Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

URBAN FORUM, czyli wszystkie ręce na pokład! Czas na zmiany przestrzenne w Krakowie

20 czerwca '24

25 czerwca br. odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach krakowskiego URBAN FORUM, interdyscyplinarnej, otwartej platformy dyskusji i wymiany doświadczeń dla zrównoważonego rozwoju miasta, która jest owocem Paktu dla Przestrzeni. Tematem wydarzenia będzie rozwój gospodarczy i przestrzenny miasta wobec kwestii mieszkaniowych.

pierwsi sygnatariusze Paktu dla Przestrzeni Krakowa

pierwsi sygnatariusze Paktu dla Przestrzeni Krakowa

fot. Piotr Malec | © Open Eyes Economy Summit

23 listopada 2023 roku podczas Prologu Open Eyes Economy Summit zainaugurowany został Pakt dla Przestrzeni Krakowa wyjątkowa inicjatywa, której nadrzędnym celem jest konsolidacja rozmaitych środowisk ponad podziałami i wspólna troska o miejską przestrzeń. Podpisany przez, między innymi, Aleksandra Miszalskiego, prezydenta Krakowa, oraz wiceprezydenta miasta, profesora Stanisława Mazura, dokument nie jest jedynie deklaracją, a impulsem do realnych działań i rzeczywistych zmian (pełna lista sygnatariuszy dostępna jest tutaj: Pakt dla Przestrzeni Krakowa). Pierwszą z nich jest inauguracja URBAN FORUM jednego z punktów Paktu, dekalogu przestrzeni, który wspierać ma tworzenie zdrowego, przyjaznego i inkluzywnego miasta.

 
Zgodnie z założeniami Paktu dla Przestrzeni URBAN FORUM ma być platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk dotyczących urbanistyki, planowania przestrzennego, zrównoważonego rozwoju oraz jakości życia w mieście.

Chcemy wykorzystywać wartości i przynależności poprzez udział ekspertów oraz mieszkańców w procesach projektowych deklarowali inicjatorzy dokumentu.

Angażujące różnorodne podmioty, w tym przedstawicieli administracji publicznej, naukowców, urbanistów, architektów, badaczy miejskich, aktywistów, deweloperów, a także organizacje pozarządowe i społeczności lokalne pierwsze URBAN FORUM wystartuje już we wtorek, 25 czerwca br. o godzinie 16.00 w kultowym Klubie pod Jaszczurami w Krakowie (Rynek Główny 8). Temat spotkania to rozwój gospodarczy i przestrzenny miasta a kwestie mieszkaniowe.

Zarządzanie planowaniem wymaga zintegrowanego podejścia, które angażuje wszystkie zainteresowane strony, w tym przede wszystkim mieszkańców miast. Rozwój gospodarczy i przestrzenny miasta są ściśle powiązane z mieszkalnictwem. Zrównoważony rozwój wymaga uwzględnienia potrzeb mieszkaniowych, aby zapewnić dostępność przystępnych cenowo mieszkań, co z kolei wspiera stabilność gospodarczą i społeczną podkreślają organizatorzy URBAN FORUM. Skuteczna polityka mieszkaniowa oraz zintegrowane planowanie miejskie są kluczowe dla osiągnięcia harmonijnego rozwoju Krakowa — dodają.

Równowaga między dynamicznym rozwojem miasta, ochroną środowiska i troską o jakość życia mieszkańców winna bazować na trzech filarach aktywnie uczestniczących w procesie planowania władzach, wysłuchanych podczas konsultacji społecznościach i zaangażowanych deweloperach.

Spotkanie poprowadzi Małgorzata Tomczak, redaktorka naczelna A&B, inicjatorka i współautorka Paktu dla Przestrzeni, która aktualnie prowadzi badania nad rozwojem współczesnego Krakowa.

O wyzwalaniu społecznej energii poprzez aktywizację lokalnej społeczności przy planowaniu funkcjonalności nowych miejsc opowie Łukasz Kumecki, prezes i współzałożyciel Fundacji Tytano, która zajmuje się rewitalizacją niewykorzystanych przestrzeni i przywracaniem ich do użytkowania przez lokalne społeczności.

Wojciech Kotecki, architekt i urbanista, współwłaściciel warszawskiej pracowni BBGK Architekci, przybliży skuteczne narzędzia planowania przestrzennego, a Bartłomiej Kisielewski, architekt, partner w pracowni Horizone Studio, współautor Paktu dla Przestrzeni i członek Rady Doradczej PLGBC Polish Green Building Council odpowie na pytanie, co mamy na myśli, mówiąc o dobrej przestrzeni?

Z kolei Tomasz Dąbrowski z firmy MGDF, który od blisko 20 lat doradza przedsiębiorstwom i jednostkom samorządowym w doborze narzędzi, pomagając przy tym w kompleksowej realizacji procesu inwestycyjnego, opowie o modelach i instrumentach finansowych inwestycji w mieście.

Debatę podsumuje prof. Stanisław Mazur, I Wiceprezydent Miasta Krakowa, inicjator i członek Stowarzyszenia Lepszy Kraków, którego celem jest wypracowywanie nowych rozwiązań dla polityk publicznych w mieście.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorami spotkania są Architektura & Biznes, Fundacja Tytano oraz Klub Pod Jaszczurami.


 
oprac.: Ola Kloc

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
INSPIRACJE