Trocki. W obawie o jego życie okna wychodzące na ulicę zostały zamurowane, a od strony sąsiedniej działki postawiono wysoki mur.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Frida Kahlo (@fridakahlo)

© fridakahlo

Ogród otaczający dom nie tylko musiał mieć wpływ na wygląd wnętrza domu, ale również stanowić inspirację dla twórczości artystki. Oprócz rosnących w nim egzotycznych roślin, żyły tu również zwierzęta — małpy, papugi, psy, kury, a nawet orlica. Diego Rivera zbudował w nim basen, fontannę oraz miniaturową wersję prekolumbijskiej piramidy, która służyła do ekspozycji rodzinnej kolekcji rzeźb.

Po śmierci Fridy Kahlo artysta zdecydował się na przekazanie Błękitnego Domu państwu z zastrzeżeniem, że ma w nim powstać muzeum poświęcone malarce.

Tędy wejdziecie do Casa Azul.


oprac.: Basia Hyjek

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE