Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Wienerberger Brick Award 2019

14 marca '19

Rozstrzygnięta została czwarta polska edycja Wienerberger Brick Award — konkursu wyróżniającego obiekty o niebanalnej architekturze, w których zastosowano materiały ceramiczne. Nagrody Brick Award 2019 to oficjalne polskie nominacje do edycji międzynarodowej, której rozstrzygnięcie zaplanowane jest na maj 2020 roku.

Konkurs Wienerberger Brick Award odbywa się w systemie biennale — co dwa lata jury konkursowe wybiera najlepsze realizacje polskich architektów. Otwarta formuła konkursu pozwala na przegląd najciekawszych obiektów zaprojektowanych przez polskich architektów. Jak przypominają organizatorzy, do nagrody Brick Award mogą pretendować tylko gotowe realizacje, a szanse na zwycięstwo mają przede wszystkim innowacyjne i oryginalne rozwiązania architektoniczne.

Jak mówi Monika Sikorska, PR Manager firmy Wienerberger — „tegoroczna edycja polskiej edycji konkursu Brick Award jest rekordowa. Zgłoszono 74 obiekty, w których często ceramika łączy się z innymi materiałami, tworząc w ten sposób nowoczesną, współczesną interpretację architektury ceglanej. W takim towarzystwie widzimy w przyszłości nasze naturalne, piękne cegły i wierzymy, że dbając o najwyższą jakość naszych produktów, poprzez konkurs troszczymy się też o jakość architektury w Polsce.”
Do grona jury w tegorocznej edycji zaproszenie przyjęli: Tomasz Konior — architekt i urbanista, Zbigniew Maćków — architekt, nauczyciel akademicki i laureat wielu nagród, Małgorzata Pilinkiewicz — architektka i Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP 2018-2022, Grzegorz Piątek — krytyk architektury. Przewodniczącym jury był Jerzy Szczepanik-Dzikowski — jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów i współzałożyciel warszawskiej pracowni JEMS Architekci.

pięć kategorii konkursowych

Zgłoszone obiekty rywalizują w ramach pięciu kategorii konkursowych. Mimo że każda z nich dotyczy zupełnie innego obszaru architektury, ich wspólnym mianownikiem jest dbałość zarówno o człowieka, jak i otoczenie, w którym powstaje.

Feeling at home to kategoria, skupiająca się na domach jednorodzinnych, również tych w zabudowie szeregowej, które zapewniają komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców.

Kategoria Living Together dotyczy budynków wielorodzinnych, innowacyjnych rozwiązań mieszkaniowych odpowiadających na trendy i wyzwania urbanizacji.

Nagorody w kategorii Working together przyznawane są budynkom komercyjnym, biurowym lub przemysłowym, kładącym nacisk na potrzeby współczesnego człowieka — komfort, estetykę i funkcjonalność.

Kolejna z kategorii — Sharing Public Spaces — dedykowana jest budynkom o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia i projektom infrastrukturalnym.

Z kolei kategoria Building Outside the Box dotyczy najbardziej innowacyjnych koncepcji i sposobów zastosowania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki.

Grand Prix, nagrody i wyróżnienia

Jury konkursowe przyznało cztery nagrody, z których wyłoniono Grand Prix oraz siedem wyróżnień w pięciu kategoriach.

Feeling at Home

Nagroda
„Dom dla W” proj. MFRMGR Architekci

Jury konkursowe przyznało nagrodę za „minimalistyczne i subtelne rozwiązanie powszechnego w naszych warunkach problemu — rozbudowy ciasnego, powtarzalnego miejskiego domu szeregowego”. W opini jurorów architektom udało się stworzyć dodatkową przestrzeń życiową bez drastycznej ingerencji w skalę otoczenia.

Wyróżnienia
Dom w Dobrej — Dobry Dom, proj. biuro projektowe maxberg — architekt Karol Nieradka
„Za stworzenie spójnej i eleganckiej formy dla podmiejskiego domu jednorodzinnego”.

Dom z recyklingu, proj. MAZM 
„Za odważną propozycję rozbudowy domu z wyeksponowaniem surowych materiałów — betonu i cegły rozbiórkowej”.

Dom jednorodzinny, proj. marcin rubik architekt
„Za prostotę i spójność projektu domu nawiązującego do tradycji wiejskiej architektury ceglanej”.

Living together

W tegorocznej edycji konkursu jury nie przyznało głównej nagrody.

Wyróżnienie
Budynek mieszkalny Unikato w Katowicach, proj. KWK PROMES arch. Robert Konieczny
W swoim uzasadnieniu jury zwróciło uwagę na spójność budynku zarówno pod względem ideowym, jak i formalnym. 

Working together

Nagroda
Baza transportowo-logistyczna BTL MPWiK we Wrocławiu, proj. Dziewoński, Łukaszewicz architekci oraz Major Architekci
Jury szczególną uwagę zwróciło na prostotę, monumentalizm i solidność architektury. Zdaniem jurorów, ważną rolę w projekcie odgrywają zielone dachy części garażowej oraz podziały elewacji biurowca zaakcentowane poziomymi pasami betonu. 

Wyróżnienie
Budynek biurowo-usługowy z garażem podziemnym przy ul. Komandorskiej we Wrocławiu, proj. Grupa 5 Architekci
Jury przyznało wyróżnienie za świadome podejście architektów do elewacji budynku w jego wielkomiejskim otoczeniu. 

Sharing public spaces

W taj kategorii przyznano aż dwie nagrody:

Nagroda
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, proj. Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe
Nagrodę przyznano za stworzenie przyjaznej przestrzeni edukacyjnej w centrum miasta. Zdaniem jurorów, na szczególną uwagę zasługuje frontowa elewacja, w którą architekci wbudowali fragment zachowanego budynku przemysłowego i umiejętne zastosowali ceramiczne elementy, które tworzą wyrafinowaną grę światła i cienia.

Nagroda
Teatr w Budowie. Centrum Spotkania Kultur, proj. Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne
O przyznaniu równorzędnej nagrody przez jury konkursowe zdecydowało umiejętne wykorzystanie motywu „nowoczesnej ruiny” — wiecznie nieskończonej budowy, którą był teatr przez ostatnie dziesięciolecia. Na szczególną uwagę zdaniem jurorów zasługuje uszanowanie niedokończonej struktury modernistycznej budowli, dzięki czemu architekci stworzyli wieloznaczną przestrzeń, zaskakującą i jedyną w swoim rodzaju.

Wyróżnienie 
Projekt budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami „Nowe Żerniki”, proj. Major Architekci
Jury przyznało wyróżnienie za stworzenie przyjaznej i bezpretensjonalnej przestrzeni mieszkalnej na nowym osiedlu.

Building outside the box

W tej kategorii również zdecydowano o nieprzyznaniu nagrody.

Wyróżnienie
Ratusz Konstancin-Jeziorna, proj. BBGK Architekci

Zdaniem jury ratusz, mimo swojego typowego urzędowego przeznaczenia, dzięki skali i nastrojowi, ma szansę stać się lubianym, kameralnym ośrodkiem życia małego miasta.

Grand Prix

Wyróżniający tytuł Grand Prix Brick Award 2019 otrzymał projekt Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. Nagrodzony również w kategorii Sharing public spaces projekt zdaniem jurorów subtelnie wpisuje się w lokalny kontekst, jednocześnie łącząc doświadczenia kultur północnej i południowej Europy. Według jury, to właśnie kontekst łączenia kultur i wpływów, oraz kreatywne wykorzystanie materiałów, z których najważniejszym jest ceramika budowlana w wielu odmianach, zdecydowało o przyznaniu tytułu Grand Prix. 

Jak podsumowuje tegoroczną edycję Brick Award Grzegorz Piątek — „ceramika budowlana przebyła długą drogę w ostatnich dziesięcioleciach. Niegdyś to właśnie cegła ceramiczna była najprostszym i najbardziej dostępnym materiałem, z którego wznoszono budynki. Obecnie stała się bardziej ekskluzywnym materiałem i pewnie dlatego rzadko jest głównym budulcem, zwłaszcza przy dużych budynkach czy obiektach publicznych. Dlatego cieszy to, że tegoroczny konkurs Brick Award przyciągnął aż tyle projektów z wykorzystaniem ceramiki.”

oprac. red. 

na podstawie materiałów prasowych
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości Wienerberger.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE