Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Jak wykorzystać energię słoneczną w projektowaniu zrównoważonej architektury?

14 maja '24
w skrócie
  1. W Instytucie Cervantesa w Krakowie odbyła się wystawa „Zamieszkiwanie różnorodności. Tradycyjna architektura w Hiszpanii: przykład zrównoważonego rozwoju”, której towarzyszy cykl wykładów Hiszpańska architektura kobiet.
  2. W ramach cyklu o wykorzystywaniu energii słonecznej w tradycyjnej i współczesnej architekturze hiszpańskiej opowiadała dr Gloria Pérez Álvarez-Quiñones, badaczka z madryckiego Instytutu Eduardo Torroja zajmująca się rozwojem zrównoważonych materiałów budowlanych.
  3. Architektura wernakularna, zakorzeniona w lokalnych tradycjach, wraca do łask jako odpowiedź na alarmujące dane dotyczące wpływu budownictwa na klimat.
  4. Energia słoneczna w architekturze to nie tylko odpowiednie ustawienie budynków, ale także użycie zrównoważonych materiałów optymalizujących zarządzanie tą energią.
  5. Ściana Trombe'a to rozwiązanie wspierające pasywne pozyskiwanie energii słonecznej poprzez pomalowaną na czarno ścianę akumulacyjną i komorę nagrzewającą powietrze.
  6. Termooptyczna charakterystyka materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju budynków. 
     
  7. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu A&B

Wideorozmowa z dr Glorią Pérez Álvarez-Quiñones

Do 17 maja br. w Instytucie Cervantesa w Krakowie trwa wystawa „Zamieszkiwanie różnorodności. Tradycyjna architektura w Hiszpanii: przykład zrównoważonego rozwoju”, której towarzyszy cykl wykładów Hiszpańska architektura kobiet. Podczas jednego ze spotkań o wykorzystywaniu energii słonecznej w tradycyjnej i współczesnej architekturze hiszpańskiej opowiadała dr Gloria Pérez Álvarez-Quiñones, badaczka z madryckiego Instytutu Eduardo Torroja zajmująca się rozwojem zrównoważonych materiałów budowlanych.

prezentacja dr Glorii Pérez Álvarez-Quiñones

prezentacja dr Glorii Pérez Álvarez-Quiñones

© Instytut Cervantesa w Krakowie

Alarmujące dane dotyczące wpływu sektora budowlanego na klimat sprawiają, że zauważyć można powrót do architektury wernakularnej, czyli zakorzenionej w lokalnej tradycji budownictwa, dostosowanej do klimatu, kultury i warunków miejsca, w którym powstaje.

Jednym z naturalnych czynników, jaki należy brać pod uwagę w procesie projektowym, jest energia słoneczna — nie tylko poprzez odpowiednie ustawienie budynków względem stron świata, ale także wykorzystywanie adekwatnych materiałów — zwłaszcza na elewacjach, dachach czy zewnętrznych nawierzchniach — które optymalizują zarządzanie tą naturalną energią. W tradycyjnej architekturze odpowiedzią był kolor — ciemne powierzchnie pochłaniały promieniowanie, a grube mury przekazywały akumulowane ciepło do wnętrz lub jasne wykończenia, które skutecznie odbijały promieniowanie słoneczne, zapobiegając jego absorpcji i przegrzaniu obiektu. Dziś na bazie tych tradycyjnych rozwiązań powstają nowoczesne materiały, takie jak tak zwane zimne farby w różnych kolorach, których wysoki współczynnik odbicia podczerwieni zmniejsza przegrzanie obiektów czy materiały zmieniające kolor (stają się białe, gdy jest ciepło, a ciemne, gdy robi się zimno).

Popularnym w Hiszpanii sposobem wspierania pasywnego pozyskiwania energii jest ściana Trombe'a, w której pomalowana z zewnątrz na czarno ściana akumulacyjna (z wlotem na górze i wylotem na dole) poprzedzona jest komorą, w której nagrzewa się powietrze i szybą, przez którą przechodzi promieniowanie słoneczne. Promieniowanie absorbowane przez czarną powierzchnie ściany powoduje wzrost temperatury w komorze, a nagrzane powietrze wlatuje do pomieszczenia przez górny kanał. Chłodniejsze powietrze wylatuje z pomieszczenia poprzez kanał dolny i ogrzane w komorze wraca górą do wnętrza.

ściana Trombe’a

ściana Trombe’a: 1 – letnie promienie słoneczne, 2 – zimowe promienie słoneczne, 3 – dach, 4 – szyba, 5 – komora, gdzie nagrzewa się powietrze, 6 – ściana akumulacyjna pomalowana z zewnątrz na czarno, 7 – wlot nagrzanego powietrza do pomieszczenia, 8 – wylot schłodzonego powietrza z pomieszczenia, 9 – pomieszczenie, 10 – ściany izolacyjne

il. Zielu20 | Wikimedia Commons © CC BY-SA 3.0

Gloria Pérez Álvarez-Quiñones, gościni Instytutu Cervantesa w Krakowie, pracuje na co dzień nad rozwojem materiałów budowlanych na bazie cementu o zaawansowanych funkcjach optycznych, zajmuje się także termooptyczną charakterystyką materiałów budowlanych w celu poprawy zrównoważonego rozwoju budynków i miast, o czym opowiedziała nam w krótkiej rozmowie:

Czego w kwestii zarządzania energią słoneczną możemy dzisiaj nauczyć się z technik stosowanych w tradycyjnej architekturze hiszpańskiej?

 

Jakie materiały mają szansę przyczynić się do tworzenia bardziej zróżnicowanego i zrównoważonego budownictwa?

 

Jakie znaczenie dla zrównoważonego budownictwa ma termooptyczna charakterystyka zastosowanych materiałów?

 

 
Ola Kloc

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE